Başkent derbisi Türk Telekom'un (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Başkent derbisi Türk Telekom'un (Efe Can Önal)

02-12-20 22:41

 İSTATİSTİK


Bir tarafta son 3 maçını kaybeden OGM Ormanspor, bir tarafta ise son 2 maçını kaybeden Türk Telekom. Sezonu kapatan Ennis yerine bir takviye yapılmazken, korona belasından kurtulan Orman ideal kadrosuna kavuştuğu bir gündeydi. 

İki tarafında savunmada temassız başladığını söyleyelim ve bu anlamda ilk hamleyi yapan Hagins oldu. Uzun süredir forma yüzü görmeyen Baldwin’in iştahına karşın Holloway’ın açık alanda tempoyu artırması Telekom'un erken fauller yapmasına ve 4 dakika bile olmadan faul hakkını doldurmasına neden oldu. Boyalı alanda Hagins ile kapışan Eric faul çizgisinde karavana atınca skor dengesini korudu. Tek kötü şut atan tabii ki Eric değildi. Şutörlerin de isabet bulamadığı bu süreçte ilk TV molasına 10-8 Telekom üstünlüğüyle gidildi. Mola dönüşü Dekker 1-1’ler ile yavaş yavaş "topu alayım beyler” dedi ama ikinci faulünü alınca hevesi kursağında kaldı. Yarı sahayı çabuk geçme konusunda devamlılık sağlayan Ormanspor, ekmeğini burdan bulurken, Telekom bu sefer Wiltjer’ın sol forvetten oynadığı 1-1’ler ile üretime devam etti. Düşük yüzdeli geçen ilk periyodu Johnson’ın son saniye basketiyle Telekom 19-17 önde tamamladı. 

2.periyoda Dekker-Wiltjer ile yan yana başlamak Telekom hücumlarına esneklik sağladı. Dekker’ın topa yön verme becerisiyle 1 dakika içinde gelen 5-0’lık seri Orman’ın erken molasını getirdi. Telekom’un hemen özensiz tercihlere yönelmesi rakibine yardım eli gibi uzandı. Holloway dışında atıcı arayan Orman Hardy’den destek buldu fakat farkın kapanmasını istemeyen bir isim vardı o da yüzü dönük ataklarla oyuna hükmeden Kyle Wiltjer. Kidd’in topa yön vermesi ve "close-out’a iyi atak etmesi Orman’a bir hücum gücü daha kattı. 4 kısaya dönen ve deliciliği bir seviye daha yükselten Telekom, her pozisyondan ters eşleşmeyi bulup işledi ve soyunma odasına 43-34 üstün giren taraf oldu. 

Wiltjer 13 sayıyla ilk yarının en çok fark yaratan ismi olurken, 13’de 2 üçlük atan Ormanspor’da Holloway 16 sayı ile direnç koyan oyuncu oldu ve bu arada o iki üçlüğün sahibi de Holloway.

3.çeyreğin başlangıcında her şey aynıydı. Wiltjer’ın birebirleri ve Holloway’ın skora katkısı. Hagins ile boyalı alanda bir skor çabası vardı ama başarısız atışların dönüşü fark Baldwin’in hamlesiyle çift hanelere çıktı ve TV arasını beklemeden Korhan Aydanarığ’nın molası geldi. İlk yarıda yokları oynayan Kikanovic’in orijini 5 numara olmayan ama rotasyon gereği oynamak zorunda kalan Göktuğ Baş’a kurduğu üstünlükle Orman maçtan kopmadı. Johnson’ın orta mesafe şutlarına, ve Erdi’nin 5 sayısına, bu sefer Wiltjer’ın üzerinden skor bulan Kikanovic cevap verdi ve final periyoduna 63-52 Telekom üstünlüğüyle gidildi. Ormanspor’un dış atışlarda isabet bulamaması farkın daha az olamamasının en büyük sebebiydi. 

Son çeyreğe iyi başlayan taraf Ormanspor oldu ancak karşılığını alamadılar diyebilirim. Savunma agresifliği ve buna bağlı olarak top kanallarına yapılan baskı ile durağan Telekom hücumlarına yol açtılar fakat hücumda bir üçlük isabeti dışında iki tane net atışı kaçırmaları farkın tek baskete düşmesine engel oldu ki Dekker’ın üçlüğüyle skor olarak çeyreğin başındaki konuma geri dönüldü. Bu üçlükle ipleri eline alan Telekom, günün yıldızı Wiltjer’ın 7-0’lık serisiyle farkı 17’ye çekti ve kalan 4 buçuk dakika formaliteye döndü. 2 maçlık mağlubiyet serisini 83-64 ile sonlandıran Telekom’un aksine Ormanspor’un galibiyet hasreti 4 haftaya çıktı. 

10 üçlük isabeti bulan Türk Telekom’da Wiltjer 24 sayı ile sahanın en skorer ismi olurken, düşük yüzdeyle şut atan Ormanspor’da Holloway 21 sayı üretti. 
 

Yorumlar Okunma: 714