Daçka yükselişini sürdürüyor (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Daçka yükselişini sürdürüyor (Doruk Sözen)

21-11-20 15:03
Türkiye Basketbol Süper Ligi 9. Hafta karşılaşmasında 3 galibiyetli iki takım Ankara Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Maçta hiç geriye düşmeyen Darüşşafaka Tekfen 80-64’lük skorla galibiyeti aldı. 5 oyuncusunun Covid olması sebebiyle maça 9 kişi çıkabilen Ormanspor’da özellikle bunun eksikliği son periyotta geri dönüş yapabilmek için bir hamle dahi yapamamalarıyla iyice ortaya çıktı. 3 oyuncu bu eksiklerden dolayı 30 dakikanın üzerinde süre aldı. İki farklı oyun tarzında, iki takımın da birbirlerine bariz üstünlüğü bulunuyordu. Temponun yükselip, oyunun açık sahada döndüğü dakikalarda atletik yabancılarıyla üstünlüğü eline alan Ormanspor’un karşısında (3. Periyotta bir ara fark 3’e kadar indi), set kalitesi daha yüksek, birbiriyle daha uyumlu oyunculara sahip Darüşşafaka vardı. Kendi istediği oyunu daha uzun bölümlere yayabilen ve tempoyu belirleyen taraf konuk ekip olunca da galibiyet belki de beklediklerinden daha kolay geldi. Toplam 21 top kaybı yapan Ormanspor 21 asist yapmış olarak gözükse de bunların büyük bir kısmı hızlı hücumlardaki ekstra paslardı. Darüşşafaka tarafında ise 4 oyuncunun çift hanelerde skor üretmesi top kullanımının dengeli bir şekilde dağıtıldığının kanıtıydı.

Maça iyi başlayan ve hücumda soğukkanlı bir şekilde boş atışı kovalayan Darüşşafaka, Berk Demir kendine yaratılan pozisyonlarda cezayı kesince 7-0’lık bir seri yakaladı. Eksiklerin de etkisiyle maça mental olarak daha kırılgan başlayan Ormanspor ise yabancılarının potaya yaptığı topsuz koşuları besleyerek ve hücum ribauntları için mücadele ederek farkın daha da açılmasını engelledi. Fakat Berk Demir’in ekstra katkısı devam edince televizyon molasına 15-9 önde giren taraf konuk ekipti. 11 sayı atan Berk bunu %100 saha içi isabetiyle yaptı (3/3 3FG). Moladan savunma konsantrasyonunu tamamen kaybetmiş bir şekilde dönen Ormanspor rakibinin işini kolaylaştırmaya çalışıyormuş gibiydi. İkinci pasta boş üçlüğü bulan Darüşşafaka kısa sürede farkı çift hanelere çıkardı. Ev sahibinin zayıf tarafa atılan pasları kapatmak adına kayma savunmasını yapmadaki aksaklıkları başlıca problemdi. Yine de çeyrek sonunda yarı sahada yapılan ikili sıkıştırmalardan sonuç alınca, açık sahada bulduğu boş turnikelerle farkı 9 sayıya indirmeyi başardı Ormanspor (26-17).

