Miami Heat ve 2020-21 Sezonu - BasketFaul.com

Miami Heat ve 2020-21 Sezonu

05-12-20 10:24
Geçtiğimiz sezon play-off’larda harika bir performans göstererek finale çıkan ve -belki de sakatlıklar olmasa..- şampiyonluğun kapısını çalan Miami Heat hareketli bir transfer dönemi yaşadı, önemli hamleler yaptı. Oynadığı basketbolla ve LA Lakers’a direnmesiyle taraftarların hem beğenisini, hem de saygısını kazandılar. Sezon dışında takıma yeni oyuncular katıldı, eldekilerle kontrat uzattılar ve draft’te iyi bir seçim yaptılar. Peki, bu gelişmeler üzerine yeni sezon Heat takımı için nasıl gözüküyor, acaba son başarılarını tekrar edebilecekler mi? Gelin detaylı incelemeye çalışalım.

İLK BEŞ: Miami’nin 4. şampiyonluğuna sadece iki maç kalmıştı ama Kral ve arkadaşları buna izin vermediler. Heat’i buralara kadar getiren başarı oldukça istikrarlı bir ilk beş’i olmasıydı. Sezonun çoğunda maçlara Kendrick Nunn, Duncan Robinson, Jimmy Butler, Bam Adebayo ve Meyers Leonard dizilişi ile başladılar ve maç başına 119.1 sayı ürettiler. Play-off’lara gelindiğinde ise bu ekibe bazı küçük dokunuşlar yapıldı. Bu sezon da Heat’in kadroyu büyük ölçüde koruduğunu görüyoruz; Joe Crowder ve Derrick Jones Jr. gitti, Moe Harkless ve Avery Bradley geldi.

KISALAR: Play-off’larda, yılın en iyi Altıncı Adam’larından biri olan Dragiç ilk beş başlamaya başlamıştı ama, kariyerinin bu aşamasında ve sakatlıklar sonrası tekrar benche geri dönmesini bekliyoruz. Oyun kurucu pozisyonu için 3 aday var; Nunn, Tyler Herro ve Bradley. Otoriteler, savunması nedeniyle Bradley’in başlamasının doğru olacağını düşünüyorlar, biz ise aynı görüşte değiliz. Nunn’ın deliciliği, pota altı penetrasyonu ve asist yeteneği Bradley’de yok. Tamam, daha iyi şut atabilir, rakip kısaları daha iyi tutabilir ama Miami’nin oyun akıcılığını olumsuz etkileyebilir.

Şutör guardın Robinson olması kimseyi şaşırtmayacaktır. Ligin en iyi şutörlerinden biri ve yakala-ve-şut at (catch-and-shoot) kategorisinde ligin birincisi. Robinson parkedeyken saha bütün takım için açılıyor, rakip savunmacılar gözlerini bu keskin nişancıdan ayıramıyorlar. Savunma eğer bir yardımlaşmaya giderse Robinson hemen cezayı kesiyor. Kısaları savunma konusundaki eksiklik Bradley’in desteğiyle azaltılabilir.

UZUNLAR: Takımdaki en önemli oyuncunun kim olduğunu ve kapasitesini play-off’larda nasıl gösterdiğini hepiniz biliyorsunuz. Butler’ın takımdaki rolü bu sene biraz farklı olabilir. En çok top kullanan, en çok sayı atan kimliğinden biraz uzaklaşarak, kazanmaya ve etrafındaki gençleri beslemeye odaklanacağını sanıyoruz. Geçtiğimiz sezon 19.9 sayı, 6.7 ribaund ve 6.0 asist ort ile oynadı. Bu rakamların daha da gelişeceğini beklemek biraz saflık olur, hatta ortalamaları biraz düşecektir bile, ama Adebayo, Herro ve Robinson’ın ort’ları iyileşecektir. Çok makul bir fiyata takıma kazandırılan Harkless’ın transferi NBA’de pek ses getirmedi ama 3 ve 4 pozisyonunu oynayabilen bu oyuncu savunması ile başarılı oldu. Crowder’in eksikliğini hissettirmemek için iyi bir katılım oldu. 2.00m boyu ve ahtapot gibi kollarıyla defansa güç katacaktır.

Adebayo 15.9 sayı ve 10.2 ribaund ort ile oynadı ve 5 yıllık-$163M’luk sözleşmeyi anasının ak sütü gibi hak etti. Hatta, All-Star seçilmesi gibi başarı faktörleriyle toplam bedel $195M’a kadar bile çıkabilir. Bizce ‘Most Improved Player’ ödülünü Brandon Ingram yerine Bam almalıydı! Sahada her şeyi yapabiliyor, eğer kısalarla (small ball) oynamak isterseniz buna da adapte olabiliyor. İyi bir pasör olduğunu zaten biliyorduk ama ‘bubble’da hem şutunu, hem de faul atış yüzdesini iyileştirdiğini izledik.

SONUÇ:  Miami’nin önümüzdeki transfer döneminde, Giannis Antetokoumpo, Victor Oladipo, Rudy Gobert veya LaMarcus Aldridge gibi yıldızlardan birine atak yapmasını bekliyoruz. Ama bu gerçekleşene kadar inanıyoruz ki Doğu Konferansı’nda favorilerden biri olacaklardır.

Sağlıklı bir Dragiç bench’ten gelerek önemli katkılar yapmaya, Robinson efsane üçlükler sokmaya devam edecektir. Bizce en önemli soru Herro’nun 1 numarada başlayıp başlamayacağıdır ki geçen sene bunu yapabileceğinin ipuçlarını göstermişti. Bununla beraber, böyle bir kararın yanlış olacağını düşünüyoruz ama inanıyoruz ki koç Erik Spoelstra en doğru kararı verecektir. 

Yorumlar Okunma: 1385