Hasret bitti, NCAA başladı - BasketFaul.com

Hasret bitti, NCAA başladı

26-11-20 10:03
12 Mart’tan beri devam eden hasretimiz sona erdi ve NCAA maçları başladı. Sezon bir dizi maç ile başladı ve ilerleyen günlerde, şimdi olduğu gibi, bir sürü ‘bubble’ içinde oynanacak maçlar olacak, sıkıştırılmış ve hızlandırılmış bir program izleyeceğiz. 

Bununla beraber, başka bir açıdan bakarsak, yüzmilyonlarca dolar kazanan NCAA yönetimi ve üniversitelerin, sporcu gençlere bir kuruş vermeden onların sağlıklarını tehlikeye attıklarını görebiliriz. Üniversitelerde Amerikan Futbolu maçları Eylül ayından beri kör-topal devam ediyor ve gün (hafta değil) geçmiyor ki oyunculardan veya coaching staff’ten birilerinin virüse yakalandığı açıklanmasın. Bu nedenle birçok maç iptal ediliyor veya erteleniyor. Kamuoyunun ve spor camiasının hatırı sayılır bir kısmı maçların bu kadar yoğun risk faktörleri arasında oynanmaya devam etmesini hoş karşılamıyor. Tamam, 22 Aralık’ta NBA de başlayacak ama orada bir oyuncunun kazandığı maaş yılda ortalama $7.5 milyonu buluyor! Yani orası gerçek anlamda bir ‘business’. Burada ise TV yayınları ve sponsorlardan inanılmaz paralar kazanılmasına karşın atletlere zırnık koklatılmıyor, neden, çünkü adı amatör spor.! Ninesinin cenazesine gitmek için arkadaşından ödünç uçak bileti bedeli alan veya harcadığı binlerle kaloriyi yerine koymak için kendisine ikinci bir hamburger ısmarlanan sporcu yakalanırsa acımasız cezalar kesilebiliyor. Neyse, bu konu zaten çok yoğun tartışılıyor ve yakında çok değişik gelişmeler olabilir. Biz sezonun başlangıcına ve izlediğimiz bazı iddaalı okulların bir kaç maçına dönelim:

Arizona State-Rhode Island takımların neredeyse tamamına yakını ne antreman yapabildi, ne hazırlık maçı oynayabildi, fikstüründen de son ana kadar haberi oldu. Arizona State, bir hafta önce kimle oynayacağını bilmiyordu, ülkenin bir ucundan Connecticut’a geldiler ve Rhode Island Üni. ile oynadılar. Aynı durum Rhode Island için de geçerliydi. Dördüncü senesindeki (senior) guard Remy Martin (bu ismi verdi çok merak ediyorum) 26 sayı, 5 asist,6 ribaund ile Arizona St’i galibiyete (94-88 )taşıdı. 

Kentucky-Morehead State (81-45) Tipik bir John Calipari takımı, birbirini ve antrenörünü tanımayan, 10 tane yeni ve gencecik ama yetenekli çocuk.. Yine de organize bir hava verdiler. İlgi ile izlediğim oyuncu Bordo-Fransa doğumlu ve geçen sezonu 13.7 sayı ort ile oynayan ve Wake Forest’tan transfer olan pivot Olivier Sarr (2.13mt) idi. Kentucky hızlı tempo, isabetli pas ve 18 asist ile önümüzdeki haftalarda daha iyi olacağının sinyallerini verdi. Maçı 21 dak’da 8 sayı ve 3 rib ile bitirdi. Brandon Jackson Jr. 15 sayı ve 7 rib ile dikkat çekti. 20,500 kapasiteli Rupp Arena’ya 3,075 seyirci (%15) alındı.

Illinois-North Carolina A&T (122-60) Uzun yıllar sonra Illinois Üni. çok yetenekli ve şampiyonlukta iddaalı bir kadro ile sezona başlıyor. Skor’dan da anlaşılabileceği gibi bu maç bir antrenman havasında geçti. Ayo Dosunmu kariyer rekorunu kırarak 28 sayı attı, ilk senesindeki Adam Miller da 28 sayı ile katkı verdi (10/12 şut yüzdesi, 6/8 üçlük). Illinois dışarıdan mükemmel şut atabiliyor ve coach Brad Underwood yönetiminde bu sene mutlu sona ulaşabilirler. 

Yorumlar Okunma: 1693