NBA’de yeni sezon ve sonrası için planlar... - BasketFaul.com

NBA’de yeni sezon ve sonrası için planlar...

15-10-20 07:07
NBA’de sezonun tamamlanmasıyla birlikte 2020-21 sezonu için birçok soru da yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başladı. Yeni sezonun başlangıç tarihi, draft’in yapılacağı zamanlama, salonlarda tam kapasite seyirciye ulaşılacak mı, pandemi nedeniyle maaş sınırlaması (salary cap) ne olacak, transfer takvimi penceresi ne zaman açılacak gibi sorular gündeme gelmeye başladı. Gündemdeki ve yanıt arayan bu soruları büyüteç altına almaya çalışalım..

*Sezon açılışı ne zaman?: 
Bubble planları yapılırken Adam Silver yeni sezonun başlama tarihi olarak 1-30 Aralık arasında bir tarihi ve hatta Noel Gecesi’ni hedeflediklerini açıklamıştı. Şimdi ise bu hedef pek mümkün gibi gözükmüyor! NBA Başkanı’nı biraz tanıyorsak maçları dolu salonlarda oynatmak isteyeceğini adımız gibi biliyoruz. Covid-19 aşısındaki gelişmeler (testlerin başarıyla tamamlanıp, yoğun bir şekilde pazara sürülmesi) ümit verici olmayınca, yeni sezon başlama tarihinin Ocak sonu veya Şubat başına ötelendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
 

*Draft ne zaman gerçekleşecek?: 
Bilindiği gibi önceden Haziran 25 günü olarak açıklanan Draft tarihi sonradan Kasım 18’e ötelenmişti. Prensip olarak NBA, Final Serisi’nin bitim tarihi ile Draft Günü arasına 1-2 hafta koyardı. Kasım 18 tarihi ise Final’den bir ay sonrasını bile geçiyor. Yapacak birşey yok, Draft bu tarihte yapılacak sanıyoruz.

*2020 için transfer sezonu (free agency) ne zaman açılacak?: 
Bu tarih henüz belli değil, çünkü NBA yönetiminin öncelikle Oyuncular Sendikası ile ‘salary cap’ rakamı üzerinde mutabık kalması gerekiyor.

*Salonlara seyirci alınmaya ne zaman başlanacak?: 
İşte en kritik soru bu! Hatta, maçlar ne zaman dolu tribünlere oynanacak sorusu daha da önemli. Sanıyoruz, bunun yanıtını ayrı ayrı eyalet ve dolayısıyla salon bazında değerlendirmek gerekecek. Örnek vermek gerekirse, California ve Ohio Eyalet yetkilileri çok seyircili maçlara izin verilmeyeceğini açıkladılar. Buna karşılık Florida Valisi ise seyirciye izin verdi bile. Orlando Magic ve Miami Heat taraftarları sevinç çığlıkları atarken kötü bir gelişme oldu ve artan vaka’lar nedeniyle Florida Üniversitesi’nin Amerikan Futbolu maçları, bu sabah alınan bir kararla, bir sonraki emre kadar ertelendi! Silver, maça girişlerde hızlı (ve sonuçlu) covid testi yapılmasından ve birçok tıp firmasının buna konsantre olduğundan bahsediyor ama bu bize fazla ütopik geldi! Salon işletmecileri de hava filtreleme sistemini geliştimek ve ek temizlik önlemleri almaktan söz ediyorlar.

*2021 Tokyo Olimpiyatları’nda NBA oyuncuları yer alacak mı?: 
Hiç zannetmiyorum. Önümüzdeki sezon NBA sezonu Olimpiyatların yapılacağı tarih olan Temmuz ayına rahatlıkla sarkabilir. Çok az bir olasılık ama, NBA yönetimi Olimpiyatlar sırasında sezona belki bir ara verebilir! Bakalım NBA için gelirlerin maksimizasyonu mu, yoksa pek te gelir getirisi olmayan uluslararası müsabakalar mı önemli, göreceğiz.

*Tekrar Disney World’daki gibi bir ‘bubble’a dönme olasılığı var mı?: 
Lig yönetimi, takım sahipleri ve idarecilerin ortak hedefi maçların normal şartlar altında oynanması. NBA Başkan Yardımcısı Mark Tatum Eylül ayındaki açıklamasında, “bir sonraki hedefimiz, seyircili salonlarda, 82 maç oynamak” demişti. Başka bir bubble’a karşı oyuncuların müthiş bir direnç koyacağını da düşünüyorum.

Netice olarak, NBA’in bir an önce normale dönüş için elinden geleni yapacağını, Ocak-Ağustos arası bir sezon oynanacağını, 2021-22 sezonunda ise klasik Ekim-Haziran takvimine dönüleceğini tahmin ediyoruz. 

Yorumlar Okunma: 2439