Mazeretim var... TBL 6. Hafta EN'leri (Fahri Güler) - BasketFaul.com

Mazeretim var... TBL 6. Hafta EN'leri (Fahri Güler)

24-11-20 17:17

TBL’de 6. hafta oynanan 6 maç ile geride kaldı,  iki maç covid-19 dan dolayı ertelendi. Karşılaşmaların beşini ev sahipleri birini de konuk takım kazandı. Konya Spor galibiyet farkıyla liderliğini sürdürmeye devam etti. İstanbul Basket ise henüz galibiyetle tanışamayan tek takım. Samsun Spor son üç maçını kazanırkem, Sigortam Net üst üste ikinci haftada da kaybetti, Bu hafta sonu Düzce, Balıkesir, Gemlik ve Bornova Bld. maç yapmayan takımlardı.

Arda’yı oynatamayan Konya Spor kazanmaya devam ederken ve yabancısız oynarken takımların kaybettikten sonra" eksiklerimiz var" demesi çok inandırıcı gelmiyor. Demek ki mevcut kadroda oyuncular kazanamıyorlar, onlar yetersiz imajı veriliyor, bu da takım içi dengelerde sorun çıkartır diye düşünüyorum. Herkes sahaya çıktığı kadrolara güvenmek ve var ise sistemini sonuna kadar sahaya yansıtması gerekir. Sezon başında verilen bütçeler doğrultusunda kendi sisteminize, hedefinize göre en iyi oyuncuları alıp sonrasında eksik ya da yetersiz demeyi doğru bulmuyorum. Sonuçta kadroları antrenörler kurmuyor mu? Mutlaka değişkenler göz önüne alınarak takviye istenebilir ama kurduğunuz kadroya daha birkaç maç oynamışken bu şekilde konuşmak, kendi cebimize döner. Uzun bir lig, pandemi ve covid durumu var, herkes mutlaka eksiklerle oynamak zorunda kalacak ve bu değişmeyecek bir gerçek. O yüzden eksikleri değil çözümleri konuşmak gerek. Bir de artık bütçe konusunda konuşmamak en doğrusu, her takım bir BÜTÇE diye konuşuyor. Keşke her şey şeffaf, her takım bütçesinin bilindiği bir ortam olsa da böyle bir mazeret üretmekten herkes kurtulsa. Bütçelerin oynamadığını herkes biliyor, artık o fazla, bu eksik konuşulmasın işlerin kalitesi, başarı, başarısızlığın arkasında BÜTÇE sözcüğü yer almasın.

Şuana kadar alınan sonuçlar doğrultusunda hedeflerine göre istemedikleri yerlerde olan takımlar var. Bu takımların sistemlerinin, takım içi rollerinin, basketbol felsefelerinin oturmadığı görülüyor. Hem hücumda, hem de savunmada sorunları var. Geniş rotasyonlarda süre dağılımı yönetmek en hassas konulardan biri ve o sıkıntı göze çarpıyor. Bu takımların içerisine Sigortam Net’i koymak zor çünkü sezona şampiyonluk parolasıyla başlamadılar, kazandıkça biranda kendilerini en önde buldular. İki maç kaybetmeleri, düşüş yaşamaları gayet normal. Konya müthiş bir iş başarıyorlar. Oğulcan’ı mutlaka herkesin izlemesi lazım sanki 40 yıllık oyun kurucu gibi oynuyor, bu hafta 10 asist yaptı. Manisa; Marcus’un katılımıyla puzzle'ı tamamladılar ve sistemleri oturuyor. Hep yukarıda olabilecek birlikteliğe sahip bir görüntü veriyorlar. Akhisar yetenekli bir takım, savunmacı gençleri ve basketbolu tamamen aklıyla oynayan Doğukan’ın bu kadar efektif olması onlara büyük artı katacaktır. Samsun hiç yabana atılmasın, birkaç maç sonunda onlarda oraları zorlayacak potansiyelleri var.

