İstanbul, Bayern'in evi gibi (Önce F.Bahçe, şimdi de Efes) - BasketFaul.com

İstanbul, Bayern'in evi gibi (Önce F.Bahçe, şimdi de Efes)

17-11-20 22:56

İSTATİSTİK

Euroleague 9. Hafta karşılaşmasında kendi sahasında sezonun sürpriz ekibi, lig ikincisi Bayern’i ağırlayan Efes bir ara farkı çift hanelere çıkarmış olmasına rağmen maçı 74-71’lik skorla kaybetti. Larkin’in uzun bir aradan sonra ilk defa ilk beş başladığı karşılaşma, yıldız oyuncunun hem fizik olarak hem mental olarak eski günlerine dönmesi için daha zamana ihtiyacı olduğunu bize gösterdi. Üç sayı çizgisinin gerisinden özellikle son periyotta yaşadığı sıkıntılardan dolayı maçı bir türlü koparmayı başaramayan ev sahibi ekip elindeki maçı rakibine teslim etti. Trinchieri yönetimindeki Bayern Münich’te ne kadar inatçı ve tehlikeli bir takım olduğunu bu maçla birlikte rakiplerine bir kez daha gösterdi. Konuk ekibin kritik anlarda farklı isimleri devreye sokmakta sıkıntı yaşamaması ve skoru homojen dağıtabilmesi galibiyet adına kritik etkenlerden biriydi. Efes ise özellikle yıldız oyuncularının dış atış ritmini bulamamasının ceremesini kritik anlarda sıcak ele ihtiyaç duyarken fazlasıyla çekti. Efes'te sakat Dunston ve Rodrigue kadroda yer almadı.


Maçın ilk dakikalarında daha rahat skor üreten taraf Bayern Münih’ti. Pleiss’ın savunmadaki zaaflarından perdeleme için onun savunduğu oyuncuyu çağırıp potaya saldıran Baldwin ve Dedovic istediğini aldı. Efes ise kaçan üçlüklerden sonra önce savunma sertliğini yukarı çekti ardından da bunu hızlı kullandığı hücumlarla birleştirerek skor üstünlüğünü ele geçirdi. Rakip savunma tam yerleşemeden Larkin ve Micic hızlı kararlar vererek hem kendileri skor üretti hem de Pleiss’ı çok iyi besledi. 4. Dakikanın sonunda 10-6 ev sahibi ekip öndeydi. Fakat bu anlayışı devam ettirmeye çalışan temsilcimiz Larkin’in alıştığımız temposundan uzak olması sebebiyle basit top kayıpları yapmaya başladı. Bayern’de bu bölümü çok soğukkanlı oynayıp hücum süresinin sonuna kadar doğru eşleşmeyi kovaladı ve skor üstünlüğünü tekrar ele geçirdi. Tv molası sonrasında ise tamamen Simon’un etrafında dönen bir oyun vardı. Bayern hücumlarında hep onun tuttuğu oyuncularıyla sayı bulurken, diğer tarafta Efes de top yönlendirme işini tamamen Simon’a bırakmıştı. Savunmada üstünden bulunan her sayıya karşı diğer potada Simon cezayı kesince denge bozulmadı ve ilk periyot 23-22 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci çeyreğe Moerman, Singleton, Doğuş, Larkin, Micic beşi ile başlayıp savunmada enerjisi yüksek hızlı ayaklara sahip oyuncularla istediğini alan Efes. Oyunun diğer tarafında ise rakibinden de benzer bir karşılık görmesi sebebiyle, bir sürü farklı hücum tehditine sahip oyuncularının hiçbirisinden verim alamadı. Periyotta ilk iki buçuk dakika boyunca hiç sayı atılmadı. Üzerindeki ölü toprağı daha önce atıp yakaladığı 10-0’lık seriyle avantajlı duruma gelen taraf konuk ekip oldu. Üst üste hücumlardan boş dönünce savunma konsantrasyonu düşen Efes’i çok iyi cezalandıran Bayern’de Djedovic ve Baldwin fark yaratan oyunculardı. Böylelikle son 5 buçuk dakikalık bölüme 32-23’lük skorla girildi. Ergin Ataman’ın molasından sonra ilk olarak Simon’un bulduğu üçlükle kendine gelen Efes, sonraki dakikalarda Micic’in yarı sahada topu yönlendirirken verdiği doğru kararlarla birlikte set temposunu iyice yukarı çekti. Geçen sezondan görmeye alışık olduğumuz bir çok seti bize üst üste izleten ev sahibi ekipte top sahadaki bütün oyuncuların eline değmeye başladı. Bitime üç dakika kala Efes topun 5 oyuncunun da eline değdiği ve en sonunda Larkin’in boş pota altı atışıyla sonuçlanan mükemmele yakın bir hücum planıyla farkı ikiye kadar indirdi. Fakat son bölümde Baldwin’in ekstra performansına engel olamayınca periyot 37-42 Bayern’in üstünlüğüyle tamamlandı. Baldwin’in son bölümde Rondo ile özdeşleşmiş pas fake’i sonrası Pleiss’ın üzerinden vurduğu smaç haftanın en iyi hareketi olabilecek seviyedeydi. Bütün istatistik alanlarında neredeyse birbiriyle denk olan iki takım arasındaki tek fark top çalma kategorisindeydi. (Efes:2, Bayern:5)

