CSKA kalite farkıyla... - BasketFaul.com

CSKA kalite farkıyla...

29-10-20 22:21

İSTATİSTİK: 

THY Euroleague'de CSKA Moskova, ilk üç çeyreği yakın geçen maçta Mike James'in istikrarlı oyunu ve takım hâlinde geniş hücum repertuarıyla fark yarattı ve evinde Valencia'yı 84-75 mağlup etti. Karşılaşma 3125 maskesiz seyircinin huzurunda oynandı.


Yarı saha hücumlarının ağırlık kazandığı ilk çeyrekte CSKA Moskova, topu sürekli boyalı alana indirip Shengelia ile hücum ribaundlarını toplamaya odaklanırken Valencia yardımları cezalandırıp doğru atışı bulmaya yöneldi. Nikola Kalinic'in ribaund ve top trafiğindeki katkısı bu anlarda değerliydi. İlk çeyrek Valencia'nın tercih edebileceği bir oyunla 17-16 CSKA üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyrekte tempoyu arttıran Rus temsilcisi, geçiş hücumlarından kolay basketlerle dönüp 11-0'lık seriyle farkı çift hanelere getirdi. Valencia Hermannsson'un yönlendiriciliğindeki ikili oyunlarla skora denge getirmeyi bir süreliğine başarsa da Mike James maça ağırlığını koydu ve bire birler üzerinden gelen basketlerle CSKA Moskova ilk devreyi 44-35 önde kapattı.

CSKA ikinci yarının başlamasıyla Mike James dışındaki hücum opsiyonlarından sonuç almakta hayli zorlandı ve ne Clyburn'ün bire birleri ne de uzunlar ev sahibi ekibe çare olabildi. Bu anlarda ribaund üstünlüğünü yakalayan Valencia, gereken anlarda geçiş hücumlarını boş şutlarla bitirirken skor dağılımında günün konuk ekip adına en istikrarlı ismi Labeyrie'ye kısalar Marinkovic ve Prepelic de eklendi. Mike Tobey pota altında ekstra katkı verdi. Periyodun bitimine 16 saniye kala mola alıp Voigtmann'ın üçlüğüne imzasını atan Koç Itouidis, krizdeki takımının son 10 dakikaya 4 sayılık avantajla gitmesini sağladı (62-58).

Maç boyunca temposu düşünce verimliliği de azalan CSKA Moskova, yarı sahadaki hareketliliğini arttırarak şutörleriyle alan açıp sonuca gitti. James'in asistleriyle Clyburn ve Voigtmann'dan art arda gelen üçlükler farkı yeniden çift hanelere getirdi (71-60). Pota altı savunmasını güçlendiren ev sahibi ekip bu dakikalarda ribaundlarda da baskın gelince Valencia'nın hücum opsiyonları iyice azaldı, şut yüzdesinin de düşmesiyle İspanyol ekibinde Kalinic'in sırtı dönük oyunu haricinde skor opsiyonu üretilemedi. Farkı sürekli üç pozisyonda tutan CSKA rakibini maç sonunda hiç yaklaştırmadı ve karşılaşmadan 84-75'lik galibiyetle ayrıldı.

Öne çıkanlar...
CSKA Moskova: Mike James 17 sayı, 5 asist; Will Clyburn 15 sayı, 5 ribaund, 2 asist; Johannes Voigtmann 11 sayı, 7 ribaund
Valencia: Nikola Kalinic 15 sayı, 3 ribaund, 3 asist; Louis Labeyrie 10 sayı, 4 ribaund, 2 asist

Yorumlar Okunma: 893