Efes'ten 5 eksikle çok değerli galibiyet (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Efes'ten 5 eksikle çok değerli galibiyet (Can Tüysüz)

26-11-20 22:41
Anadolu Efes 5 eksikle (Pleiss, Beaubois, Bryant, Micic, Saybir) Belgrad'da deplasmanında Kızılyıldız'ı 75-64 yenerek çok değerli bir galibiyet aldı. Efes yüzde 53 (15/28) üçlük isabetiyle farkı 21 sayıya kadar çıkardı.

Bir gün için milli takımdan izin alan Shane Larkin, Tolga Geçim, Doğuş Balbay, Buğrahan Tuncer ve Sertaç Şanlı, gece geç saatlerde Cuma günkü Hırvatistan karşılaşması için  yeniden kampa katılacak.

Kızılyıldız maça Walden-Loyd-Lazic-Reath-Kuzmic beşi ile başlarken Anadolu Efes maça Larkin-Anderson-Simon-Singleton-Sertaç beşi ile başladı. 

Kızılyıldız maça Walden ile hızlı bir giriş yaptı ve hızlı bir şekilde 8-0'lık seri yakalamayı başardı. Savunmada Shane Larkin'in pick and roll'leribde yüksek show up uygularken Anadolu Efes'in ikincil pick and roll yönlendirici Simon üzerinde de Lazic'in etkili savunması ilk bölümde çok etkili oldu. Kalan bölümde Ergin Ataman Sertaç'tan vazgeçip Moerman-Singleton ikilisi ile çift 4 numaralı sisteme dönerken Kızılyıldız Terry'yi oyuna alarak ribaundlarda ve ikili oyunlarda Terry'nin hem atletizminden hem de ayak çabukluğundan faydalanmak istedi. Bu bölümde Anadolu Efes hücumda Larkin önderliğinde üç sayı gerisinden iyi bir ivme yakaladı ve 16-4'lük seri yakalayarak oyun kontrolünü ele geçirdi. Anadolu Efes ilk çeyreği de 16-14 önde kapattı.

Anadolu Efes ikinci çeyrekte de kaldığı yerden devam etti. Larkin ve Buğrahan ile üç sayı gerisinden üst üste dört isabet bulan Efes farkı çift hanelere kadar taşıdı. Hücumda topun herkese değdiği, saha içi yerleşimin optimum seviyede olduğu anlarda Anadolu Efes skor bulmakta zorlanmadı  Savunmada rakibe çok fazla hücum ribaundu şansı verse de Kızılyıldız ikinci şansları değerlendiremedi. Bununla birlikte James Anderson kritik ribaund katkıları ile savunmadan hücuma geçişi başlatan isim oldu. Çeyreğin son bölümünde yorgunlukla gelen top kayıpları ve faullerle Kızılyıldız farkı eritti ve maça ortak oldu. Anadolu Efes %50 üç sayı yüzdesi yakaladığı devreyi 40-36 önde geçti.

Üçüncü çeyreğe Anadolu Efes yine hızlı girdi. Özellikle Larkin'in hücumda tüm kontrolü eline aldığı ve sürekli olarak potaya gitmeyi tercih ettiği hücumlarla Kızılyıldız savunmasının tüm dengesi bozuldu. Kızılyıldız Walden'ın etkinliğinin düşmesi ve Loyd'un maç başından beri bir türlü skora katkı veremesi sebebiyle hücumda istediklerini yapmaktan uzak kaldı. Terry ile oynanan pick and roll'lerde Efes savunması çözülmeleri de iyi yapınca Kızılyıldız'ın tüm hücum silahları kitlenmiş oldu. Larkin'in sürekli çembere gitme isteği ile Kızılyıldız savunması daha fazla gömülmeye başlarken Anadolu Efes Anderson - Moerman - Singleton üçlüsü ile boş üçlükleri değerlendirdi ve Simon da bu isimlere orta mesafeden bulduğu isabetlerle katkı verince Anadolu Efes farkı 20 sayı bandına kadar çekmeyi başardı. Anadolu Efes son çeyreğe de 67-50 önde girdi.

Son çeyreğe Kızılyıldız Larkin'in penetrelerini engellemek için tepede tuzak savunmalar ile ikili sıkıştırmalar denemeye çalışsa da Larkin burada çok akıllı davranıp topu doğru zamanda elinden çıkarmayı başardı. Bu hücumların devamında Efes topu çok iyi paylaştı ve Simon'un bulduğu basketler ile bitime 7.30 kala skoru 72-52'ye getirerek farkı 20 sayıya kadar çıkardı. Kalan bölümde Kızılyıldız 10-0'lık seri ile farkı 11 sayıya kadar indirse de Anadolu Efes kontrolü hiç kaybetmedi ve önemli eksiklerle gittiği deplasmandan yakaladığı %53.6 üç sayı isabeti ile 75-64'lük skorla galibiyetle döndü.

Öne çıkanlar...
Kızılyıldız: Corey Walden 14 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Jordan Loyd 10 sayı, 5 ribaund, 4 asist
Anadolu Efes: Shane Larkin 18 sayı, 2 ribaund, 5 asist, Adrien Moerman 17 sayı (5/6 üçlük), 9 ribaund, 2 asist, Krunoslav Simon 11 sayı, 4 asist
 

 

Yorumlar Okunma: 2061