Fenerbahçe uzatmada kaybetti (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe uzatmada kaybetti (Doruk Sözen)

14-10-20 23:18

İSTATİSTİK:

Fenerbahçe BEKO, gerek normal sürenin, gerekse uzatmanın sonlarında kazanma noktasındayken, Will Clyburn ile CSKA İstanbul'dan galibiyet çıkardı: 78-77. İki takımın da birbirine çok yakın yüzdelerle hücum ettiği maça tartışmalı hakem kararları damga vurdu. Normal sürenin bitimine 16 saniye kala 3 sayı önde bulunan Fenerbahçe faul yapmak yerine savunmayı tercih etti, Will Clyburn üçlükle maçı uzattı. Uzatmanın sonunda ise Fenerbahçe 2 sayı öndeyken 11 saniye kala Will Clyburn, basketfaulle CSKA'yı 78-77 öne geçirdi. Son Fenerbahçe hücumunda Lorenzo Brown çembere gitti ancak sayı çıkaramadı. 

Maçın başında ritim bulmakta zorlanan iki takımda da farklı problemler göze çarptı. Savunma ribauntları sonrası hücuma hızlı çıkmaya çalışan Fenerbahçe açık alanda boş oyuncuyu bulamadığı zaman set oyununda topu paylaşmayı denemeyip, tepeden zorlama birebirlerle sayı üretmeye çalıştı. CSKA ise yarı alanda set hücumlarında topu daha iyi paylaştı fakat bulduğu boş atışlarda isabet sağlayamadı. Savunmada rakibinin köşe üçlüklerini kullanmasına göz yuman Fenerbahçe, CSKA forvetlerinin ritim bulamayıp 9’da 2 ile atması sayesinde bu taktiğinden ilk çeyrekte fazlasıyla verim aldı. Periyot boyunca hücumda De Colo’nun eline bakan Fenerbahçe’ye, CSKA da düşük yüzdeyle şut atarak eşlik edince skor anlamında kısır bir ilk çeyrek izledik. (10-12)

İkinci çeyreğe Mike James’e tam sahada baskı yaparak başlayan Fenerbahçe, James’e çeyrek boyunca nefes aldırmadı. Fenerbahçe uzunlarının James’e gelen perdelerden sonra yaptığı show-uplara Bobby’nin olağanüstü savunması da eklenince James ilk yarıyı beş sayıyla bitirdi. Bu çeyrekte Brown’ın da hareketlenip potaya drive etmeye başlamasıyla açılan Fenerbahçe farkı 5 sayıya kadar çıkardı. İlk yarı boyunca rakibinin birincil hücum opsiyonlarını çok iyi savunmayı başaran Fenerbahçe topu Mike James, Shengelia gibi yıldız oyuncuların elinden çıkarttı. Fakat ilk yarının sonlarına doğru Clyburn’ün etkili oyunu ve bulduğu üç sayılık isabetler sayesinde 8-0’lık bir seri yakalayan ve öne geçmeyi başaran konuk ekip, ilk yarıyı da 32-31 önde kapattı.

Üçüncü çeyrek boyunca çok etkili bir oyun ortaya koyan Clyburn sayesinde maçı önde götürmeyi başaran CSKA Moskova’da, Mike James’in de faydalı bir oyun ortaya koyabildiği tek çeyrek bu çeyrekti. Çeyrek boyunca hücumda kısaların birebirleri üzerinden skor üretmeyi başaran temsilcimiz, son 3 dakikada savunmada vites arttırınca rakibine bu bölümde sadece 3 sayı attırdı. Üçüncü periyod De Colo’nun son saniye üçlüğüyle biterken skor 51-49 Fenerbahçe lehineydi.

Müthiş bir çekişmeye sahne olan son çeyreğe De Colo çok sıcak başladı. Perde sonrasında uzunları karşısına alıp oynadığı birebirler üzerinden, takımı adına periyodun ilk 8 sayısını yıldız oyuncu kaydetti. Rakip takım ise son çeyreğe uzunlarıyla drive ederek daha saldırgan başladı. Bu da Fenerbahçe’nin faul hakkının ilk 2 dakikada dolmasına sebep oldu. De Colo ‘nun attığı 8 sayıdan sonra başka bir skorer arayışına giren Fenerbahçe’de sahneye bu kez Eddie çıktı. Üçü son periyotta ve uzatmada olmak üzere toplam altı üç sayılık atış denemesinin hepsinde isabet bulmayı başaran Eddie gelecek için çok iyi sinyaller verdi. Maçın son bölümlerinde tansiyonun yükselmesiyle iki takım da yıldız oyuncularının birebirlerine güvenmeye başladı. Fakat bu bölüme tartışmalı hakem kararları damga vurdu. Maçın bitimine bir dakika kala De Colo, Clyburn’le girdiği mücadelede kendini yere attığı gerekçesiyle ikinci teknik faulü alınca diskalifiye oldu. Mike James’in çok yanlış kararlar verdiği bölümde Clyburn’ün üçlüğüyle öne geçen CSKA’ya Fenerbahçe Vesely’nin smacıyla cevap verdi ve normal süre 69-69 eşitlikle geçildi.

Uzatma bölümünün başında De Colo’nun yokluğunda hücumda üretmekte zorlanan temsilcimiz, Eddie’nin üçlüğüyle krizden çıktı. Son kısımda Brown’ın sorumluluk alması ve oynadığı birebirlerde potaya saldırmasıyla öne geçmeyi de başardı. Fakat CSKA, Clyburn’ün aldığı basket faul sayesinde öne geçmeyi başardı. Son hücumda Brown’ın Mike James üstünden oynadığı birebirden sonuç çıkmayınca maçı 78-77’lik skorla CSKA Moskova kazandı.

Öne çıkanlar...
Fenerbahçe BEKO: Lorenzo Brown 16 sayı, 3 ribaund, 8 asist, Nando de Colo 21 sayı, 6 ribaund, 1 asist, Jan Vesely 11 sayı, 7 ribaund, 2 asist, Jarell Eddie 18 sayı (6/6 üçlük), 4 ribaund
CSKA: Mike James 14 sayı, 5 ribaund, 6 asist, Will Clyburn 26 sayı (4/7 üçlük), 6 ribaund, 2 asist

Yorumlar Okunma: 3302