Efes'ten 14 yıl sonra bir ilk (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Efes'ten 14 yıl sonra bir ilk (Doruk Sözen)

14-11-20 00:27
Euroleague 8. hafta mücadelesinde Anadolu Efes 05/06 sezonundan sonra ilk defa OAKA’da galibiyetle tanıştı: 80-77

Efes’te Larkin, Sertaç ve Dunston hastalıkları ve sakatlıkları, Panathinaikos’ta da Nedovic sakatlığı nedeniyle maçta forma şansı bulamadı. Micic’in 5 faulle oyun dışı kalana kadarki olağanüstü performansı sayesinde skor üstünlüğünü de oyun üstünlüğünü de eline alan Efes kendi son anlarda acemice hatalarla zora soktu. Sezon başından beri kendinden beklenen performansı en sonunda gösteren Micic’in 5/7 üçlükle 33 sayılık performansı galibiyeti getirmesinin yanı sıra kendisinin de kariyer rekoruydu. Ev sahibi 8 tane fazla ribaunt almış olsa da yaptığı 9 top kaybı bu farkı oyuna olan etkisini minimalize etti.

BEAUBOIS SAKATLANDI
Maç Papagiannis’in iki güzel hareketiyle başladı. İlk olarak Simon’un turnikesini bloklayan uzun oyuncu, diğer potada da Micic’i posterledi. Daha bir dakika geçmeden Beaubois da Foster’ın dirseği yüzüne gelince kaşı açıldığı için maçı terk etmek zorunda kaldı. Çeyrek boyunca çok tempolu ve seyir zevki yüksek bir oyun ortaya koyan iki takımın da ana plan çember altından sayı üretmekti. Panathinaikos tarafında Foster’ın ikili oyunlar sonrası driveları temsilcimizin başını fazlasıyla ağrıttı. Efes ise buna Pleis’in hooklarıyla karşılık verdi. Sonraki bölümde Panathinaikos kaçırılan atışlardan sonra gelen hücum ribauntlarıyla buldukları üçlükler ve Efes savunmaya yerleşmeden kullandığı atışlardaki isabetlerle skor üstünlüğünü ele geçirdi. Böylelikle son dört dakikaya 14-9 üstün giren taraf ev sahibi ekip oldu. 

İLK PERİYOD PANATHINAIKOS'UN
Maçın başında hücumda yalnız kaldığı için şut ritmini bulamayan Micic de Simon’un devreye girmesiyle rahatlayınca Efes farkı 2’ye indirdi. Panathinaikos’da ise Papatrou çabukluk avantajını Singleton’a karşı iyi kullanıp, kendine yarattığı orta mesafaleri sayıya çevirerek takımını önde tuttu. Çeyrek boyunca Efes’in Micic, Pleis ve Simon harici kimseyi devreye sokamaması en büyük sıkıntıydı. Son dakikalarda Anderson ters eşleşmeleri sırtı dönük oyunuyla cezalandırmak istese de bir pozisyon haricinde istediğini alamadı. İlk periyot Micic’in neredeyse potanın arkasından attığı son saniye basketiyle 22-21 ev sahibinin üstünlüğüyle tamamlandı.

FARKLI BEŞ OYUNA TUTUNDU
İkinci çeyreğin ilk üç dakikasına Efes’in yaşadığı ribaunt problemi damga vurdu. İlk 3 dakikanın sonunda ribauntlarda temsilcimiz 16-8 gerideydi. Bu bölümde Efes’in potasında gördüğü sayıların neredeyse hepsi ikinci şans sayılarıydı. Fark da doğal olarak 5’e kadar yükseldi. Bunun üzerine Ergin Ataman görmeye çok alışık olmadığımız bir beşe (Anderson, Doğuş, Moerman, Pleis, Buğrahan) döndü ve istediğini de aldı. Çok atletik ve mücadeleci bir oyuncu grubuyla sahada olan Efes, rakibine bu beşin sahada olduğu 4 dakikada sadece 4 sayı attırdı. Hücumda da Doğuş ve Buğrahan’ın zayıf tarafta bulduğu üçlükler farkı 2’ye kadar indirdi. (33-31, bitime 3 dakika) 

Sonraki bölümde tekrar Micic ve Simon’u oyuna alarak hücum temposunu da kontrol etmek isteyen Koç Ergin Ataman’ın hamlesi ters tepti. Micic’in sezon başından beri liderlik rolüne tam alışamamış olması en büyük problemdi. Efes’te toplar onun haricinde kimsenin eline değmiyordu, şutlar da kaçınca hem o hem de takım soğudu. Yine de Doğuş’un kaydettiği hızlı hücum sayıları farkın çift hanelere çıkmasını engelledi. İlk yarıya da yine Micic son noktayı koydu. Bu sefer de son saniyede üçlüğü rakibinin potasına gönderen oyuncu ikinci çeyreğin de skorunu belirleyen isimdi. (40-36)

