Akhisar'dan 'Şanlı' galibiyet - BasketFaul.com

Akhisar'dan 'Şanlı' galibiyet

31-10-20 19:24

İSTATİSTİK:

TBL'nin üçüncü haftasında Gemlik evinde Akhisar'ı ağırladı. Son 20 saniyeye 5 sayı geride başlayan Akhisar, iki üçlükle mucizevi bir galibiyet kaandı: 81-80. Covid vakaları sebebiyle ilk iki haftayı maç yapmadan geçen Akhisar bu hafta ilk maçına çıktı. Doğukan Şanlı 22 sayıyla konuk ekibin galibiyetinde başrolü oynadı.

Ev sahibi Gemlik maça Starr-Canberk-Eren-Emre-Carter beşi ile başlarken Akhisar maça Franklin-Alihan-Ömer-Gökhan-Marvin beşi ile başladı.

İlk çeyreğe etkili giren taraf ev sahibi Gemlik oldu ve skorda 6-0'lık üstünlüğü yakaladı. Akhisar maça çok tutuk başlarken yabancı oyun kurucusu Troy Franklin'i oyunun içine sokmaya çalışsa da Franklin bulduğu boş üç sayılık atışları değerlendiremedi. Gemlik çeyrek başında yakaladığı ivmeyi sürdürse de Akhisar Alihan'ın üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu basketler ve Marvin Jefferson'ın boyalı alanda biraz kıpırdanması ile skorda Gemlik'i yakalamaya çalıştı. Gemlik hücumda uzun oyuncusu Myles Carter ve Canberk'ten iyi katkı aldığı çeyreği 22-18 önde geçti.

İkinci çeyreğe Akhisar Doğukan Şanlı'nın üçlükleri ile başlayarak Gemlik'i takip etmeyi sürdürdü. Gemlik'te Canberk Cevit bu çeyrekte de katkı vermeyi sürdürürken bu sefer Brian Starr Canberk'e eşlik etti ve Gemlik skordaki üstünlüğünü sürdürdü. Akhisar Troy Franklin'in oyunun iki tarafında da biraz hareketlenmesi ile Doğukan'a yardımcı olacak oyuncuyu buldu ve bu iki isme Ömer Sancaklı ile Gökhan Akkoyun'un da eşlik etmesiyle devrenin bitimine 24 saniye kala 43-43'lük eşitliği yakaladı. Devrenin son hücumunda Emre Tanışan'ın bulduğu basket ile Gemlik devreyi 45-43 önde kapattı.

Üçüncü çeyreğe etkili başlayan taraf Akhisar oldu. Troy Franklin'den üst üste 7 sayı bulan Akhisar maçta ilk defa skor üstünlüğünü ele geçirdi. Savunmada da Marvin Jefferson'ın boyalı alanda etkili oluşuyla Akhisar ikinci yarıya çok hızlı girdi. Gemlik ise Brian Starr ile çizgiye gelerek skorda krize girmeden oyunun içinde kalmayı başardı. Troy Franklin'e Ömer Sancaklı'nın da eşlik etmesiyle Akhisar çeyreğin son bölümüne kadar skordaki üstünlüğünü sürdürdü. Gemlik'te Brian Starr'ın hücumda ipleri eline almasıyla çeyreğin bitimine 2.18 saniye kala Gemlik 59-58 ile skor üstünlüğünü tekrar ele aldı. Kalan sürede Akhisar'da Doğukan Şanlı Gemlik'te ise Brian Starr atmaya devam etti ve son çeyreğe 67-63 Gemlik üstünlüğü ile girildi.

Gemlik son çeyreğe de Brian Starr'ın etkili oyunu ile başladı ve Akhisar'ın tekrar farkı kapatıp öne geçmesine engel oldu. Akhisar Troy Franklin ile skora tutunmaya çalışsa da Doğukan Şanlı'nın yorulması ve Ömer Sancaklı-Alihan Genç ikilisinin de tutuk olması sebebiyle ikinci bir oyuncu skora katkı vermeyince Gemlik'i yakalayamadı. Son 1.38'e 80-75 Gemlik üstünlüğü ile girilirken Akhisar'ın yabancı kısası Troy Franklin beş faul ile oyun dışı kaldı. Bitime 20 saniye kala Ömer Sancaklı'nın bulduğu üçlük ile fark 2'ye indi (80-78). Gemlik kalan sürede topu oyuna soksa da yarı sahayı geçemeden topu kaybetti ve Akhisar çok kısa bir sürede Doğukan Şanlı'ya tepede bir hücum hazırladı ve Doğukan Şanlı 3 sayılık isabeti buldu ve Akhisar'ı öne geçirdi (81-80). Bitime 6 saniye kala Brian Starr şansını denese de isabet bulamadı ve Akhisar maçı 81-80 kazandı.

Öne çıkanlar...
BUDO Gemlik: Myles Justin Carter 16 sayı, 13 ribaund, Brian Tolefree 30 sayı (4/11 üçlük), 5 ribaund, 2 asist, 8 top kaybı, Canberk cevit 16 sayı (3/6 üçlük), 7 ribaund, 6 asist
Akhisar Belediyesi: Troy Franklin 18 sayı, 3 ribaund, 4 asist, Matvin Jefferson 10 sayı, 4 ribaund, Alihan Deniz Genç 12 sayı, 2 ribaund, 4 asist, Doğukan Şanlı 22 sayı (6/13 üçlük), 3 ribaund, 4 asist

 

Yorumlar Okunma: 2414