Neden kimse LeBron'la oynamak istemiyor? - BasketFaul.com

Neden kimse LeBron'la oynamak istemiyor?

28-11-20 20:49
Evet, sanılanın aksine kimse Kral ile oynamak istemiyor! Paul George O’nu iki kez geri çevirdi, Kawhi Leonard Los Angeles’ta yolun karşısına geçse Lakers’da LeBron ile beraber oynayacaktı ama bu olasılığı/olanağı istemedi. Kyrie Erving, LeBron’la şampiyonluk kazandı ama tüm ısrarlara karşın Cleveland’tan transferini istedi, sonuçta kapağı Boston Celtics’e attı. LeBron, Cleveland’ta oynarken yanına hiç bir başarılı oyuncu alamadığı için Miami Heat’in yolunu tuttu!

“Ama şimdi yanında Anthony Davis var ve üstelik şampiyon da oldular” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Gerçekten de LeBron Davis’i Lakers’a getirebildi ama onun da nedeni var; ikisi de aynı menejerlik şirketine bağlılar; Klutch Sports Group. (Son beş senede, Rich Paul önderliğinde Klutch Sports, spor ajanslarının değerleri arasında tam 15 sıra yükselmeyi başardı).

Önemli yıldızlar LeBron’la beraber oynamak istemiyorlar ama bu durum Michael Jordan’da böyle değildi. Tipik bir anlatım ile Jordan, yanındaki arkadaşlarının hepsinin basketbolllarını yükseltir ve onların daha iyi bir oyuncu olmasını sağlardı. LeBron’un tarafında olanlar O’nun için GOAT (gelmiş geçmiş en iyi oyuncu) diyorlar ama herhangi bir başarısızlık halinde etrafındakiler hemen SCAPEGOAT (günah keçisi) ilan ediliyorlar! Çünkü başarısızlık hiçbir zaman LeBron James’in suçu değildir! Eğer kazanırsanız bu LeBron sayesindedir, eğer kaybederseniz, yanında hiç iyi oyuncu yoktur, baksanıza takım arkadaşlarına, aralarında bir tane bile düzgün sporcu var mı? şeklinde söylemler hemen başlar. Ya ümit vaad etmeyen çaylaklardır, ya da ihtiyar ve yorgun...

Tyson Chandler “eğer etrafta LeBron varsa herşey onunla ilgili ve onun istediği gibi olmalıdır” diyor. “Kim olursanız olur, kariyerinizin neresinde olursanız olun, fedakarlık yapmanız gerekir, ama bu kazanmak için yaptığınız bir fedakarlıktır”. Tyson, LeBron’un yanına geldiği zaman 34 yaşındaydı, şimdi 36, ancak kariyerinin zirvesindeki yıldızlara LeBron’un takımına katılma teklifi gelince çoğunlukla, “teşekkürler, almayayım” yanıtları geliyor. Embiid geçen sene, gelmeyeceğini bile bile nezaketen Kral’ı Philly’e davet ettiğinde Jimmy Butler dilsizleri oynamıştı.

Kevin Durant da diyor ki; “LeBron’la oynamak istemeniz nasıl bir oyuncu olduğunuza bağlı, eğer Kyle Korver iseniz ve hücumda 4. veya 5. tercihseniz tabii ki onunla beraber oynamak istersiniz, bu tip oyuncu iseniz LeBron’ın penetreleri sonrası boş kalmanız çok işinize yarar. Leonard gibi genç bir yıldızsanız ve topu elinizde istiyorsanız, hucümu yönlendirmek amacındaysanız LeBron’la oynamanın hiçbir anlamı yok”. Durant şunu da ekliyor, “LeBron’un yarattığı medya ilgisi bazen çok zehirli bir ortam oluşturabiliyor”.

Kyrie Irving Cleveland yönetimini transferine zorladıktan sonra LeBron, Cleveland’i finallere kadar taşımış ama orada Golden State Warriors tarafından süpürülmüşlerdi. Yanına iyi bir yıldız gerektiği çok açıkça gözükmüştü. İşte o zaman LeBron, yanına Portland’tan Damian Lillard’ı çok istemiş ancak bu transfer gerçekleşmemişti. Son sözü Trevor Ariza söylesin; “Ben LeBron’la seve seve oynarım, benden istenenler çok farklı olacaktır, ama parkede onunla aynı şeyleri yapan PG veya Kawhi niye onunla oynamak istesinler ki, zaten onlar da benzer stilde oynuyorlar”. 

Yorumlar Okunma: 3741