Sözün özü; zor bir süreç geçiriyoruz ve dengeli bir lig oynanıyor. Form tutanlar, inişe geçernler, çıkanlar olacak ama bunu en asgari süreçte yaşayanlar karlı çıkacaklar. Unutmayalım lig beklenmeyen bir tarihte sonuçlanırsa en üsteki takım geçen sene BSL’ye gitti ve yine aynısı olabilir. O yüzden sıkı tutmak lazım. Mazeret değil çözüm üretmek, sürdürülebilirliği devam ettirebilmek lazım. Bunun içinde hastaya doğru teşhisi koymak lazım. Doğru ve erken teşhis hayat kurtarır... Sağlıklı haftalar dilerim...


Ertelenmiş ve hafta içi oynanacak olan maçlar:

25.11.2020 Anadolu Basket – Samsunspor

25.11.2020 Balıkesir BŞB - Finalspor

25.11.2020 Kocaeli BŞB. Kağıtspor – NG İstanbul BasketMANİSA BŞB. (3-2) – SİGORTAM NET (4-2) 85-71
Marcus’un gelişiyle tam kadro oynamaya başlayan ve kazanmaya devam eden Manisa BŞB evinde zirve ortağı Sigortam.net’i konuk etti. Maçın başından itibaren üstünlüğü eline alan ve farkı 20 sayılara kadar çıkarmayı başaran ev sahibi zirve yarışı için önemli bir rakibini yenmeyi başardı. Konuk ekip ise zaten var olan dar rotasyonuna bir de sakatlıklarda eklenince düşüş yaşamaya başladı ve 10 maç üstü üste aldığı galibiyetten sonra iki hafta üst üstte kaybetti.

Manisa Blake’in oynadığı P&R'lerde switch yaparak savunda, post-up oyunlarında ortayı kapatarak dip çizgiye yöneltti ve double teamlerle avantajını kullanmasına izin vermedi. Aynı şekilde fiziksel üstünlüğü olan Wilson’a karşıda post-up oyunlarını bu şekilde savundu ve rakibin en önemli iki kozunu yavaşlatmayı başardı. Takım olarak da Serhat ve Cenk’in ikili oyunlarını iyi savununca rakibine kolay sayı şansı vermedi. Hücumda ise boyalı alanı, Godfrey-Ramazan-Tolga ile etkili kullandı ve bu üçlünün hücumda içeriyi domine etmesiyle skorda ciddi üstünlük sağladı. Bir de Marcus ve Alican dışardan etkili olunca rakibinin zone savunmasına hücum etmekte zorlanmadı ve değerli bir galibiyet almayı başarmış oldu.

Sigortam.net. ise, Manisa'nın iyi savunması karşısında ilk 5 dakikada üç sayıda kaldı, daha sonrasında Blake’in çabaları ile oyuna tutunmaya çalıştı. Serhat-Cenk-Wilson üçlüsü etkili olacak alan bulamayınca farklı geride kaldılar. Boyalı alanı iyi savunamayıp çemberi koruyamayınca rakibinin uzunlarının pota altından kolay sayı bulmasına engel olamadı. İlk kez bu kadar zone savunma yaptıkları maçta Kerem’in dışında kenardan katkı da alamayınca üst üste iki hafta kaybet durumunda kaldılar.


BŞB. HST. KONYASPOR (5-1) – SEMT77 YALOVASPOR (2-4) 90-83
Konya kazanmaya, Yalova ise kaybetmeye devam etti. Elindeki mevcut kadro ile sezonun şu ana kadarki en iyi takımı olan Konya evinde konuk ettiği Yalova’yı iyi oynayarak kazandı. İlk üç periyod başa baş giden mücadelede son periyodda oyunu lehine çeviren Konya 90-83 kazanmayı başardı ve 6 haftada 5. galibiyetini çıkardı.

