Mükemmel savunma, mükemmel Ali Muhammed (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Mükemmel savunma, mükemmel Ali Muhammed (Doruk Sözen)

30-10-20 00:39
Euroleague’de son 3 haftada mağlubiyet alan Fenerbahçe Beko aradığı galibiyeti Maccabi deplasmanında buldu: 75-65

Bu sezon ilk defa ribauntlarda üstünlük sağlayamadığı bir maçı kazanan temsilcimiz, maç boyunca verdiği 21 hücum ribaundu yüzünden sıkıntı yaşadı. Toplamda Maccabi'nin 44 ribaunduna karşılık sadece 30 ribaund alabilen Fenerbahçe adına fark yaratan faktör dış atışlar ve bench katkısı oldu. Oyunda olduğu her an fark yaratan Bobby Dixon da kritik galibiyette en büyük pay sahibi olan oyuncuydu. Wilbekin’in yanına başka bir skorer daha eklenmesine izin vermeyen Fenerbahçe özellikle sezona çok formda başlayan ve geçen hafta 26 sayı atan Dorsey’i sadece 1 sayıda tutarak çok önemli bir işe imza attı.

İlk çeyreğin kaderini Fenerbahçe’nin benchten gelen oyuncuları değiştirdi. Maça koç Kokoshkov beklenmedik bir kararla Ahmet Düverioğlu ile başladı. Maccabi’nin kısaları her pozisyonda De Colo ve Brown’dan çok rahat bir şekilde sıyrılırken, Ahmet de onları karşılamakta ağır kalınca ev sahibi hem içeriden hem dışarıdan çok basit sayılar buldu. Hücumda da rakibinin kısalara yaptığı baskı yüzünden topu paylaşmakta zorlanan temsilcimiz ilk 4 dakikayı 13-4 geride kapattı. Koç Kokoshkov’un televizyon molasını beklemeden aldığı moladan kısa beşle dönen Fenerbahçe, oyunun iki tarafında da vites arttırdı. Bobby’nin artık kendisiyle özdeşleşen perde çıkışı sonrası attığı iki üçlükle farkı azaltan Fenerbahçe, savunmada da rakibini daha yukarıda karşılamaya başladı. Fakat ilk çeyrek boyunca devam eden ribaunt sıkıntısı bu bölümde de temsilcimizin başını ağrıttı. Çeyreğin bitimine 3 dakika kala hiç hücum ribauntu bulunmayan Fenerbahçe’nin potasından alınan 7 ribauntun 3’ü Macabiye aitti. Periyot böylelikle 22-18 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyreğe de hücumda hareketli başlayan Fenerbahçe, iç dış dengesini iyi kurunca istediği boş dış atış fırsatlarını yakaladı. Temsilcimiz agresif savunmasıyla da rakibini top kayıplarına zorlayıp, sadece birebirler üzerinden oynamaya mahkum bırakınca skora ilk kez denge geldi.(24-24) Sonraki birkaç dakikalık bir kısımda topu sürekli rakibine veren Fenerbahçe sayesinde ev sahibi ekip tekrar farkı 5’e çıkardı. Savunmada perde sonrası değişerek savunmayı tercih eden Fenerbahçe’de uzunların dış atışlar sonrasında potadan uzakta kalmasıyla Zizic ve Hunter madeni buldu. İlk yarı sonunda top kayıplarında 10’a 7 avantajlı gözüken taraf Fenerbahçe’ydi. Fakat temsilcimizin bu top kayıplarını kısa aralıklarda üst üste yapması rakibinin küçük seriler yakalamasına neden oldu. Ribauntlarda ise 18-12 üstün olan Maccabi ikinci periyodu da 38-35 önde kapattı.

İkinci yarının ilk bölümünde iki takım da farklı sebeplerden dolayı skor üretmekte zorlandı. Wilbekin’in oyuna ağırlığını koyma isteğiyle, sürekli oyunu zorlayıp isabetsiz atışlar yapmasıyla hem kendisi hem takım arkadaşları soğudu. Fenerbahçe ise hücumda hızlı oynamaya çalışıp, yanlış tercihler yapınca tıkandı. En sonunda Vesely’i de hücum organizasyonlarının içerisine dahil etmeyi başaran temsilcimiz, birbirinin kopyası iki hücumda Eddie’nin bulduğu üçlüklerle farkı ikiye indirdi. Ev sahibi ekip ise Hamilton veya Ahmet’in oyunda olduğu bölümlerde, kısaların karşısında kalmada yaşadıkları sıkıntıları değerlendirmek için sürekli potaya drive etmeye başladı. Vesely’nin oyuna girip, üst üste koyduğu 2 blokla momentumu arkasına alan Fenerbahçe, De Colo’nun orta mesafeli isabetiyle ilk kez öne geçti.(47-49) Periyodun son bölümünde Chris Jones’un zor atışlardan çıkardığı sayılara rağmen, temsilcimiz serbest atış çizgisinden hata yapmayınca fark kapanmadı. (54-56)

Maç boyunca enerjisiyle Fenerbahçe adına X faktör olan Bobby bu periyotta da sahnedeydi. Son periyoda ilk beşten hiçbir oyuncusu olmadan başladı Fenerbahçe. İkinci çeyreğin başında olduğu gibi Bobby ve Melih’le bulduğu iki üçlük sonrası fark bir anda 8’e çıkınca Sfairopoulos molayı aldı. Kısa beşe dönüp dış atışlarla farkı kapatmayı amaçlayan ev sahibi ekip için işler istedikleri gibi gitmedi. Bu hamleye tam saha pres yaparak karşılık veren Fenerbahçe rakibinin topu paylaşmasına müsaade etmedi. Hücumda da Pierre’in sırtı dönük oyunlarıyla size avantajını çok iyi değerlendirince fark ilk kez çift hanelere çıktı. (58-69) Sonraki bölümde Pierre’in aynı hücumu etmedeki ısrarı takıma zarar verince maç dönüyor gibi oldu. Fakat bu sefer sahnede Vesely vardı. Pierre’in oynadığına çok benzer bir oyunla sayı üreten yıldız oyuncu takımını krizden çıkardı. Maçı bitiren ise ayağı çizgide olduğu için ikilik sayılan atışta isabet bulan De Colo oldu. Son bölümde maçı çevirmek için sürekli Wilbekin ve Dorsey’le üçlük deneyen Macabi isabet bulamayınca, temsilcimiz maçı 65-75 kazandı.

Bobby Dixon 5/6 üçlük isabetiyle 17 sayı attı, Nando De Colo 13 sayı, Jarell Eddie 11 sayı üretti, Jan Vesely harika savunmasının yanı sıra istatistik hanelerine 8 sayı, 4 ribaund, 4 asist yazdırdı. Maccabi'de ise Scottie Wilbekin 23 sayıyla sahanın en skorer ismi oldu.

Yorumlar Okunma: 2862