BSL maçı, Euroleague maçından neden 32 dakika uzun sürdü? - BasketFaul.com

BSL maçı, Euroleague maçından neden 32 dakika uzun sürdü?

05-12-20 10:04
Cuma akşamı Pınar Karşıyaka-Bahçeşehir Koleji maçı 19:00'da, Anadolu Efes-Baskonia karşılaşması ise 19:30'da başladı. Anadolu Efes maçı sona erdiğinde İzmir'deki karşılaşma hala devam ediyordu. Daha net ifadeyle, başlangıç ve sona erme süreleri itibariyle Karşıyaka-Bahçeşehir Koleji maçı 32 dakika daha uzun sürdü.

Acaba neden? 
Elektrik mi kesildi? Hayır...
Skorbord mu arızalandı? Hayır...
Olay mı çıktı? Hayır...
Çok mu sert oynandı? Hayır...

Tek nedeni vardı, hakemlerimiz şüphelendikleri her durumda faul kararı verdiler... İki oyuncu arasında 50 cm mesafe varken... Hücum oyuncusu ayağı kayıp yere düşmüşken... Legal savunmaya karşı hücum oyuncusu "aaaaaaah" diye bağırmışken... Bütün bunlara faul çalındığında taraftarlar, ilgililer, görevliler dışında kimse bu oyunu seyretmez. Basketbolumuzun önünde onlarca sorun varken, hakemler oyuna yardım etmeli? 

Ya faul kaçırdıysam endişesi ile maç yönetilmez. Ama olmayan faulleri çaldığınızda oyun seyredilmez hal alıyor. Faulleri oraya çaldınız, buraya çalmadınız demiyoruz... Oyunu oynatmadınız diyoruz... Basketbolun popülaritesinde temaslı ve sert bir oyun olmasının rolü büyüktür. Bunu ortadan kaldırırsanız oyun, basketbol olmaktan çıkar. Legal temaslara izin vermezseniz insanlar sıkılıp başka kanallara geçerler.

Anadolu Efes-Baskonia maçında toplam faul 31, serbest atış sayısı 22...

Pınar Karşıyaka-Bahçeşehir Koleji maçında toplam faul 54, serbest atış sayısı 58...

 

Bir konu da bir maç sırasında defalarca oyunun durdurulup kararın monitörden verilmesi... Teknolojiye lafımız yok ama teknolojiye bu kadar sığınırsanız, o zaman size ihtiyaç yok... Maçı mı seyredeceğiz, sürekli ekran başında olan sizleri mi?

Yorumlar Okunma: 3088