Konya ekibi bu hafta bir eksik ile daha oynamak zorunda kaldı. Geçen haftanın alınan galibiyetinde önemli etkeni olan Arda’dan da yararlanamadığı maçta Oğulcan’ı guard oynattı ve o da 10 asist yaparak oyunu çok iyi yönetti. İyi hücum eden takım topu iyi paylaşıyor ve 28 asist yaparak bunu herkese gösteriyor. Oyuncular sistemden çıkmıyorlar ve kim hangi topu atacağını biliyor. Hazer takıma iki alanda da liderlik yapıyor ve herkesi bir arada tutan en önemli faktör oluyor. Duşan uzun boyunun avantajını kariyerinde ilk kez kez bu kadar efektif kullanıyordur sanırım. Oğulca-Erkin gibi iki önemli hücum silahı da doğru şut tercihleri yapınca iyi basketbolla beraber bu sonuçlar çıkıyor. Özellikle son periyotta atılan 29 sayı takımın potansiyelini gösteriyor. Cesurca oynadıkları basketbolun karşılığını önemli bir galibiyet daha hanelerine yazdırarak kapattılar ve zirvede tek başlarına kaldılar.

Yalova ekibi ise, ilk üç periyot mücadele etse de son periyotta kötü savunma yapıp basit sayılara izin verince Jones’un çabaları yetmedi. Morrison etkili oynadığı bölümlerde rakiple başa baş oynadılar. İç dış dengesi bozulunca ve savunma da adam bulmakta zorlanınca son periyot bir anda farklı geriye düştüler. İyi ve geniş kadroları olan takım sezona hem galibiyet hem de basketbol olarak istedikleri gibi başlayamadılar. Bir kıvılcım yakalarlarsa uzun bir galibiyet alabilecek yapıları var.


AKHİSAR BLD. (4-2) – ME DENİZLİ BASKET (3-3) 85-68
Akhisar evinde şampiyonluk adayı Denizli’yi üçüncü periyodun ortasında yakaladığı ivme ile farklı kazanmayı başardı. Denizli ekibi üç haftalık galibiyet serisinden sonra ilk mağlubiyetini farklı aldı. Akhisar seçilmiş şutlar ile bulduğu dış atışlarda yüksek yüzdeyle oynamayı başarırken konuk ekip ise istediği boş şutları bulamadı ve düşük yüzdeyle oynadı. Denizli topu iyi paylaşamadığı ve 10 asist 17 top kaybıyla oynadığı karşılaşmayı kaybederek liderlik yarışı için bir yara daha aldı.

Akhisar, maçın ilk dakikalarında geri düşse de çabuk toparladı. Alihan ve Troy ile pozisyonlar yaratmayı başardı, hem dışardan hem de içerden etkili olmayı başardı. İyi saha yerleşimi ile ekstra paslarla buldukları dış atışlarla oyunu hep önde götürdüler. Üçüncü periyodun başında İlker köşelerden boş üçlükleri sayıya çevirdi. Savunmada da Berkay Isıah’ı iyi savunmayı başardı. Üçüncü periyod biterken ortaya Doğukan çıktı ve attığı on sayıyla farkı periyod sonunda 20 sayıya çıkardı. Doğukan-Alihan-Troy ile panik olmadan topu kontrol eden ev sahibi rakibinin yaptığı baskılara da doğru hücumlar yaparak farkı korudu ve çok öemli bir galibiyet hanesine yazmayı başardı.

ME Denizli ise, maça iyi başladı 4-11. Herşey bu dakikadan sonra değişti. Kısa savunmasında kolay geçilmeye ve rakibine kolay sayı vermeye başladı. Ümit’ten gelen iki dış isabet oyunda tutan etken oldu. Savunma olarak kötü bir geçirdikleri için hücumda da organize olmakta zorlandılar. Konuk ekipte Altan topu getirip oyun kurmaya başladı ve rotasyonlar sonucunda hücumdaki etkinlikleri de azaldı ve istedikleri pozisyonları bulamadılar. Son periyodun son üç dakikasına kadar Isiah top kullanmamıştı ve o dakikadan sonra ilk sayılarını buldu ve belki de daha da yukarıya çıkacak farkı aşağıda tutan isim oldu. Colbey hücum ribaundları ile savaşsa da istediği topları alamadı. Kötü bir günde olan takım kaybetmekten kurtulamadı ve üçüncü mağlubiyetini altıncı haftada almak zorunda kaldılar.


