Harika çocuklardan Telekom'a 34 fark (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Harika çocuklardan Telekom'a 34 fark (Doruk Sözen)

05-12-20 17:17

İSTATİSTİK

Basketbol Süper Ligi 11. Hafta maçında Beşiktaş sahasında Türk Telekom’u farklı geçti. (94-60) Son 2 maçını kazanan genç ekip ligdeki çıkışını sürdürdü. Türk Telekom ise oynadığı son 4 maçta 3. mağlubiyetini almış oldu. Sezonu kapatan Ennis dışında Samet Geyik ve Johnson sakatlıklarından dolayı maçta forma giyemedi. Oyunu yarı sahada düşük tempoyla oynamaya alışmış olan Telekom top yönlendiricilerinin yokluğunu fazlasıyla aradı. Geçiş savunmasında da ağır kalınca rakibine bir sürü basit sayı şansı tanıyan ekip, yaptığı basit top kayıplarıyla da mağlubiyetini kaçınılmaz kıldı. Fark açıldıktan sonra hiçbir direnç gösteremeyen Telekom üçlükten de ritmini bulamayınca oyun koptu. (14% 3FG, Telekom) 2. Şans sayıları haricinde bütün istatistiklerde rakibine üstünlük sağlayan Beşiktaş’ta 5 oyuncu çift hanelerde sayı üretti.

İlk dakikaları Beşiktaş alışık olduğumuz gibi savunma ribauntları sonrası hızlı çıkarak basit atışları kovaladı ve sonuç da aldı. Telekom ise Eric’i perdelemeye çağırıyor savunma ona fazla odaklanırken açık verdiği yerlerden cezayı kesmeye çalışıyordu. Hal böyleyken Eric daha 4 dakika olmadan ikinci Faulünü alınca Telekom hücumları fazlasıyla aksamaya başladı. Pota altında rakipsiz kalan Alperen de bu bölümü kusursuz oynayarak aldığı hücum ribauntlarıyla fark yaratan isim oldu. Televizyon molasına girilirken 15-7’lik Beşiktaş üstünlüğü vardı. Alperen ise 8 sayı 4 ribaunt istatistikleriyle bu iki alanda da tek başına Türk Telekom’un üstündeydi. Mola dönüşü pas kanallarına yaptığı baskının dozunu arttıran ev sahibi rakibinin dengesini iyice bozdu. Çaldığı topları Şehmus’un turnikeleriyle cezalandırmaya devam ederken, Mehmet Yağmur’un üçlükleri de eklenince fark bir anda çift hanelere çıktı. Basit basketlerin ardından hem Beşiktaş ısınıp çok zor atışları da sayı dönüştürdükçe hem de Telekom iyice savunma disiplininden uzaklaşınca ilk periyotta ev sahibi tam 29 sayı buldu. (29-14)

İkinci çeyreğin başında Telekom’un amacı oyunu yavaşlatmak ve forvetlerinin fizik avantajını sırtı dönük oyunlarla değerlendirmekti. İstediklerini elde etmiş olsalar da Beşiktaş’ın sıcak elleri yayın gerisinden hata yapmayınca fark kapanmadı. Fakat bu statik basketbol daha fazla sonuç vermedi. Üst üste gelen basit top kayıplarını da Beşiktaş en iyi bildiği şekilde cezalandırmaya devam etti. Egehan Arna da üçlük çizgisinin gerisinden ısınıp skor üretmeye başlayınca fark 20’li sayılara çıktı. Burak Gören’in 6. Dakikadaki molasına girilirken skor 41-20’idi. Telekom 7. Dakikayla 4. Dakika arasında alınan molaya da rağmen tabelayı hiç değiştiremedi. Blackmon, Egehan, Alperen, Şehmus dörtlüsünün yanına Johnson da delici oyunuyla eklenince Beşiktaş’ın eli iyice rahatladı. Bu dakikadan sonra sıcak elleri beslemeye devam eden ev sahibi ilk yarı bitmeden de farkı 30 sayıya çıkardı. Telekom da moladan sonra Baldwin’in driveları haricinde hiçbir başka girişim olmaması da dikkat çekiciydi. İkinci çeyrek 59-29 sona erdi. (Beşiktaş’ın ilk çeyrekte 29 sayısı vardı) Genç Beşiktaş’In ilk yarı boyunca hiç top kaybı yapmaması tabi ki takdiri hak ediyor fakat Telekom’un hiçbir direnç göstermemesinin bu istatistikteki asıl sebep olduğunu düşünüyorum. (Türk Telekom 7 top kaybı) Ayrıca ev sahibi 7/14 3FG ile oynamadı. 14 sayı 7 ribauntla oynayan Alperen ilk çeyreğin 11 sayı (3 üçlük) ile oynayan Egehan da ikinci çeyreğin fark yaratan isimleri oldular. Telekom’un takım halinde sadece 4 asist yapmış olması oyun kurucu eksikliğinin en bariz göstergesiydi.

Üçüncü çeyreğin ilk dakikaları ise hakem düdükleriyle sık sık bölündü. İlk olarak Eric ve Alperen 4. Faullerini alarak art arda kenara geldiler. Ardından da daha bir buçuk dakika geçmeden Beşiktaş’ın faul hakkı doldu ve Türk Telekom bunu değerlendirerek üst üste çizgiye gitmeye başladı. İlk 3 dakikada akan oyunda sadece 3 sayı atılırken toplam 9 kez faul kararı çıktı. Gidişata Telekom’Lu hiçbir oyuncu isyan etmeyince maç uzun bir süre rölantide devam etti. Bu arada Telekom Bench’ine 3. Teknik faul çalındı ve Burak Gören maçtan ihraç edildi. Fark 30’larda kaldıkça ümitlerini kaybeden konuk ekip oyuncuları başları öne eğik bir şekilde Beşiktaş’ı izlemeye devam ettiler. Son çeyreğe 81-43’lük skorla girildi.

Son periyoda girmeden kazananın belli olduğu maçta Beşiktaş son periyotta bir çok geç oyuncusuna şans verdi. Fazlasıyla rehavete kapılan ev sahibi ilk 5 dakikada sadece 2 sayı üretti. Telekom’da Can Korkmaz’ın bireysel çabası takdiri hak etti. 16 yaşındaki Samet Yiğitoğlu ligdeki ilk sayılarını kaydederken, Furkan Haltalı’nın hücum ribauntlarına katkısı göze çarptı. 94-60’lık skorla ezici bir galibiyete uzandı Beşiktaş.

Öne Çıkanlar:
Beşiktaş:
Alperen: 14 sayı, 8 ribaunt, Blackmon; 18 sayı, 7 ribaunt, 6 asist, Egehan: 18 sayı (4 üçlük), 6 ribaunt, 4 asist, Şehmus: 13 sayı, 5 ribaunt, 4 asist, Johnson: 13 sayı, 4 ribaunt, 6 asist
Türk Telekom:
Baldwin: 14 sayı, 6 ribaunt

 

Yorumlar Okunma: 4204