Fenerbahçe'de üçlük krizi (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'de üçlük krizi (Gençalp Kozan)

18-11-20 00:20

 İSTATİSTİK 

THY Euroleague'de Fenerbahçe BEKO, deplasmanda Baskonia'ya son çeyrekte hiçbir şekilde direnemedi ve 18 sayılık fark kaçınılmaz oldu: 86-68. Sarı-lacivertliler dış atışlar ve ribaundlarda büyük sıkıntı yaşadığı bir maçı daha geride bıraktı.

Yayın gerisinden iki takım da 28 atış denedi; Baskonia 12, Fenerbahçe 6 kez üçlük isabeti buldu. Ribaundlarda da ev sahibi ekip 38-22 öndeydi.
 
Fenerbahçe BEKO, karşılaşmaya sahanın iki tarafında da oldukça dominant bir oyunla başladı. Savunmada topun karşısında kalıp Baskonia'ya boş atış şansı vermeyen temsilcimiz, savunma ribaundları için de bu gece ayrı bir konsantrasyona sahip izlenimini verdi. Karşı sahadaysa topun 5 oyuncunun eline değdiği, seçilerek kullanılan pozisyonlar Fenerbahçe'ye 9-0'lık maç başlangıcını getirdi. Koç Ivanovic'in molasından pota altında Peters-Fall ikilisiyle dönen Baskonia, teması arttırıp ribaundları dengeledi. Bu anlarda Vildoza'nın yayın gerisinden art arda bulduğu isabetler Bask ekibinin iç-dış dengesi için önemliydi. İki takımın da yedişer asist yaptığı ilk 10 dakikayı Fenerbahçe BEKO, 21-20 önde geçti. Sarı-lacivertlilerin 9 sayısı Jan Vesely'den geldi.
 
Baskonia yakaladığı rüzgarı ikinci çeyreğe taşımayı başardı. Temsilcimizin set temposunu kaybetmesiyle topun guardların elinde kaldığı süre artarken Baskonia dengesiz hücum ettiğimiz her pozisyonu geçiş oyunundan gelen bir basketle cezalandırdı. Farkın giderek açıldığı bölümde Dragic-Giedraitis-Peters üçlüsü ev sahibi ekibin en önemli skor opsiyonlarıydı. İçeriden iki taraf da yüksek yüzdeyle oynamasına karşın Fenerbahçe BEKO'nun Türk Telekom maçından sonra bir kez daha üçlüklerde kriz yaşaması Baskonia savunmasının boyalı alana gömülmesini kolaylaştırdı, Bask temsilcisi Fenerbahçe'nin yayın gerisinden 2/14'lik (%14) felaket bir orana sahip olduğu ilk devreyi 9 sayı önde kapattı (45-36).
 
Fark üçüncü periyotta da çift haneler bandında kalınca ana plandan sonuç alamayacağına kanaat getiren Koç Kokoskov, Kenan ve Dixon'ı beraber kullandı. Önce Kenan'ın, sonrasında Pierre'in savunmadan hücuma yansıttığı enerji Fenerbahçe'ye ekstra üçlükleri de getirdi. Böylece fark periyot sonunda gelen 11-1'lik seriyle 1'e kadar düştü. Baskonia son 10 dakikaya 5 sayılık avantajla girdi (64-59).
 
Son çeyrekte Fenerbahçe BEKO kendi adına sahadaki hiçbir doğruyu yerine getiremezken üçüncü çeyrekte yakalanan ivme, takımın ana parçalarında bir hareketlenme yaratmayınca süreklilik sağlanamamış oldu. Ribaundları tamamen Baskonia'ya teslim eden Fenerbahçe, yayın gerisinden aradığı isabetleri bir türlü bulamadı. Bunun yanı sıra temsilcimizin dış atış savunmasında çok yavaş kalması Alec Peters'ın bulduğu üst üste 5 sayıyı beraberinde getirdi. Böylece fark bitime 5 dakika kala 14'e çıktı (75-61). Bu andan sonra geri dönüş hamlesi gerçekleştiremeyen Fenerbahçe BEKO karşılaşmadan 86-68'lik mağlubiyetle ayrıldı. 
 
Öne çıkanlar...
Baskonia: Alec Peters 25 sayı (10/12 saha içi), 7 ribaund; Rokas Giedraitis 19 sayı, 3 ribaund, 3 asist; Zoran Dragic 16 sayı, 2 asist, 3 top çalma; Luca Vildoza 11 sayı, 7 ribaund, 3 asist; Pierria Henry 4 sayı, 10 asist

Fenerbahçe BEKO: Jan Vesely 15 sayı (7/8 saha içi), 3 ribaund, 2 asist; Bobby Dixon 9 sayı (2/7 üçlük), 2 ribaund, 4 asist, 2 top çalma; Dyshawn Pierre 11 sayı, 2 ribaund; Kenan Sipahi 11 sayı, 2 top çalma; Lorenzo Brown 10 sayı (0/3 üçlük), 4 ribaund, 5 asist, 6 top kaybı; Jarell Eddie 6 sayı (1/6 üçlük), 4 ribaund

Yorumlar Okunma: 2120