NBA Yönetimi 22 Aralık için oyuncuları ikna etmeye çalışıyor - BasketFaul.com

NBA Yönetimi 22 Aralık için oyuncuları ikna etmeye çalışıyor

31-10-20 13:38
NBA yönetimi ve Oyuncular Birliği, bir süredir önümüzdeki sezonun başlangıç tarihi için görüşmelerine devam ediyor. Taraflar henüz 2020-21 sezonuna Aralık ayının sonunda başlama konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Coronavirüs pandemisi sebebiyle maçların seyircili şekilde oynanmasına pek ihtimal verilmiyor. Bunun da NBA organizasyonuna 4 milyar dolarlık bir gelir kaybı yaşatması bekleniyor. NBA yönetimi, yeni sezonun Ocak ayından önce başlamazsa bu kayba ek olarak 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar civarında kayıp yaşanması ihtimalinden korkuyor.

Oyuncular, imzalanan toplu iş sözleşmesi anlaşmasına göre ligin elde ettiği gelirlerin %50’sini alıyor. Bu derecede büyük bir kayıp, oyuncuların maaşlarında da ciddi kesintiler olması anlamına geliyor.

NBA yönetimi, yeni sezona 22 Aralık tarihinde başlayarak 72 maçlık bir normal sezon oynamak istiyor. NBA, bu şekilde 2021 yazında düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları başlamadan sezonu tamamlamayı hedefliyor.

Oyuncular Birliği ise 2021 yılının Ocak ayında yeni sezonun başlamasına daha sıcak bakıyor. Oyuncular Birliği, bir yandan ligdeki oyuncularla diğer ihtimalleri de tartışırken lig genelinde bir anlaşmaya varamamış olmanın da belirli bir sabırsızlığı gün yüzüne çıkardığı belirtildi. Lig bünyesinde bulunan kişiler, bir an önce bir plan üzerinde anlaşıp yeni planı çabucak işleme sokmak istiyor.

Oyuncular Birliği direktörü Michele Roberts, daha önce oyuncuların 1 Aralık tarihinde başlaması planlanan antrenman kamplarının daha ileri bir tarihe alınmasını istediğini ve Orlando Fanusundaki maçlar sona erdikten sonra sadece 7 hafta dinlenme süresinin yeterli olmadığını düşündüğünü söylemişti.

NBA yönetimi ile Oyuncular Birliğinin arasındaki anlaşmazlıklar da bununla sınırlı kalmıyor. 2019-20 sezonunda ligin yaşadığı maddi kayıplardan sonra önümüzdeki yıl oyuncuların maaşlarında ciddi kesintiler yaşanması bekleniyor. NBA’de takımlar ve oyuncular, elde edilen basketbol gelirlerini paylaşıyor. Lig yönetimi, önümüzdeki yıl maçların seyircisiz oynanmasıyla birlikte gelirlerin %40’ını kaybedebileceklerini düşünüyor. Geçtiğimiz yıl ligin elde ettiği gelirler %10’luk bir azalma göstererek 8.3 milyar dolara gerilemişti.

Çoğu NBA takımının yer aldığı şehirlerde hala Coronavirüs sebebiyle 500 kişiden fazla insanın bir araya geldiği toplantıların gerçekleştirilmesi yasak. Bu yüzden NBA yönetimi, yeni sezona seyircisiz maçlarla başlamayı planlıyor. Sezonun devamında Coronavirüs salgınının 2. dalgasının yaşanma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle lig yönetimin sezonun herhangi bir döneminde maçların seyircili oynanacağına dair inancı da oldukça az.

Yeni sezonun Ocak ayının ortasında başlaması, 2020-21 sezonunun tamamlanmasının yaz aylarına sarkması ve Olimpiyat Oyunları ile çakışması anlamına geliyor. Lig yönetimi, bu durumun da televizyon ratignlerini düşüreceğinden ve bunun da ciddi bir maddi kayıp yaşatmasından korkuyor. Böyle bir durumda lig yönetiminin 2021-22 sezonunun takvimini ayarlamak için de önemli zorluklarla karşı karşıya kalması gündeme gelecek.

Coronavirüs salgını sebebiyle ligin durmasıyla NBA yönetimi ile Oyuncular Birliğinin şu anda yürürlükte olan toplu iş sözleşmesini feshedip yeni bir sözleşme imzalamasını da gündeme getirmişti. Ancak şartlar ne olursa olsun toplu iş sözleşmesini bu ölçekteki maddi kayıplara göre dizayn etmek oldukça zor. Şu anda yürürlükte olan sözleşmenin feshedilmesi de ligin çok uzun süre durması anlamına geliyor. Ancak önümüzdeki Cuma gününe kadar taraflar yeni sezon hakkında bir anlaşmaya varamazsa toplu iş sözleşmesinin feshi de ciddi anlamda gündeme gelebilir. (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 779