Sarıaslan: BSL'yi bekliyordum ama Cengiz Hoca ve Konya olunca... - BasketFaul.com

Sarıaslan: BSL'yi bekliyordum ama Cengiz Hoca ve Konya olunca...

01-12-20 16:38
Sezon öncesi ligde olup olmayacağı bile belli olmayan Konyaspor şu an 6 galibiyetle ligin lideri...Kulüpte transfer yasağı olması sebebiyle sadece yerli oyuncusu bulunan takım, böylesi sert bir ligde çok önemli ve değerli bir başlangıç yaptı. Devamı nasıl olur, onu bilemeyiz ama bu tablo kendi oyuncularımıza da güvenebileceğimizi, onlarla da yola çıkabileceğimizi herkese göstermiş oldu diyebilirim

Biz de zoru başaran Konyaspor'dan daha önce BSL tecrübesi de bulunan Kaan Sarıaslan'la bir röportaj gerçekleştirdik.

Dizindeki sakatlık sebebiyle 3 hafta oynayamasa da döner dönmez ritmini yakalayamaya başladı. Süre aldığı 6 maçın 3'ünde çift haneye çıkan Kaan, 8,7 sayı ortalamasıyla oynuyor. Geçen sezona kıyasla istatistiklerini yükseltti, iki sayı çizgisinden %41, üç sayı çizgisinden de ise %48 yüzdeyle oynuyor.

Ligin en geç ve en çabuk kurulan kadrosu Konya diyebiliriz. Biraz bu transfer sürecinden bahsedebilir misin?

Konyaspor'dan teklif gelmeden önce aslında BSL bekliyordum. Teklif geldiğinde ise Cengiz Hoca'nın olması, böyle önemli camia olması açıkcası kabul etmemdeki başlıca sebepler oldu. 3 gün içinde eşyalarımı toplayıp Konya'ya geldim. Kulüp yönetimimiz de bize ilk günden itibaren her konuda çok yardımcı oldular. Gelir gelmez de hemen antrenmanlara başladık. Şu an için herşey güzel gidiyor, umarım böyle de devam eder. 

Yeni bir takımsınız, Daha önce tanışıyor olsanız da hep birlikte ilk kez oynuyorsunuz. Nasıl bu kadar çabuk o hep üstünde durduğumuz uyumu yakaladınız?

Sanırım en önemli nokta hepimizin basketbola aç olması. Çünkü geçtiğimiz sezon buradaki çoğu oyuncu takımlarında istedikleri süreleri bulamamıştı. Bu sezon burayı herkes bu anlamda iyi kullanmak istiyor. Verilen süre ve sorumlulukların karşılığını vermek istiyoruz. Sahada elbette zaman zaman hata yapabiliyoruz ama hatalarımızı savaşarak telafi etmeye çalışıyoruz.

Böyle sert ve kendi dinamikleri olan bir ligde yabancısız mücadele edecek olmak başta bir tereddüt yaşatmış mıydı?

Hepimiz basketbola aç ve istekli olduğumuz için verilecek süre ve sorumluluklar bizi aksine daha da heyecanlandırmıştı. Zaten teklif kabul ettikten sonra kadroya baktığımda gerçekten iyi bir takım olduğumuzu görmüş ve bize inanmıştım.Cengiz Abi bize özgüven veriyor. Oyuncu için koçundan özgüven alması çok değerli ve önemlidir. O olduktan sonra sahada gözü kapalı da oynarsınız.
Ama itiraf edeyim ben dahil böyle bir başlangıç yapacağımızı kimse beklememişti. Umarım üstüne koyarak daha iyi işler yapmaya devam ederiz.

Geçtiğimiz sezon BSL ekiplerinden Büyükçekmece'de oynamanın o ligi tecrübe etmenin sana nasıl bir katkısı oldu?

BSL tecrübesinin bana en çok savunmada etkisi oldu. 2 yabancılı sistemden çıkıp 5 yabancılı sistemde mücadele etmek beni bu anlamda en çok geliştirdi diyebilirim.

Siz dahil kimsenin beklemediği bir çıkış yakaladınız. Bu başarı da ilgiyi beraberinde getirdi. Peki bu durum biraz üzerinizde kazanma baskısı oluşturmaya başladı mı?

Bir oyuncu sahaya çıktığı her maçı kazanmak ister. Biz de elbette kazanmak için sahaya çıkıyoruz ama bireysel ve takım olarak kendimizi daha çok gelişmeye odaklı olduğumuz için baskı oluştuğunu söyleyemem.

Sezon başında en Konyaspor'da hangi hedefle yola çıkmıştınız?

Federasyon Kupası'ndan bir hafta önce kurulmuştuk. Cengiz Abi de kupa için hazırlık maçı olarak düşünmemiz gerektiğini söylemişti. Burada eksiklerimizi görüp lige daha hazır girmeye çalışacağımızı söylemişti. Kendisinin bize sezon başından beri söylediği tek şey gelişmek olmuştu. Bu hem takım olarak hem bireysel olarak, zaten gelişim olduktan sonra başarının da geldiğini düşünüyorum.

Bu sezon maalesef maçlar seyircisiz oynanıyor. Her zaman alışık olduğunuz seyirci desteğini alamamak sizi sahada nasıl hissettiriyor?

Daha önce Bursaspor'da oynamıştım ve onların taraftarı kesinlikle inanılmazdı. Karşılıklı oynadığım maçlarda Konyaspor'da da iyi taraftar karşısında oynuyorduk. Bu sezon bu taraftar desteğini arkamıza alamıyor oluşumuz kötü oluyor. Çünkü her maç hazırlık maçı yapıyormuşuz gibi hissettiriyor. Ama burada olamasalar da bize desteklerini sosyal medyadan ileterek  yanımızda olduklarını her seferinde iletiyorlar.

Son olarak da senden hedeflerini öğrenebilir miyim?

Öncelikle bu sezon için en büyük isteğim BSL'ye yükselmek.En büyük hedefim ise A Milli Takım'a seçilmek ve Euroleague oyuncusu olmak diyebilirim.

Her zaman daha iyisini yapmaya çabalayan ve olduğumla yetinen bir insan olmadım. Her seferinde de sahada daha iyisini yapmaya çalışıyorumSezon başında dizimden ufak bir sakatlık geçirdim, Federasyon kupasının son maçıyla birlikte 3 maç kaçırmıştım. Bu kısa bir süre değil ama yavaş yavaş toparlanmaya başladığımı düşünüyorum. Takımıma elimden gelen katkıyı vermeye çalışıyorum. 

Yorumlar Okunma: 4205