Real başladı, Milano bitirdi - BasketFaul.com

Real başladı, Milano bitirdi

16-10-20 23:17
Euroleague’in 4. Haftasında Milano seyircisi önünde Real Madrid’i 78-70 mağlup etti. İlk yarısı ve ikinci yarısı bambaşka bir seviyede geçen maçta galibiyetteki en önemli faktör, Milano’nun ikinci yarıda savunma direncini bir üst seviyeye çıkartması oldu. İkinci çeyrekte farkı 14 sayıya kadar çıkarmayı başaran Real Madrid, ikinci yarıda çok fazla top kaybı yapıp hücumda organize olamayınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

İlk periyot boyunca tempolu bir oyun ortaya koymaya çalışan iki takım arasındaki farkı üçlükler belirledi. Çeyrek boyunca toplam 19 sayı atan Real Madrid, bu sayıların 15’ini yayın gerisinden kaydetti. İlk dakikalarda acele kararlardan dolayı iki takım da skor üretmekte zorlanırken, Abalde bir açıldı pir açıldı. Üst üste üç üçlük isabeti bulan kısa forvet farkı yediye çıkardı. Bu bölümde dripling üstü kullanılan orta mesafeler dışında skor üretmekte zorlanan Milano, ilk periyot boyunca ritmini bulamadı. Benchten çok iyi gelen Thompkins bulduğu iki üçlük isabetiyle çeyreğin skorunu belirleyen isim oldu. (19-10) Bu periyotta Delaney bileğinden sakatlandığı pozisyonda maçı terk etti ve geri dönmedi.

İkinci periyotta Tavares’in oyunda değilken Tarczewski ve Rodriguez’le sürekli potayı zorlayıp istediği sayıları çıkaran Milano , savunmada istediği sertliği oyuna yansıtamayınca farkı kapatmayı başaramadı. Madrid ise çeyreğin başlarında Lull ve Thompkins ile birebirler üzerinden sayı üretirken, Tavares oyuna girdikten sonra onun içeriden dışarıya çıkardığı paslar üzerinden oyununu kurmaya başladı. Üçlük çizgisinin gerisinden bu periyotta da ritim bulamayan Milano maçtaki ilk üçlüğünü Rodriguez’in son saniye basketiyle buldu. Bu üçlükle birlikte ilk yarı Real Madrid’in 42-31’lik üstünlüğüyle tamamlandı. Sergio Lull 2. çeyrekte bulduğu bir üçlükle birlikte Euroleague kariyerindeki 3000. sayısını kaydetmiş oldu.

İkinci yarıya savunmada topa baskı yaparak, daha sert bir anlayışla başlayan Milano dört dakika boyunca rakibinin sayı atmasına izin vermedi. Fakat üçüncü çeyreğin başında Rodriguez’in oyunda olmadığı dönemde Milano da hücumda üretmekte zorlanınca fark ilk 4 dört dakikada sadece 7’ye indi. Rodriguez oyuna girdikten sonra çaldığı toplarda yarı sahayı daha hızlı geçmeye başlayan ev sahibi ekip 7-0’lık küçük bir seri yakaladı ve farkı dörde indirdi. Üçüncü çeyreğin son bölümünde de hücumda sorumluluk almaya devam eden Rodriguez’in bulduğu çok zor iki üçlük isabetiyle Milano maçta ilk kez öne geçmeyi başardı. Fakat Madrid de bu üçlüklere cevap vermekte gecikmeyince son periyota 55-54 önde girdi. Üçüncü çeyreğin sonunda Madrid’in yaptığı 14 top kaybına karşılık Milano’nun sadece 5 top kaybı vardı. Top kayıplarındaki bu farka rağmen skorun dengeli olmasındaki en büyük faktör ise Madrid’in ribauntlarda sağladığı üstünlük oldu. Bu çeyrekte Abalde de bileğinden sakatlanarak oyunu terk etti.

Son çeyreğe Datome önderliğinde 8-0’lık başka bir seri daha yakalayarak başlayan Milano, Rodriguez’in kenarda olduğu bölümü savunmadaki enerjisi ve orta mesafe uzmanlarıyla bu sefer sıkıntısız atlattı. Bu seriden sonra savunmada toparlanan Real Madrid, aldığı savunma ribauntları sonrası çıktığı hızlı hücumlarda bulduğu üç sayılık isabetlerle tekrar maça ortak oldu. Genç yetenek Garuba’nın da bu bölümde ribauntlara verdiği katkı maçın daha erken kopmasını engelleyen detaylardan biriydi. Maçı Milano adına koparan Shields ve Moraschini’nin art arda bulduğu üçlükler oldu. Bitime bir buçuk dakika kala bir anda 7 sayıya çıkan fark, Lull ve Campazzo’nun kahraman olma sevdasından dolayı kapanmadı ve maçı ev sahibi ekip 78-70 kazanmayı bildi.

Öne Çıkanlar:
Olimpia Milano: Sergio Rodriguez: 25 sayı 7 asist, Shavon Shields: 19 sayı 7 ribaunt,

Real Madrid: Alberto Abalde 14 sayı 3/4 3’lük, Trey Thompkins 15 sayı, Usman Garuba 2 sayı, 11 ribaunt 

Yorumlar Okunma: 1518