SAMSUNSPOR (3-2) – NG İSTANBUL BASKET (0-5) 89-69
Samsun kazanmaya devam ediyor, İstanbul Basket kaybetmeye devam ediyor. Maçın başından sonuna kadar farkı 20 sayılarda tutan ev sahibi son üç maçını kazanmayı başardı. Maçtaki stratejisi boyalı alanı kullanmak olan ev sahibi ekim Soares ve Uğur’u etkili kullandı. Rakibinin pota altı dezavantajını iyi kullanan Samsun farkı açtı. Dışardan Fatih’te etkili olunca rakibinin yakalamasına izin vermedi. Konuk ekip ise pota altı savunmasını iyi yapamayınca rakibinin üstünlüğünü kabullenmek zorunda kaldı. Ward ile sayı bulmaya çalışan konuk ekipte fark açıldıktan sonra Tarık’ta işin içine girdi ama yeterli olmadı. Tarık’ın her maç, oyun ortadayken daha fazla işin içine girmesi lazım yoksa fark olduktan sonra sayı bulmak daha kolay oluyor. Samsun üçüncü galibiyetini alırken İstanbul henüz galibiyetle tanışamadı.


ANKARA BASKET (2-3) - FİNAL SPOR (2-3) 75-49
Ankara Basket evinde Final Sporu konuk etti ve son periyottaki oyunuyla kazanmayı başarıp rakibiyle galibiyet sayısını eşitlemeyi başardı. Birbirine benzer basketbol oynayan iki takımın mücadelesinde Final’in kısa yabancısının sakatlanıp son periyotta oynamaması sonuçtaki etkenlerdi. Maç başından itibaren karşılıklı basketlerle üstünlük el değiştirirken son periyotta yaptığı etkili savunma ve savunma kaynaklı açık alan sayılarıyla üstünlüğü ele alan taraf ev sahibi oldu. Elyjah ve Berent’in sayıları ile Kutay’ı iyi savunması son periyotta en etken faktörler oldu. Konuk ekip ise geriye koşmakta zorlanıp adam bulmakta zorlanırken, hücumda da topu paylaşamadı ve mağlubiyetten kurtulamadı. Her iki takımında galibiyet sayısı eşitlendi ve iki oldu.


KOCAELİ BŞB. KAĞITSPOR (1-3) – MAMAK BLD. (2-4) 80-91
Kocaeli evinde Mamak bld.yi konuk etti ve 80-91'lik skorla kaybetti. Üçlüklerin havada uçtuğu karşılaşmada Mustafa Baki’nin etkili performansı ile kazanan taraf konuk ekip oldu. İlk periyod kafa kafaya geçti. Sherrill’ı iyi savunana Mamak tempolu hücumlar ile ve Mustafa’dan gelen dışa atışlarla farkı biranda çift haneye çıkardı. Aradığı beşi bulamayan ev sahibi farklı beşlerle arayışlar içinde oldu ama başarılı olamadılar. Üçüncü periyodun hikayesi ise bambaşkaydı. Dış atışlarda yakaladığı başarı ile farkı 34-57 ye getiren konuk ekip oldu. Bu dakikadan sonra her şey değişti ve 22-2 seri iler geri dönen ev sahibi ekip farkı üç sayıya indirdi ve maç yeniden başladı. Sertay dış atışları ve oynadıkları 1x1'lerle skor bulan ev sahibi ekip oyunda dengeyi kurmayı başarmışken yine sahneye Mustafa çıktı ve attığı arka arkaya üçlüklerle kazanan tarafı belirleyen unsur olmayı başardı. Kocaeli 1 galibiyette kalırken Mamak ikinci galibiyetini almayı başardı.

