Turgut: TB2L'de bu sezon Ankara takımları öne çıkacak (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Turgut: TB2L'de bu sezon Ankara takımları öne çıkacak (Efe Can Önal)

28-11-20 14:14
TB2L uzun bir aradan sonra, önümüzdeki hafta oynanacak maçlarla yeni sezona merhaba diyecek. 2018/2019’u Bölgesel Lig şampiyonu olarak tamamlayan ve yarıda kalan geçtiğimiz sezonu da play-off potasında tamamlayan Başkent Yenişehir’in antrenörü Burak Turgut ile 5 soru 5 cevap başlıyor.

Ligin 4 gruba bölündüğü bu yeni düzen hakkında neler düşünüyorsunuz?

*Öncelikle sezon öncesinde ligi 2 gruba ayırma ve oynatma planı mevcuttu. Ancak Covid-19 vakalarının artması ve kulüplerin gelirlerinin azalması ile birlikte federasyon takımları hem daha az mali külfet altına sokmak hem de sporcu sağlığını korumak adına maç sayısını azaltarak 4 gruba ayırmayı uygun gördü. Hem maliyetleri hem de sağlığı düşününce alınan bu kararı uygun görüyorum. 

Tabi ligin kalitesinin düştüğü yönünde fikir belirtenler bu sistemin bölgesel lig sistemi gibi olduğunu düşünenler var ancak bu şartlarda yapılabilecek en iyi statü hazırlandı bence. 

Takımlar ise oldukça kaliteli ciddi büyük maddi yatırım yapan kulüplerimiz var ülkemizin her bölgesinden takımlar katıldı bu sene oldukça ilginç geçecektir. 

Takım olarak hedefleriniz ve kadro yapınızdan bahseder misiniz? Nasıl bir oyun anlayışına sahip olacaksınız?

*Takım olarak yıllardır oynadığımız tempolu , sert vazgeçmeyen oyun kimliğimiz bu sezonda devam edecek. Özellikle takımımızın yarısından fazlasını alt yapıdan itibaren bünyemizde olan oyuncuların oluşturması hem takım birlikteliği hem de istediğimiz oyunu oynatmada oldukça kolaylık sağlayacak. Bu sene hedefimiz son 8 takım arasına girip orda bir sürpriz gerçekleştirmek. 2 yıl önce bölgesel lig şampiyonluğu sırasında başardıklarımızı bu senede başarabiliriz. 

Ligdeki şampiyonluk favorileri kimler sizce?

*Bu sene çoğu yıldan farklı olarak bir çok iyi takım mevcut. Özellikle Ankara takımları oldukça büyük maddi yatırımlar yaptı. Etimesgut , Ego , Mersin şampiyonluk için oldukça iddalılar. Bu sene yeni yapılanan Ted Kolej de oldukça iyi bir takım ve gençliklerinin avantajı ile çok can yakacaklarına eminim. Tabi yukarda da belirttiğim gibi kendimizi de bu pota içine koyacağım. Kazanma alışkanlığımız ve bu ligdeki tecrübemiz ile fark yaratabiliriz. 

Kulübünüzün devamlılığı için altyapı ile ilgili nasıl çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?

*Takımımızı oluşturan 16 sporcunun 10 ‘u kendi alt yapı bünyemizden yetişti.  3 oyuncu ise ilk A takım deneyimlerini bizle yaşamış arkadaşlar. Bu yıl sadece 3 yeni arkadaşımızı bünyemize kattık. Özelikle 2003 /2004 jenerasyonundan arkadaşlarımızı bu sene aramıza kattık. 1996 jenerasyonundan 2004 e kadar olan bir yapı kurmayı başardık. Simdi daha alttan gelen gençlerimiz de mevcut. Özellikle büyük ekonomik kaynağı olmayan kulübümüz için alt yapı oldukça önemli. 

TB2L’nin herhangi bir iddaa ya da isim ya da yayın geliri olmamasından dolayı kulüp olarak bu konuda bir çalışmanız var mı? Maçlarınızı Youtube üzerinden yayınlamayı düşünüyor musunuz?

*Bu konuda en çok uğraşan kulüp emin olun ki biziz. Geçen yıl hem Spor Toto Başkanlığı'na hem Gençlik ve Spor Bakanlığı'na defalarca gittik. Bu konu hakkında federasyonda Ömer Onan ve Derya Yannier ile görüştük ve onlarda çok ilgilendiler ancak bir sonuç alamadık. Geçen sezon federasyon bu konuda kendileri insiyatif alarak her kulübe maddi destekte bulundular. Bu sene başında da sık görüşmeler yapıldı belki play off'ların iddaa programına alınabileceğine yönelik bir açıklama yapıldı. 

Maçlarımızı mümkün mertebe youtube üzerinden yayınlayacağız. Taraftarların gelemediği seyredemediği müsabakalar olmasını istemiyoruz. 

TAKIM KADROSU
Genel Koordinatör: Seyfi Savaş
Teknik menejer: Hayri Solmaz
Genel menejer: Sertaç Yeğin 
Antrenör: Burak Turgut
Yrd antrenör: Bedri Meriç 
İstatistik : Cem Turgut 

Oyuncular:

Berkay Aydilek, Ümitcan Hasbioğlu, Bartuğ Altıparmak, Ata Evren, Adem Bayrak, Yiğitalp Tayfur, Serhat Eren, Samed Demirok, Gökalp Karaca, Efe Delialioğlu, Cem Kuloğlu, Aras Özler 

 

Yorumlar Okunma: 2554