Gherardini'nin sorumlulukları (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Gherardini'nin sorumlulukları (Necip Kapanlı)

02-12-20 14:58
Fenerbahçe taraftarı mutlu değil. Gün itibariyle 4-7 ile Euroleague play off sınırının altında onüçüncü sırada. Sekizinci sıradaki takımlarla arasındaki 2 galibiyet farkı uçurum değil ama oynadığı basketbol ışık vermiyor. Euroleague'e sonuç olarak kötü başlangıç yapmasa da diğer takımlar kimyalarını oluştururken, Fenerbahçe ileri adım atamadı ve son 5 maçında mağlup oldu. BSL'de de bazı maçları zor kurtardıktan sonra Büyükçekmece gibi ana hedefi ligde kalmak olan bir takıma kaybetti. Her takımın kötü günü olabilir ama Fenerbahçe'yi izleyenler haftalardır iyi bir gün hatırlamadıkları için ümitlenemiyorlar.

Koç ve kadrodaki değişikliklerden sonra kimse son yıllardaki başarıyı beklemese de, hiç de küçümsenmeyecek bütçesini dikkate aldığınızda Fenerbahçe'nin aldığı sonuçları ve oynadığı basketbolu yeterli görmek mümkün değil.

Yöneticilerin ifadesine göre Fenerbahçe'nin bu sezonki bütçesi 20 milyon euro civarında. Sizce Euroleague'de daha fazla bütçesi olan kaç takım var? CSKA, Real Madrid, Barcelona, Khimki... Başka? Anadolu Efes ve Milano bütçesi de üç aşağı-beş yukarı Fenerbahçe'ninki kadar... Peki, Fenerbahçe sizce 20 milyon euroluk takım mı? Bu paraya daha iyi takım kurulamaz mıydı? İşte sorun burada...

Sakatlıktan ne kadar kurtulduğu belli olmadığı günlerde Jan Vesely ile 3 yıllık 9 milyon euroya yakın sözleşme vermek ne kadar doğruydu? Nando De Colo 1.9 milyon euro yerine daha düşük bir rakama gelmez miydi? Sadece bu iki oyuncunun Fenerbahçe'ye yıllık maliyeti vergiler, menajer komisyonları dahil 8-9 milyon euro... Antrenör oyuncuyu ister ama kulübünü koruyan menajer, yönetici rakamı mümkün olduğu kadar aşağı çeker ki, bütçenin diğer bölümü de iyi oyuncular için kullanılsın. 

Igor Kokoskov göreve geldiğinde bütçenin yarısından çok fazlası devam eden kontratlara gitmişti. Geri kalan bütçeyle de kadroya yeni oyuncular alındı. Avrupa'da hiç çalışmamış olan Kokoskov, Avrupalı oyuncuları fazla tanımadığı için de genel menajerin kararları etkili oldu. Sonuçta 20 milyon euro iyi kullanılamadı ve taraftarı mutlu etmeyen bir kadro ortaya çıktı.

Fenerbahçe, Obradovic'le tarihi başarılar elde ederken bunu Avrupalı oyuncularla elde etti. Bogdanovic, Bjelica, Datome, Melli, Sloukas, Kalinic, Vesely... Buna karşılık NBA kökenli oyunculardan iz bırakan kaç kişi var... Sadece Ekpe Udoh... O da geldiği tarihte takım arkadaşı olan Hidayet Türkoğlu'nun referansıyla transfer edilmişti...

Bunun dışında "NBA profesörü" muamelesi gören Maurizio Gherardini, yıllarca çalıştığı Kanada'dan oyuncular getirdi... Ya da NBA'den... Ekpe Udoh dışında bu oyunculardan hangisi doğru seçimdi?

Fenerbahçe bir oyuncuyu devşiriyorsa, o oyuncunun fark yaratması gerekir... Yordan Minchev ve Tarik Biberovic devşirilirken, Gherardini genel menajer değil miydi?

Özetle... Fenerbahçe düşüşe geçmiş oyuncularına uzun süreli yüksek kontratlar vererek, bu sezon doğru transferler yapamayarak sallantılı günler geçiriyor. Bunun sorumlusu ise Kokoskov değil, Gherardini.

Bu takım, NBA kültüründen gelen Kokoskov'un takımı değil. Guardları bu kadar yavaş, bu kadar düşük tempoda oynayan bir takım, Kokoskov'un takımı olabilir mi?

Fenerbahçe için bu sezon Euroleague'de play off'lara kalmak başarı olur ve kötü gidişe karşın bunu gerçekleştirmek imkansız da değil... Ama daha fazlasını beklemek hayalcilik olur...   

Yorumlar Okunma: 5005