İkinci çeyreğin ilk bölümünde ise oyunun tam hakimi Darüşşafaka'ydı. Pas temposunu yükseltip, iç dış dengesini de çok iyi kuran konuk ekip bizlere çok keyifli yarı saha hücumları izletti. Çaldığı toplardan sonra hızlı hücum sayılarını da repertuarına ekleyen Darüşşafaka 4 dakika içerisinde farkı 15’e kadar çıkardı (36-21). Bu dakikadan sonra Darüşşafaka hücumdaki etkili oyununu devam ettirse de geriye koşmakta yaşanılan sıkıntılar ve Jerret’ın oyunda olmadığı bölümde boyalı alanın tamamen Kikanovic’e kalması sebebiyle farkı daha fazla açamadı. Takım halinde hücum etmekte hala sıkıntılar yaşayan Ormanspor yabancılarının da üretkenliğinin durmasıyla son 2 dakikada hiç saha içi isabeti bulamadı. Sonuç olarak da rakibinin hücumda aksadığı kısımları değerlendirememiş oldu. Darüşşafaka ise son 2 dakikaya kadar ne zaman oyun sıkışsa farklı bir skorer bulmakta sıkıntı çekmeyince farkın 10 sayının altına inmesine müsaade etmedi. İlk 20 dakikalık bölüm 36-47 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. Ormanspor cephesinde kullanılan 31 atışın 22’sinin 3 oyuncu (Kidd, Hagins, Holloway) tarafından denenmiş olması top paylaşımındaki sıkıntıların en bariz örneğiydi. Diğer tarafta ise 7 farklı oyuncunun skora katkı vermiş olması pozitif bir faktör olarak göze çarptı. İlk yarı boyunca 9 top kaybı yapan ev sahibi ekibin bunların büyük bir kısmını ikinci çeyreğin ilk dakikalarına sıkıştırması farkın açılmasındaki en büyük etmenlerden biriydi. İlk çeyrekte 14 sayıyla yıldızlaşan Berk Demir’in ikinci 10 dakikada hiç süre almaması ise ilginçti.

Üçüncü periyodun başında iki takım da adeta top kaybı yapma yarışına girmiş gibi bir görüntü çiziyordu. Andrews’ın yaptığı basit hatalardan dolayı Darüşşafaka ilk 2 buçuk dakikada topu potaya sadece 1 kere atabildi. Daha az hata yaparak bu bölümü karlı atlatan taraf ise Ormanspor oldu. Rakibinin top kayıplarını daha çok yarı sahayı geçer geçmez ilk pasta yapmasını hızlı hücumlarla cezalandıran ev sahibi ekip 3 dakika içerisinde farkı 5’e kadar indirdi. Andrews da 4. faulünü yaparak bu bölümde koçu tarafından kenara alındı. 6. dakikada Sinan Güler elinden topu verince bu Selçuk Ernak için bardağı taşıran son damla oldu ve televizyon molasını beklemeden molayı aldı. Koçlarının da telkiniyle tempoyu kasti olarak düşüren ve oyunu rakibine bariz bir şekilde üstün olduğu sete set hücumlara döken Darüşşafaka, Sinan’ın basketleriyle farkı tekrar 9’a kadar çıkardı. (59-50, bitime 2 buçuk dakika) Yarı sahada hücum etmeye mahkum kaldıkça, zayıf yönleri bir bir ortaya çıkmaya başlayan ev sahibi takım temposunu iyice kaybetti ve son dört buçuk dakika tabelayı hiç değiştiremedi. Son çeyreğe de Darüşşafaka 63-50’lik avantajla girdi.

Son çeyreğin başlarında Ormanspor adına dar rotasyonla oynamaktan kaynaklı yorgunluk fazlasıyla göze çarpmaya başladı. Oyuncular, savunmada rakibinin çoğu şutuna el dahi göstermiyordu ve rotasyonlarda fazlasıyla aksıyordu. Darüşşafaka ise boş şutları kaçırarak ve basit top kayıpları yüzünden maçı bitirecek hamleyi bir türlü yapamıyordu. Hal böyle olunca ilk 3 dakikada sadece Sinan Güler’in 3 sayısı vardı. Yayın gerisinden en sonunda açılan konuk ekip farklı isimlerle bulduğu isabetlerle farkı 20’nin üzerine çekti. Bu dakikadan sonra mücadele seviyesi oldukça düşen maçtan Darüşşafaka 80-64’lük skorla galip ayrıldı.

Öne Çıkanlar:
Ormanspor:
Holloway: 16 sayı, 6 asist, 6 top kaybı, Kikanovic: 16 sayı, 8 ribaunt, Kidd: 13 sayı, Haggins: 10 sayı
Darüşşafaka:

Berk Demir: 17 sayı, Sinan Güler: 16 sayı, Doğuş Özdemiroğlu: 14 sayı, 9 ribaunt, 6 asist, Jerret: 12 sayı, 5 ribaunt 

Yorumlar Okunma: 1365