Efes Larkin'le güzel (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Efes Larkin'le güzel (Efe Can Önal)

30-10-20 23:48

İSTATİSTİK: 

Turkish Airlines Euroleague 6.hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Larkin’in geri döndüğü maçta Olimpiakos deplasmanından galip ayrılarak önemli bir galibiyet elde etti (79-84). 


İlk çeyrekteki muazzam hücum performansının ardından 2. çeyreğin son 5 ve 3.çeyreğin ilk 5 dakikası ritm kaybetti fakat maç boyunca dominant olan taraf olarak ağırlığını ve kalitesini hissettirdi. Larkin’in dönüşü takımın seviyesini yukarı çekmekle beraber diğer isimlerin de kendisine alan yaratmasını sağladı. Micic zaman zaman tercih hataları ve top kayıpları yaparak verimliliğini düşürse de böyle bir seviyede 38 dakika oynadığını ve 20 sayı 7 asist ile oynadığını atlamayalım. Maç sonucunda koç Ergin Ataman’ın yüzündeki ve dilindeki ifade de bundan sonra eski günlere dönüşün ilk adımlarının geldiğini söylüyor.

Efes; Micic-Simon ikilisinin saha içi organizasyonu konusunda başarıyla liderlik etmesi ve ikili oyunların sonunda skora katkı sağlamalarıyla maça başlarken, Olimpiakos ise McKissic’in çembere atakları ve Papanikolau’nun bitiriciliğiyle cevap verdi. Maçın başında ikili oyunları “kaleci” ile savunan ev sahibi ekip, show-up ve switch denediğinde ise ekibimiz boyalı alanda Dunston’ı çabuk bulunca bu sefer ondan sayı-asist katkısı geldi ve TV molasına 17-12 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi. Faul hakkımızın erken dolmasıyla ev sahibi ekip çizgiden kolay sayılar buldu. Hücum temposunu hiç düşürmeyen Efes, hareketli/akışkan hücumlarla boşu bulmaya devam ederek ilk çeyreğin sonunda 29 sayıya ulaştı. Olimpiakos ise Spanoulis-Sloukas ile çift guarda döndü ve Dunston/Singleton iklisinin ikilemesinin de etkisiyle çembere rahat atak ettiği ilk çeyreğin bitiminde farkı tek baskette tuttu (26-29). 

Efes ilk çeyrekte 8/9 iki sayı ve 4/5 üçlük ile oynarken, Olimpiakos faul çizgisinden 10 sayı buldu. Ayrıca çeyreğin son dakikasında oyuna giren Shane Larkin uzun bir aradan sonra sahalara döndü. 

2. çeyreğe Larkin’in Pless’i beslemesi ve Singleton’ın savunmadaki aktif elleriyle başlayan Efes 1 dakika içinde farkı 7’ye çıkarınca Bartzokas’ın molası geldi. Topta baskıyı bir kaç kademe yukarı çıkaran Efes, top paylaşımının üst düzeye çıktığı dakikalarda oyunun kontrolünü tamamen eline aldı ve farkı 13’e çekti (28-41). Harrison’ın skorer oyunuyla direnç koyan Olimpiakos, adam değişme savunması sonucu Larkin-Micic ikilisinin ataklarını bloklayarak savunma direncini artırdı ve devrenin bitimine 5 dakika kala farkı 6’ya çekti. İlk çeyrekte bu tür pozisyonlarda boyalı alandaki ters eşleşmeleri kullanan temsilcimiz, bu sefer kısaların çembere ataklarını zorlama atışlarla denemesi nedeniyle istediği skoru elde edemedi. Ataman’ın molası sonrası oyuna dönen Simon’ın karar noktasında fazla hata yapmasıyla  ekibimiz uzun süre 41’de tıkandı ancak Olimpiakos’un da hücumdaki beceriksizlikleri sayesinde skorda üstün kaldık ve soyunma odasına 44-38 önde giren taraf olduk.

Micic 12 sayı 4 asisle ilk yarının en verimli ismi olurken, Dunston da ilk çeyrekte yaptığı blokla Euroleague tarihinin en çok blok yapan ismi oldu. 

Efes 3.çeyreğe top kayıplarıyla başlayınca Olimpiakos’un 7-0’lık serisi geldi ve 2 dakika dolmadan Ataman erken bir mola almak zorunda kaldı. Dönüşte Singleton-Micic ikilisinin üçlükleri hücumdaki kilidi çözen anahtarlar oldu. Tepe ikili oyunları sonrası doğru saha içi yerleşimi ve pas trafiğini sağlayan Efes periyodun bitimine 3 dakika kala farkı tekrar yukarı çekti (50-58). Olimpiakos sadece Sloukas’ın eline kalınca doğru savunma kurgusunu sağlayan Efes, rakibinin faul hakkının dolmasıyla bu sefer çizgiden arka arkaya sayıları bulan taraf oldu. Hücumda tıkanan rakibini yaptığı basit top kayıplarıyla adeta tekrar oyuna sokan ekibimiz 12-14 bandında bir avantajla girebileceği son çeyreğe 6 farkla önde girdi (57-63).

İki takımın karşılıklı top kayıplarıyla başladıkları final periyodunda Efes kısaları, Olimpiakos ise Printezis ile hücumlarını şekillendirdi. Larkin’in adam değişme sonrası tepe bire birinden bulduğu iki üçlükle fark 6 dakika kala tekrar çift hanelere çıktı (63-73). Dunston’ın üzerine atak ederek oyunan tutunan Olimpiakos, yorulan Micic’in de  3 pozisyon tercih hatası yapmasıyla son 3 dakikaya girerken farkı 5’e çekti (70-75). Direksiyon Simon-Larkin ikilisine geçince basit top kayıplarını durduran Efes, Larkin’in çembere atakları ile skordaki üstünlüğünü korudu ve maçtan galip ayrılan taraf olduk (79-84).

Ribaundlarda 31-23 önde olan Anadolu Efes’te Micic 20 sayı 7 asist (5 top kaybı), Larkin ve Beaubois 15’er sayı ile oynarken, ev sahibinde Martin 11 sayı, Sloukas 10 sayı 7 asistle mücadele ettiler. 
 
 

Yorumlar Okunma: 1230