Telekom son çeyrekte -8'den geldi, uzatmada kazandı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Telekom son çeyrekte -8'den geldi, uzatmada kazandı (Doruk Sözen)

18-10-20 20:09
Basketbol Süper Ligi 4. Hafta karşılaşmasında uzatmaya giden maçta kazanan taraf Türk Telekom oldu: 95-89 (81-81). Maç boyunca ters eşleşmeleri çok iyi değerlendirmeyi başaran taraf olan ev sahibi ekip, ribauntlarda da sağladığı üstünlüğe rağmen benchten hiç skor katkısı alamayınca kaybetme noktasına geldi. Büyükçekmece ise bol bol üçlük deneyip %28’le tam 11 üçlük isabeti bulduğu karşılaşmadan, son bölümde 5 faulle kenara giden 3 as oyuncusundan mahrum kalınca maçı kaybeden taraf oldu.

İlk periyotta oyun anlamında da, skor tabelasında da üstün olan taraf Türk Telekom olsa da Büyükçekmece hızlı hücumlardan bulduğu sayılarla farkın açılmasına izin vermedi. Maçın başında oyunu yönlendirme işini tamamen Tyler Ennis’e bırakan ev sahibi ekip, onun hatasız oyunu sayesinde ilk beş dakikayı 13-10 üstün geçti. Tyler Ennis bu bölümde 4 sayı 4 asistle oynadı. Büyükçekmece tarafında ise ana plan tepede hızlı karar verip bulunan ilk uygun şut fırsatının değerlendirilmesiydi. Özellikle Micheal Eric’in oyunda olduğu bölümde Türk Telekom panyayı çok iyi savununca Büyükçekmece’yi istemediği dış atışları kullanmaya itti. Konuk ekip yine de hücum ribauntlarını kovalayarak maçı dengede tuttu. Periyodun son bölümlerine doğru iki takım da tempoyu düşürdü. Bu sefer de topsuz alandaki hareketli oyunuyla Türk Telekom adına fark yaratan oyuncu Kyle Wiltjer oldu. Wiltjer’ın 8 sayıyla oynadığı ilk çeyreği 22-17 önde bitiren ev sahibi ekip oldu.

İkinci çeyrekte ise rakibine oyununu kabul ettiren taraf Büyükçekmece oldu. İlk dakikalarda buldukları köşe üçlükleriyle farkı kapatan konuk ekip sonraki bölümde de tepede oynadığı ikili oyunlardan kısalarıyla sayı çıkarmayı başarınca çeyreğin beşinci dakikasında uzun bir aradan sonra ilk defa öne geçti. Savunmada ise Ömer Al’le Ennis’e yarı sahada baskı uygulayarak Türk Telekom’un organize hücum etmesini engelledi. Eric’in oyuna girdikten sonra getirdiği enerji sayesinde, kendine gelen Türk Telekom Sam Dekker’ın da, ilk çeyreğin aksine, sırtı dönük birebirlerden sayı çıkarmaya başlamasıyla tekrar öne geçmeyi başardı. Fakat ikinci çeyreği 12 sayıyla oynayan Osiris Eldridge son 3 dakikaya 8 sayı sıkıştırmayı başarınca ikinci yarıya 41-40’lık üstünlükle giren taraf Büyükçekmece oldu.

Üçüncü çeyrek boyunca iki ekip de topu paylaşmada ve farklı isimleri oyunun içine sokmakta sıkıntı yaşadı. Tepede aldığı perdelerden sonra kendi şutunu yaratmayı başaran Tyler Ennis’e, rakip takımdan Eldridge karşılık veren isim oldu. Rakibinin yarı sahada yaptığı ikili sıkıştırmaları başarıyla cezalandıran Büyükçekmece’de, ilk çeyrekte faul problemine giren Ferrel da benchten iyi dönünce çeyreği üstün bitiren taraf konuk ekip oldu. (53-58)

Son çeyreğin başında Büyükçekmece forvetlerinin topsuz koşusuyla potaya saldıran taraftı. Bu periyota as oyuncularını dinlendirerek başlayan ev sahibi ekip verilen basit sayılardan sonra çok geçmeden Eric, Dekker, Ennis gibi oyuncuları sahaya sürmek zorunda kaldı. Farkı kapatmak için tam saha pres yapmaya başlayan Türk Telekom bu girişiminden sonuç aldı. Çektiği savunma ribauntları yada çaldığı toplar sonrası Eric’in tam sahada yaptığı koşuları iyi değerlendiren ekip yine Eric’in rakip pota altındaki üstün oyunuyla farkı 4 sayıya kadar indirmeyi başardı. İşin hücum tarafında dış atıcılarına güvenen Büyükçekmece hücumlar sete sete kaldığı zaman son bölümde skor üretmekte zorlandı. Yine de rakibinin basit hatalarını değerlendirerek farkı korudular. Faul hakkını maçın bitimine 5 dakika kala dolduran konuk ekip bunun ceremesini son bölümde çekti. Bitime 3 dakika kala skora Tyler Ennis’in basketiyle eşitlik geldi. Sonraki kısımda serbest atışlardan 6 sayı bulan Türk Telekom’a Karvel Anderson perde çıkışlarından bulduğu sayılarla karşılık verdi ve maçın normal süresi 81-81 eşitlikle tamamlandı. Eldridge ve Olessini bu çeyrekte beş faulle oyundan atıldı.

Uzatma bölümünün baştan sona hakimi Türk Telekom oldu. Oliver’ın da 5 faulle oyundan atılmasıyla üç as oyuncusunu kaybeden Büyükçekmece pota altı hakimiyetini de tamamen rakibine bırakınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Uzatma boyunca Karvel Anderson hariç saha içi isabeti bulan oyuncusu olmayan Büyükçekmece, nerdeyse bütün birebir eşleşmelerde daha zayıf kalan taraftı. Böylelikle maçı 95-89’luk skorla kazanan taraf Türk Telekom oldu.

Öne Çıkanlar:
Türk Telekom: Tyler Ennis: 23 sayı 8 ribaunt 7 asist, Michael Eric: 20 sayı 8 ribaunt, Sam Dekker: 18 sayı 5 ribaunt

Büyükçekmece: Karvel Anderson: 27 sayı, Osiris Eldridge: 18 sayı 7 ribaunt, Gabriel Olaseni: 6 sayı 8 ribaunt 

Yorumlar Okunma: 1592