Galatasaray'da işler kötü (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Galatasaray'da işler kötü (Efe Can Önal)

31-10-20 16:46

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Lig 6.hafta mücadelesinde Aliağa Petkim, evinde ağırladığı Galatasaray’ı 83-64 mağlup etti ve 2. galibiyetine ulaştı. Galatasaray ise üst üste 3.mağlubiyetini aldı.

Maça çok motive ve inanmış olan Petkim, maçın başından itibaren Galatasaray’ın sezon başından beri kötü sinyaller veren pota altını işleyerek çok rahat bir galibiyet elde etti. Bence maçın oyuncusu olan Hummer ile beraber Ege Arar da eski takımına karşı “beni kadroda tutmalıydınız” mesajı verdiği bir maçı tamamladı. Ayrıca Canberk ve son çeyreğin yıldızı Alp de maçın kırılma anlarında gerekli performansı ortaya koyan isimler oldular. Galatasaray ise Hamilton’ın eline baktığı bir günü geride bıraktı. Kenardan gelen katkı da hepi topu 6 sayı olunca mağlubiyet bağıra bağıra geldi. Kriz anlarını çözen Barış’ın da kötü gününde olması takımın elini kolunu bağladı. Sezonun en verimsiz ismi RJ Hunter’ın yerine bir takviye şart bunu 3-4 haftadır dillendiyorum. Ayrıca bu kadar yumuşak bir pota altı kurgusunun sezonu tamamlası ihtimal dahilinde değil. Eksi 1 puanında etkisiyle sarı kırmızılılar 6’da 1 yapmış gibi oldu ve çanlar yüksek sesle çalmaya başladı bile. Bir şeyler değişecek ama ne, zaman gösterecek bizlere. 

Maça istekli başlayan taraf ev sahibi Petkim oldu. Rakibinin basit top kayıplarına cezayı çabuk kesen İzmir ekibi 2 dakika dolmadan 6-0 öne geçti. Galatasaray’ın zayıf karnı pota altına atak etmekten vazgeçmeyerek ilk Tv molasına 13-7 önde girdi. Hamilton’ın ikili oyunlar sonrası yakaladığı birebirler ile skor üreten sarı kırmızılılar başka hücum kaynakları yaratamadı. Kenardan gelen Canberk’in enerjisi ve Hummer’ın sahanın iki tarafında da katkı vermesiyle Petkim ilk çeyreği 19-12 üstün tamamladı. İlk çeyrekte her iki takımda serbest atış çizgisine gelmezken, Petkim’de kenardan gelen Zack çok çabuk 3 faul yaparak sadece 29 saniye sahada kalabildi. 


Ege’nin pota altındaki üstünlüğünü ve kısaların atletizm avantajını kullanan Petkim farkı ilk kez çift hanelere çıkardı (29-16). Hamilton dışında adeta yokları oynayan sarı kırmızılılar “transition defense” kısmında da seyirci olarak kalınca Petkim oyunun kontrolünü tamamen elinde tutarak devrenin son 3 dakikasına 37-22 avantajla girdi. Devrenin sonunda maçın başından beri ilk kez savunmada istekli gözüken Galatasaray, Hamilton’ın hücum liderliğinde soyunma odasına giderken farkı 8’e çekti (40-32).

İlk yarının sonundaki ivmeyle 3.çeyreğe başlayan konuk takım, ilk yarının suskun ismi Motum’un devreye girmesi ve boyalı alan savunmasında pota altına getirdiği yardımlar sonucu çaldığı toplarla kısa sürede skoru lehine çevirmeyi başardı (42-43). Hummer’ın ilk çeyrekte olduğu çift yönlü işlemeye başlaması Petkim’i krizden çıkardı ve Wimbush’un üçlüğüyle periyodun bitimine 3 dakika kala 5 sayı öne geçti (50-45) ve son çeyreğe de 58-52 üstünlükle girdi.

Final periyoduu Alp Karahan’ın 5-0’lık serisiyle başlayınca 1 dakika dolmadan Ertuğrul Erdoğan’ın molası geldi. İlk yarıda faul problemi yaşayan Zack’in pota altını karartmasıyla Galatasaray son çeyrekteki ilk basketini 6 buçuk dakika kala buldu. Hummer’ın şiir gibi oyunu ve transition offense temposuna Ray de dahil olunca Petkim 4 dakika kala farkı 15’e çıkardı (71-56) ve kalan sürede de kontrolü kaybetmeyerek sahadan 83-64 galip ayrıldı. 
 

Yorumlar Okunma: 2192