Fenerbahçe'nin İspanya'da varlığıyla yokluğu bir (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'nin İspanya'da varlığıyla yokluğu bir (Gençalp Kozan)

21-11-20 00:54

 İSTATİSTİK

THY Euroleague'de Fenerbahçe BEKO, De Colo ve Vesely'den yoksun olduğu gecede Eurocup seviyesinde bir oyunla Real Madrid'e karşı baştan sona geride götürdüğü maçı 94-74 kaybetti.

Euroleague'de son maçına çıktığı düşünülen Facundo Campazzo 7 sayı, 12 asistle Avrupa'ya veda etti. Campazzo'nun asist sayısı Fenerbahçe'nin takım istatistiğinin önündeydi. Sarı-lacivertliler 30 asist, 8 top kaybıyla oynayan rakibi karşısında 10 asiste karşılık 14 kez topu kaybetti.

Maça düzensiz saha içi yerleşiminden kaynaklanan ucuz top kayıplarıyla başlayan Fenerbahçe BEKO, karşı sahaya geçtiğinde ise Tavares sebebiyle gömülen savunmasını üçlük çizgisine doğru dağıtmakta büyük sıkıntı yaşadı. Yardım rotasyonundaki bu aksamalar forvetler Randolph ve Deck'in üçlüklerini beraberinde getirdi. Buna Tavares'in hücum ribaundları da eklenince 9 dakika sonunda skor 26-9, Fenerbahçe'nin top kaybı sayısı 6 oldu. Sarı-lacivertliler kaydettikleri sayılarda topu tesadüfen potaya atmış izlenimi veriyordu.

Yetenek yönünden rakibinin gerisinde olduğu hissedilse de temsilcimiz ikinci çeyrekte reaksiyon verip Barcelona maçından farklı olarak sahaya daha fazla enerji koydu. Barthel'in uzunlarla olan mücadelesini arttırması, Brown-Pierre ikilisinin ribaundlara verdiği katkı oyunu da dengeledi ve kimi zaman set tempomuzun yüksek olduğu kimi zaman ise kaostan gelen basketlerle Fenerbahçe periyot skorunu önde götürmeyi başardı. Bir ara fark tek hanelere inse de Real Madrid adına 9 asistle takımının top yönlendirme işini üstlenen Campazzo özellikle geçiş oyunlarındaki tecrübesini konuşturdu. Real Madrid soyunma odasına 13 sayı farkla önde girdi (49-36).

İlk yarıda takımların arasındaki en dikkat çeken fark asist/top kaybı oranlarıydı. Real Madrid 18 asist yaparken yalnızca 5 kez top kaybetti. Fenerbahçe BEKO cephesinde ise bu oran 6/9'du.

Fenerbahçe top kayıplarını ikinci yarıda da önleyemezken 5 kişinin hareketliliğine dayanan akıcı oyununu sürdüren Real Madrid cephesinde Campazzo bu kez bitirici rolde katkı verdi. Farkın 20'lere çıktığı bu anlarda temsilcimizin hücumlarını çoğunlukla Lorenzo Brown bitiriyordu. Öyle ki Brown 14 denemede bulunurken ondan sonra gelen isim 5 atış kullanan Dixon'dı. Ev sahibi ekipte ise skor dağılımı asistlerden de anlaşılacağı üzere çok daha dengeliydi. Son 10 dakikaya girilirken Real Madrid'in 21 sayılık üstünlüğü vardı (72-51).

Galibin erken tayin edildiği karşılaşmada son çeyrek savunma yönünden daha yumuşak oynandı. Fenerbahçe adına olumlu taraf sakatlığının da etkisiyle sezon başından bu yana rotasyona dahil olmakta zorluk çeken Danilo Barthel'in hem yayın gerisinden hem de boyalı alandan bulduğu basketlerle Euroleague'deki sayı rekorunu kırması oldu. Real Madrid karşılaşmayı 94-74 kazandı.
 
Öne çıkanlar...
Real Madrid: Alberto Abalde 17 sayı (6/8 saha içi), 2 ribaund, 2 asist; Walter Tavares 13 sayı, 6 ribaund, 3 blok; Facundo Campazzo 7 sayı, 12 asist; Jaycee Carroll 15 sayı (6/9 saha içi)

Fenerbahçe BEKO: Danilo Barthel 22 sayı (6/8 saha içi), 2 ribaund; Lorenzo Brown 18 sayı (8/17 saha içi), 6 ribaund, 5 asist, 4 top kaybı; Dyshawn Pierre 9 sayı (4/5 saha içi), 5 ribaund

Yorumlar Okunma: 1621