Döviz, Beşiktaş ve Ene'nin istifası - BasketFaul.com

Döviz, Beşiktaş ve Ene'nin istifası

27-10-20 11:25
Temel gıda maddelerini dahi ithal eden bir ülke haline gelmişken, Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın "Dolarla mı maaş alıyorsunuz?" şeklindeki anlamsız sorusunun bir başka versiyonu da , "Dolarla mı maaş ödüyorsunuz?" olabilirdi... Ve bu soruya bütün liglerde mücadele eden takımlar, "Yabancı oyuncular için, evet" yanıtını vereceklerdi.  

TL'nin satın alma gücü hızla azalırken, dövizin hızlı yükselişi basketbolda da hesapların şaşmasına neden oldu. Gün itibariyle dolar 8.15, euro 9.62 lira. Sabahleyin üç kulüp yetkilisi ile sezon ortalaması olarak dolar ve euroyu kaç liradan hesapladıklarını sordum... Aldığım yanıtlar dolar için 7.70-8.00 TL, euro için 9.00-9.10 aralığında idi. Bunun anlamı yeni kaynaklar yaratılamazsa bütün kulüplerin sezonu büyük açıkla kapatacağıdır. TBF ligin marka değeri ve kulüplerin ödeme dengesinin sağlanması için denk bütçeleri zorlarken, kulüplerin buna uyum sağlaması hiç de kolay gözükmüyor. 

***

Bu sezon en çok ilgi ve sevgi uyandıran takımların arasında, belki de başında Beşiktaş geliyor. Bandırma'dan gelen genç oyuncuların gelişimini keyifle izliyoruz ama puan durumuna baktığınızda, -1 ceza puanıyla birlikte 5 maçta 6 kez yenilmiş bir takım var. Bu proje, ancak Beşiktaş BSL'de oynamaya devam ettiği sürece başarıya ulaşır, TBL'ye düşerlerse de bu oyunculardan hiçbiri takımda kalmaz.

Bilebildiğimiz kadarıyla Beşiktaş'ın staff da dahil kulübe maliyeti 900 bin dolar dahi değil. Bütün kulüpler gibi Beşiktaş da borç denizinde yüzüyor ama bir futbolcunun belki 10'da 1 maliyetine kurulan takıma takviye yapmazlarsa Beşiktaş küme düşer ve sezon sonunda bu proje sona erer. 

***

Orhun Ene ile sıkça görüşenler için TOFAŞ'tan ayrılması sürpriz olmadı. Sezon başında uzun süreli kontrat yerine 1 yıllık imza atmak istemesi, belki de bugünleri öngörmesiyle ilgiliydi. TOFAŞ'ı TBL'den alıp bugünlere getiren, genç oyuncuların A Milli Takım'a alınmasını sağlayan Ene, bir koç olarak daha güçlü kadro kurmayı hayal etti. Buna karşılık TOFAŞ, yerlilerin de rol alacağı başka bir misyonu üstlendi. İki görüş birbiriyle örtüşmeyince, heyecanı azalan Ene'den ayrılık geldi. Hangi taraf haklıydı, diyecek olursanız bunun çok basit bir yanıtı var: İkisi de...

Ene ile istifasının duyulduğu saatlerde konuştuğumda harika bir kulüpte çalıştığını söyledi. TOFAŞ da başka kulüplerin transfer sırasında yapabileceği güzellikleri, bir kliple süsleyerek ayrılığı çok şık ve medeni hale getirdi. Keşke bütün ayrılıklar bu kadar saygı dolu olabilse...  

Yorumlar Okunma: 5759