G-League oynanabilecek mi? - BasketFaul.com

G-League oynanabilecek mi?

15-10-20 12:18
NBA’de 2020-21 sezonunun ne zaman başlayacağı belirsizliğini korurken G-League’in de geleceğinin ne olacağı bilinmiyor.

Son haberlere göre G-League’in oynanmaması ya da NBA kadrolarının genişletilmesi de gündemde. Seçeneklerden bir diğeri de Fanus ortamında haftalık G-League maçları oynatmak ve oyuncuları aktif tutmak. Eğer normal bir G-League takvimi izlenecek olursa lig yönetiminin seyahat sayısını azaltmak için çalışmalar yapacağı öğrenildi.

G-League takımlarının büteleri, NBA takımları kadar büyük olmadığı için takımlar genellikle tarifeli uçaklarla seyahat ediyor. Bazı takımlar yakınlardaki deplasmanlara da otobüs yolculukları ile gidiyor. Bu iki durum da Covid-19 açısından büyük riskler taşıyor.

G-League oyuncuları hakkındaki güvenlik endişeleri NBA’i de yakından ilgilendiriyor. NBA takımları, sezon boyunca iki yönlü kontratlar ya da yıl içerisinde imzalanan kontratlarla birçok G-League oyuncusuna kadrolarında yer veriyor.

2017 yılında NBA takımlarının kadroları, iki yönlü kontratlar sayesinde 15 oyuncudan 17’ye yükseltildi. Ancak iki yönlü kontrata sahip oyuncular, NBA’deki takımlarıyla kural gereği en fazla 45 gün geçirebilir. Bu oyuncuların sezon boyunca kalan zamanlarını G-League takımlarıyla geçirmesi gerekiyor.

Eğer önümüzdeki yıl G-League sezonu oynanmazsa oyuncu menajerleri, oyuncularının iki yönlü kontratlarının minimum NBA kontratına çevrilmesini umut ediyor.

G-League takımları takım sahipleri ya da NBA yönetimi tarafından finanse ediliyor fakat buna rağmen düşük bütçelere sahipler. G-League’in taraftarlar olmadan Covid-19 şartlarında oynanması maddi açıdan takımlar için fazlasıyla zorlayıcı olacaktır.

NBA Başkanı Adam Silver, önümüzdeki sezonunun en erken 2021 yılının Ocak ayında başlayacağını dile getirmişti. (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 595