Eksik Barcelona uzatmada kazandı - BasketFaul.com

Eksik Barcelona uzatmada kazandı

15-10-20 23:40
Virüse yakalanan Mirotic'in yanı sıra ilk çeyrekte sakatlanan Abrines'ten de yoksun oynayan Barcelona, bu hafta ilk maçına çıkan enerjik Panathinaikos karşısında oldukça zorlandı ve maçın uzatmaya gitmesine engel olamadı (75-75). Katalan ekibi dördüncü periyodun sonundan itibaren boyalı alanda hakimiyetini ilan eden Brandon Davies'in önderliğinde uzatma periyodunda sergilediği üstün oyunla sahadan 97-89'luk galibiyetle ayrıldı ve 4'te 3 yapmış oldu. Bir maçı eksik olan Panathinaikos ise tek galibiyette kaldı.
 
Maçın başında Marcus Foster'ın önderliğinde sürekli koşarak oynayan Panathinaikoslu oyuncular aldıkları her ribaund sonrası karşı sahaya çabuk geçip doğru opsiyonu kullandı, bu anlarda Barcelona hücumda durağan kalınca skor 5 dakikada 15-4 Panathinaikos lehine yazıldı. Periyodun kalan bölümünde Nemanja Nedovic'in oyun kurucu pozisyonunu devralması konuk ekibin hücum gücünü zayıflattı ancak Barcelona da topu iyi paylaşamadı. Böylece Katalan ekibi 6 top kaybettiği ilk 10 dakikayı 13-18 geride tamamladı.
 
Panathinaikos ikinci çeyreğin başlamasıyla Foster'ın yanına ikinci bir skorer bulmakta çok zorlanırken Ioannis Papapetrou'nun da dışarıdan etkisiz kaldığı anlarda rakibinin aksine Kyle Kuric ve sürpriz şekilde Nick Calathes'ten üçlük katkısı alan Barcelona 8-0'lık seriyle 5 sayı öne geçti (29-24). Devamında top paylaşımını yine azaltan ev sahibi ekip karşısında Howard Sant-Roos ve Mitoglu ile oyunun iki tarafını da daha hareketli oynayan Panathinaikos dengeyi sağladı. Soyunma odasına önde giren taraf 36-35'lik skorla Barcelona oldu.
 
İlk devrede Panathinaikos'un topladığı ribaundların yarısına imzasını atan Mitoglu, ikinci yarıda da Foster'la başlayan geçiş hücumlarının bitiricisi olarak takımına büyük katkı verdi. Calathes'in dış atış denemelerinden bu kez beklenildiği üzere skor bulamayan Barcelona henüz 2 dakikada 6 sayı geriye düşmüş oldu (36-42). Foster ve Sant-Roos ikilisinin pozitif oyunuyla fark çift hanelere kadar çıksa da kısalardaki bu çeşitsizlik ivmenin yeniden Barcelona'ya geçmesine sebep oldu. Temposuz oyunun yanında Calathes ve Heurtel'in yaratıcılık yönünden sınırlı kalmasına rağmen Katalan ekibinde Higgins sorumluluk aldı ve kendi şutunu yaratarak takımını maçın içinde tuttu. Çeyrek sonunda ribaunlarda da yeniden varlık gösteren Barcelona son 10 dakikaya eşitliği sağlayarak moralli girdi: 58-58.
 
Farkın dört sayının üstüne hiç çıkmadığı son çeyrekte takımlar birbirini durdurmaya daha çok odaklanmış gibiydi. Panathinaikos, Punter'ın sıkışık Barcelona boyalı alanına daldığı bölümlerde kritik hücumları Nedovic'in üçlükleriyle sayıya çevirdi. Barcelona ise ribaundlara daha fazla asılıp geçiş hücumlarını kovaladı. İyi top yönlendiriciler ve doğru saha içi yerleşimiyle  en kritik bölümde Panathinaikos'un maç boyu kapanarak çok iyi savunduğu Davies'i kullanmayı başaran Barcelona son 1 dakikaya üç sayı farkla önde girdi (73-70). Üç sayılık üstünlüğünü son topa kadar koruyan Katalan ekibi, Panathinaikos'un bitime 17 saniye kala gerçekleştirdiği hücumda 1999 doğumlu Martinez'in o ana kadar yayın gerisinden 0/3 ile oynayan Kaselakis'e üçlük atış sırasında yaptığı faulle avantajını kaybetti. 75-75'lik eşitliğin sağlanmasının ardından son 7 saniyede gerçekleşen hücumda Higgins'in attığı üçlük isabetsiz olunca maç uzatmaya gitti.
 
Uzatma periyodunu "4 kısa+Davies" formülüyle oynayan Barcelona, geniş alanda hücum edip art arda penetre ve paslarla yorgun Panathinaikos savunmasının dengesini iyice bozdu. Bu bölümde sahadaki en düşük şut tehditlerinden biri olan Adam Hanga'dan dahi iki üçlük gelmesi ev sahibi ekibin üstünlüğünü perçinledi. Barcelona, Nedovic ve Sant-Roos'un direncine karşın farkı iki veya üç pozisyonda tutmayı başarırken uzun süren ve büyük çekişmeye sahne olan maçtan 97-89'luk skorla galip ayrılan taraf oldu.
 
Öne çıkanlar...
Barcelona: Cory Higgins 24 sayı, 7 ribaund, 5 asist; Brandon Davies 20 sayı (7/8 saha içi), 5 ribaund; Nick Calathes 14 sayı, 6 ribaund, 6 asist; Kyle Kuric 14 sayı (4/6 üçlük), 4 ribaund
 
Panathinaikos: Marcus Foster 24 sayı (4/7 üçlük), 3 asist, 2 top çalma; Howard Sant-Roos 17 sayı, 5 asist; Kostas Mitoglu 16 sayı, 12 ribaund, 4 asist, 2 top çalma; Nemanja Nedovic 15 sayı (5/9 üçlük), 5 ribaund, 4 asist

Yorumlar Okunma: 1823