Üçüncü çeyrek boyunca yaptığı agresif savunmayla rakibine sadece 8 sayı şansı tanıyan Efes, kısa aralıklarda bulduğu serilerle de farkı açmayı başardı. Periyodun hemen başında Larkinin asistini yaptığı sol köşeden gelen iki üçlükle farkı 1’e kadar indirdi Efes. Top kendisindeyken yapılan agresif baskıyı hiç zorlamadan, olgun bir şekilde cezalandıran yıldız oyuncu. İlgi kendisinden dağıldıktan sonra bulduğu basketlerle de takımını öne geçirdi. Bayern’de ise Baldwin’in oyunu birebire dökmeye çalışması takımına zarar verdi. Kendisi birkaç hücumdan sayı üretmeyi başarsa da yanındaki oyuncuları soğutan atletik guard çok geçmeden kenara alındı. İlk dört dakikanın sonunda 47-46 Efes’in üstünlüğü bulunuyordu. Bu dakikadan sonra üst üste gelen faullerden dolayı maçta tempo iyice düştü. Temsilcimizin bu bölümdeki bir hücumda tam 3 tane hücum ribaundu almış olmasına rağmen sayı çıkaramaması dikkat çekiciydi. Fakat son dakikalarda kısaların topu elinde daha az tutmasıyla toparlanan ve farkı açmaya başlayan taraf Efes oldu. Maçın başından beri ne zaman kısalar perdeleme sonrası ilk pası beklemeden yapsa rakibinin dengesini bozmayı başaran ev sahibi ekip bu bölümde bunun oldukça farkındaydı. Son 5 dakikada skor üstünlüğü 9-2 Efes lehineydi. Periyot da 57-50’lik skorla geçildi.

Son çeyreğin başında Moerman’ın bireysel çabasıyla fark kısa sürede çift hanelere çıktı. (62-52, Bitime 7.30 dakika) Fakat her şey bu dakikadan sonra Efes adına tepetaklak oldu. Savunma enerjisi düşen Efes basit sayıları engellemek adına faul yapmayı tercih etti. Bitime dört buçuk dakika kala da faul hakkını doldurdu. Hücum tarafında ise uzunlar perdeleme sonrası dışarı açılıp boş atışı da buluyorlardı. Fakat yüzdeleri düşük kalınca Efes’in planı işlemedi. Üstüne bir de Weiler-Babb’in atışlarına el göstermekte bir adım geç kalınca oyuncunun kaydettiği üçlükler ve orta mesafelerle fark 2’ye kadar indi. (66-64, bitime 3 dakika) Son 1 dakika 40 saniyeye kadar bu farkı korudu Efes. Ancak Micic aldığı savunma ribaundu sonrası topu elinde tutabilecekken pas vermeyi tercih edince Bayern pota atlında topu çaldı ve Reynolds’ın basketfaulüyle skoru eşitledi.(70-70) Üst üste iki hücumdan Simon ve Micic’in kaçırdığı pota altı atışlarıyla boş dönen temsilcimiz, Reynolds’un hookuyla birlikte uzun bir aradan sonra geriye düştü. Bitime 18 saniye kala Larkin faulü alıp çizgiye gitti. Kendinden beklenmeyecek şekilde 2’de 1 atınca temsilcimiz eşitliği sağlayamadı. (72-71) Mola sonrası tam saha pres yapan Efes kendi pota altında Reynolds’u bomboş unutunca, atletik oyuncu smacı bastı. Bu smaçtan sonra iki molasını üst üste kullanan koç Ergin Ataman’ın çizdiği seti oyuncular başarıyla uygulamayı başarsa da Micic üçlük atışında isabet kaydedemedi. Rakibin faul yapmasına izin vermeden boş atışı bulan Efes son toptan sayı çıkaramayınca maçı 74-71’lik skorla kaybetti.

Öne Çıkanlar:
Anadolu Efes:
Pleiss: 19 sayı, 5 ribaunt, 4 asist, Micic: 12 sayı(2/7 3FG), 4 asist, Larkin: 13 sayı (1/7 3FG), 7 asist, 4 ribaunt
Bayern Münich:
Reynolds: 14 sayı, Baldwin: 15 sayı, 11 asist, Dedovic: 10 sayı, Zipser: 12 sayı, 7 ribaunt, Lucic: 7 sayı, 9 ribaunt

 

 

Yorumlar Okunma: 1368