MICIC ALEV ALDI
Üçüncü çeyreğe de Micic yine aynı zihniyetle başladı fakat bu sefer çok büyük bir fark vardı. Neredeyse kullandığı her şutu sokan skorer guard takımının ilk 14 sayısının 12’sinin altına imzasını attı. Panathinaikos ise Micic’in 12. Sayısına kadar serbest atışlar ve White’ın çabasıyla skor üstünlüğünü korumayı başardı. Bitime dört buçuk dakika kala Micic’in üçlüğüyle uzun bir aradan sonra ilk defa Efes öne geçti. (50-48) Son dakikalarda ise Efes maçın başından beri ilk defa pas trafiğini üst seviyeye çekti. Rakibin yeni transferi Mac’in bulduğu basit turnikelere temsilcimiz takım oyunuyla karşılık verdi. Gelen yardımları mükemmele yakın pas zamanlamasıyla cezayı kesen ve rakibinin savunma rotasyonunu aksatan Efes farkı çeyrek bitmeden 5 sayıya kadar çıkardı. (59-54)

KRİTİK ANLARDAKİ HATALARA RAĞMEN
Son çeyreğe savunma konsantrasyonu çok üst düzey başlayan Efes, hücumda da Micic yüksek yüzdeli oyununu devam ettirince 3 dakika geçmeden farkı çift hanelere kadar çıkardı. Konuk ekibin bu savunma performansındaki en kritik nokta rakibinin kısa devrilmelerine getirdiği yardımla, pas ritmini bozmalarıydı. Ayrıca bütün oyuncuların ellerinin çok hareketli olup bütün toplu oyuncuyu sürekli rahatsız etmesi de çok önemliydi. Skor böylelikle bitime 7 dakika kala 67-57 Efes lehineydi. 67 sayının neredeyse yarısı Micic’den geldi.(33 sayı) Sonraki bölümde Efes’in aynı savunma performansı devam etse de, boş atışlar kaçınca Panathinaikos şansının da yardımıyla farkı bitime dört buçuk dakika kala 4’e kadar indirdi. Aynı zamanda iki takımın da faul hakkı üst üste doldu. Bunun üzerine potaya daha çok saldırmaya başlayan Efes faul haklarının dolmasından karlı çıkan taraf oldu. Fark da bitime 2 dakika kala 9’a kadar çıktı. Fakat her şey bu dakikadan sonra başladı. İlk önce Micic, Doğuş’un kötü pası yüzünden 5. faulünü yaptı ve 33 sayıyla kariyer rekoru kırdığı günde maçı erken terk etti. (77-71) Ev sahibi ekip Micic’in oyunda olmasını lehine çevirmek için tam saha pres yapmaya başladı fakat, sahaya çok kötü yerleşince Anderson bomboş turnikeyle farkı 8’e çıkardı. Birkaç saniye içerisinde Papagiannis üçlüğü kaydetti. Sonraki hücumda Doğuş sol köşeden boş üçlüğü kaçırdı. Yine topu hızlıca yarı sahaya taşıyan konuk ekip faulü de almayı başardı. Papatrou çizgiden de hata yapmadı ve fark bitime 22 saniye kala 3’e indi. Tam 16 saniye boyunca top çalmaya çalışan Panathinaikos en sonunda Simon’a faulü yaptı. Efes’in en güvenilir şutörlerinden birisi olan Simon ise kendisine yakışmayacak şekilde 2’de 0 attı. Farkın 3 olduğunun farkında olan Singleton hemen faulü yaptı ve galibiyeti garantiledi. Papagiannis ikinci atışını bilinçli bir şekilde kaçırdıktan sonra Moerman savunma ribauntunu çekti. Fakat o da 2’de 2 atmayı beceremedi. Papapetrou’nun son saniyede orta sahadan yolladığı top çemberin içinden çıkınca Efes 80-77’lik skorla galibiyeti zor da olsa aldı.

Öne Çıkanlar:
Panathinaikos:
Mack: 18 sayı, Papagiannis: 16 sayı, 6 ribaunt, Papapetrou: 12 sayı, 4 asist, White: 11 sayı, 8 ribaunt

Efes:

Micic: 33 sayı, 5 üçlük, Simon: 12 sayı, Doğuş: 9 sayı, 4 asist 

Yorumlar Okunma: 1619