 

TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Akhisar Belediyespor
Haftanın Altın Karması
Oğulcan Baykam (BŞB Hast.Konyaspor)
Doğukan Şanlı (Akhisar Belediyespor)
Mustafa Baki Görür (Mamak Belediye)
Hazer Avcı (BŞB Hastanesi Konyaspor)
Duşan Cantekin (BŞB Hastanesi Konyaspor)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Dıante Watkıns (Mamak Belediye)
Marcus Hall (Manisa BBSK)
Eyljah Clark (Anadolu Basket)
Calvın Godfrey (Manisa BBSK)
Luıs Soares (Samsunspor)
Haftanın Koçu
Levent Demirci (Akhisar Belediyespor)
Haftanın Oyuncusu
Duşan Cantekin (BŞB Hastanesi Konyaspor)
Haftanın Genç Oyuncusu
Berkay Kansu (Akhisar Belediyespor)
Haftanın skoreri
Mustafa Baki Görür (Mamak Bld) 29 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Mustafa Baki Görür (Mamak Bld) 6/8
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Mustafa Baki Görür (Mamak Bld) 6/8
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Mamak Belediye (91)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Anadolu Basket (65)
En fazla serbest atış kullanan takım
Sigortam.net (13/23)
Samsunspor (17/23)
Nadir Gold İstanbul Basket (12/23)
En az serbest atış kullanan takım
Mamak Belediye (6/6)
En fazla ribaund alan takım
Merkezefendi BLD. Denizli Basket (44)
Samsunspor (44)
En fazla ribaund alan oyuncu
Dwight Coleby (Merkezefendi Denizli) 17
En fazla asist yapan takım
BŞB Hastanesi Konyaspor Basket (28)
En az asist yapan takım
Merkezefendi BLD. Denizli Basket (10)
En fazla asist yapan oyuncu
Oğulcan Baykan (BŞB Hast.Konyaspor) 10
En fazla top çalan takım
Anadolu Basket (12)
En az top çalan takım
Merkezefendi BLD. Denizli Basket (4)
En fazla top çalan oyuncu
Calvin Godfrey (Manisa BBSK) 4
Elyjah Clark (Anadolu Basket) 4
Özgür Şahin (Mamak Belediyesi) 4
En fazla top kaybeden takım
Samsunspor (20)
En az top kaybeden takım
Mamak Belediyesi (8)

 

Gelecek Hafta Maçları ( 7. Hafta / 27 - 29 Kasım 2020)
Merkezefendi BLD. Denizli Basket - BŞB Hastanesi Konyaspor Basket
Semt77 Yalovaspor - Manisa BBSK
Sigortam.net - Bornova Belediyespor
BUDO Gemlik Basketbol - Kocaeli BŞB. Kağıtspor
Akhisar Belediyespor - Anadolu Basket
Mamak Belediyesi - Balıkesir BŞB
Nadir Gold İstanbul Basket - Finalspor
GCT Düzce - Samsunspor

 

Puan Durumu

S Takım O G M A Y P
1 BŞB Hastanesi Konyaspor Basket 6 5 1 488 471 11
2 Sigortam.net 6 4 2 478 481 10
3 Akhisar Belediyespor 6 4 2 472 454 10
4 Merkezefendi BLD. Denizli Basket 6 3 3 451 444 9
5 Mamak Belediyesi 6 2 4 454 458 8
6 Bornova Belediyespor 5 3 2 396 373 8
7 Manisa BBSK 5 3 2 372 355 8
8 Samsunspor 5 3 2 388 361 8
9 Semt77 Yalovaspor 6 2 4 458 446 8
10 Anadolu Basket 5 2 3 366 381 7
11 Finalspor 5 2 3 361 377 7
12 GCT Düzce 4 3 1 323 310 7
13 BUDO Gemlik Basketbol 4 2 2 336 331 6
14 Balıkesir BŞB. 4 2 2 311 322 6
15 Kocaeli BŞB. Kağıtspor 4 1 3 329 333 5
16 Nadir Gold İstanbul Basket 5 0 5 323 409 5

Yorumlar Okunma: 1433