LA Lakers; Şampiyonluk Sonrası Şimdi Sırada Ne Var? - BasketFaul.com

LA Lakers; Şampiyonluk Sonrası Şimdi Sırada Ne Var?

17-10-20 07:21
NBA’in tarihindeki en uzun sezon sona erdi ve Los Angeles Lakers mutlu sona ulaştı. Lakers 17. şampiyonluğunu kazanarak bu kategoride Boston Celtics’i yakaladı. Kuşkusuz kapattığımız sezonun en iyi takımı olan Lakers, peki şimdi bundan sonrasını nasıl görüyor, nasıl planlıyor?

Lakers’ın bu başarısında kuşkusuz iki yıldızın, LeBron James(LBJ) ve Anthony Davis’in (AD) çok büyük payı var. Ama takım olarak, komplekslerini bir tarafa bırakarak, Üç Silahşörler gibi “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” felsefesini çok iyi benimsediler, kenardan gelen oyuncular ilk beş’leri gayet güzel desteklediler ve Head Coach(HC) Frank Vogel da mükemmel bir liderlik örneği verdi, özellikle bubble’da hep doğru hamleler yaptı.

O zaman önümüzdeki sezon için n’aapmalı? Şampiyonluğu tekrarlamak için bişeyler yapılmalı mı? Evetse, bunlar ne olmalı? Lakers taraftarlarına bakarsak takım, bençhin sonlarından bir oyuncuyu ve draft’te ikinci raund seçim hakkını vererek bir All-Star oyuncuyu daha kadroya katmalı! Bu iyi niyetli temenninin gerçekleşme şansı olmadığı için bakalım doğru ve gerçekçi yaklaşımlar neler olabilir?

- Maaş Sınırlaması ve Kadro
Bu sene NBA’in gelirleri ciddi anlamda darbe aldı. Başta da, salon gelirlerini ortadan kaldıran Covid-19 salgını ve final serisine kadar naklen yayınları durduran Çin ile yaşanan gerginlik yer alıyor. Bu faktörler nedeniyle bütçelerin kısıtlanması kaçınılmaz. Takımlar hedefledikleri yıldız oyuncuları kadroya katmakta zorlanacaklar, yüksek bir sözleşmeye imza atmak için hayaller kuran serbest oyuncular da ümitlerini başka bir bahara ertelemek zorunda kalacaklar. Bunun Lakers kadrosuna etkisini incelemeye çalışırsak;

Gelecek sezon için imza altında olanlar: Alex Caruso, Quinn Cook, Danny Green, LBJ, Kyle Kuzma.
Gelecek sezon oyuncu opsiyonu olanlar: Avery Bradley, K.Caldwell-Pope, AD, JaVale McGee, Rajon Rondo.

AD’nin kesin döneceğini tahmin etmek zor değil. Soru şu; $28.7 milyon olan opsiyonunu mu kullanacak, yoksa daha uzun süreli bir anlaşmayı mı imzalayacak? Caldwell-Pope’un 8.5m’luk opsiyonunu kullanacağı tahmin ediliyor. Bradley’in değeri mutlaka 5m’dan fazladır ama bu özel ortamda O da uzatmayı kabul edecektir. Bizce en önemli iki ‘free agent’ Howard ve Morris. Howard’ın kafasından geçenleri okumak hiçbir zaman kolay olmamıştır ama oynadığı süre boyunca tam $240 milyon kazanan bu oyuncu için para önem sırasında  ilk başlarda yer almasa gerek! Neden mutlu olduğu bir ortamda ikinci yüzük için mücadele etmesin? Ama dedik ya, Howard’ı anlamak kolay değil! Aynı şekilde, 31 yaşında ve toplamda $44m kazanmış Morris’in durumu da belirsiz. Sezon ilerledikçe sorumluluğu arttı ve kendini gösterdi ama onu da ne motive edicek yakında göreceğiz. Rondo’nun seneye ücreti ise gerçekten çok düşük; $2.7 milyon. İyi bir teklif gelirse bırakıp gidebilir.

- Lig’deki Rekabet
Gelecek sezon Batı Konferansı’nın çok daha kuvvetli olmasını bekleyebiliriz. Clippers bütün yıldızlarını (Kawhi Leonard, Paul George, L.Williams) tutuyor ve sezona yeni bir HC T.Lue ile giriyor. Golden State’i unutmadınız değil mi? Kevin Durant gitmiş olabilir ama sağlıklı bir Klay Thompson, Steph Curry ve Draymond Green’in neler yapabileceklerini biliyoruz. Denver bubble’da oynadığı basketbolla herkesin takdirini kazandı. Bunlara ek olarak Portland, Utah, Dallas, New Orleans gibi takımları sayarsak Batı’nın çok çekişmeli geçeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. (Dikkat ederseniz Houston’ı saymadım, dün görevinden ayrılan Genel Müdür Daryl Morey’in arkasında nasıl bir enkaz bıraktığını ayrıca yazacağım).
Doğu’daki kadro değişiklikleri nasıl olursa olsun, önümüzdeki sezonun şampiyonluk yarışının hiç te bu seneki kadar kolay olmayacağını öngörebiliyorum.

- 2021-2022 Sezonu
Sıkı durun, şimdi neredeyse kimselerin bilmediği bir şey yazacağım; 2021-22 sezonu için, şu an itibarıyla, Lakers’ın imza altına alınmış bir tek oyuncusu bile yok! Evet, doğru okudunuz, kontrat altında olan oyuncu sayısı yazıyla ‘sıfır’. Gördüğünüz gibi bütün hedefler kısa vadeli başarıya kenetlenmişti ve bunu başardılar. Şimdi tekrar kadro mühendisliği yapma zamanı geldi. Bunun çok zor olacağını tahmin etmiyorum, çünkü duyumlar LBJ’in basketbolu Lakers forması altında bırakmak istediği yönünde.. AD de eğer bu sene uzun süreli maksimum bir kontrat imzalamazsa, seneye mutlaka yapacaktır. Genel Müdür Pelinka’nın 2021-22 sezonu kadrosunu özellikle boş bıraktığını sanıyorum, iki büyük yıldızın yanına bir üçüncüyü katmayı hedeflemiş olmalı. Ama dedim ya, şampiyonluk bu sene geldi. (Söz konusu büyük balık Giannis Antetokoumpo olabilir ama ben onun Miami’yi seçeceğini tahmin ediyorum).

Sonuç olarak LA Lakers, daha iyi ücretle başka bir yere imza atma yolunu seçen bir-iki oyuncusuyla yollarını ayırabilir ama birkaç takviye ile kuvvetinden çok bir şey yitirmemiş bir kadro ile yeni sezona başlayacaktır. 

Yorumlar Okunma: 3120