Gaziantep TOFAŞ'tan galibiyeti çaldı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Gaziantep TOFAŞ'tan galibiyeti çaldı (Kağan Tolun)

05-12-20 19:58

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi'nin 11. Hafta mücadelesinde Empera Halı Gaziantep Basketbol ile Tofaş, Gaziantep Şahinbey Karataş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Üstünlüğün bölüm bölüm el değiştirdiği ve baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan maçta Empera Halı Gaziantep Basketbol, son 9 saniyesine 3 sayı geride girmesine rağmen Rashard Kelly’nin son saniye bloğu ile Tofaş’ı 68-67'lik skorla mağlup etmeyi başardı.

Karşılaşmada ilk sayılar, Empera Halı Gaziantep Basketbol'dan Mouhammadou Jaiteh ile geldi. (2-0) İki takımında etkisiz hücum performanslarıyla başladığı ve sayı bulmakta zorlandığı ilk bölümde, ilk 3 dakika skoru Empera Halı Gaziantep Basketbol lehine sadece 2-0’dı. Bu bölümde takımlar, az da olsa toparlandı ve periyodun bitimine 4:47 kala gidilen televizyon molasına 7-4'lük Empera Halı Gaziantep Basketbol üstünlüğü ile girildi. Mola dönüşünde rakibine göre daha konsantre görüntü çizen ve daha az hata yapan ev sahibi Empera Halı Gaziantep Basketbol, ilk periyodun bitimine 1:50 kala 16-9’luk üstünlüğü yakaladı. Fakat bu bölümde toparlanan Tofaş, önce Muhsin Yaşar'ın smacı, ardından DeVaughn Akoon Purcell’in turnikesi ve Alihan Demir'in faule rağmen bulduğu basket ile birlikte gelen 6-0’lık seriyle birlikte periyodun bitimine 50 saniye kala skoru bir anda 16-15’e kadar getirdi. Fakat periyodun geri kalan bölümünde rakibine öne geçme şansı vermeyen Empera Halı Gaziantep Basketbol, Tofaş karşısında ilk periyodu 19-15’lik üstünlükle tamamladı.

İkinci periyot, Empera Halı Gaziantep Basketbol'dan Can Uğur Öğüt’ün 3 sayılık basketiyle başladı. (22-15) Periyodun, karşılıklı atılan basketlerle geçilen ilk 3 dakikalık bölümünde 26-20’lik Empera Halı Gaziantep Basketbol üstünlüğü vardı. Fakat bu bölümde toparlanarak bir geri dönüş daha gerçekleştiren Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell ve Tarık Phillip'in basketleriyle birlikte ilk yarının bitimine 6 dakika kala farkı yeniden 2 sayıya kadar indirmeyi başardı. (26-24) Empera Halı Gaziantep Basketbol, bu bölümde Marko Tomas ve Can Uğur Öğüt ile üst üste 3 sayılık isabetler bularak farkı yeniden açmaya çalışsa da maçtan kopmayan Tofaş, Berk Uğurlu’nun periyodun sonunda bulduğu isabetle birlikte farkı 1 sayıya kadar indirmeyi başardı ve soyunma odasına 35-34’lük Empera Halı Gaziantep Basketbol üstünlüğü ile gidildi.

İkinci yarının başlarken sahada Tofaş fırtınası vardı. Berk Uğurlu’nun 3 sayılık basketiyle birlikte maçın 21. dakikasında ilk defa öne geçen Tofaş (35-37) sırayla Berkan Durmaz’ın orta mesafeli basketi, DeVaughn Akoon Purcell’in 3 sayılık isabeti ve yine DeVaughn Akoon Purcell’in çaldığı top sonucunda hızlı hücumda bulduğu smaçla birlikte yakaladığı 10-0’lık seriyle birlikte farkı 9 sayıya kadar çıkarınca (35-44) periyodun bitimine 6,5 dakika kala Empera Halı Gaziantep Basketbol molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar Empera Halı Gaziantep Basketbol’dan Orhan Haciyeva ile gelse de (37-44) periyodun geri kalan bölümünde rakibinin farkı daha da azaltmasına izin vermeyen Tofaş, Empera Halı Gaziantep Basketbol karşısında son periyoda 45-52’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyoda girildiğinde ise Empera Halı Gaziantep Basketbol’un geri dönüşü vardı. Periyodun ilk sayılarını Mouhammadou Jaiteh ile bulan Empera Halı Gaziantep Basketbol (47-52) sırasıyla Rashard Kelly'nin 5 sayısı, Mouhammadou Jaiteh’in serbest atış çizgisinden bulduğu 2/2 isabet ve Trevis Simpson'un 3 sayılık isabetiyle birlikte maçın bitimine 6 dakika kala öne geçmeyi başardı. (57-56) Empera Halı Gaziantep Basketbol’un sert ve etkili savunmasına karşılık veremeyen Tofaş, üst üste hücumlardan boş dönünce serisini sürdüren Empera Halı Gaziantep Basketbol, Rashard Kelly’nin önce orta mesafeli basketi ardından da serbest atış çizgisinden bulduğu 2/2 isabetle birlikte periyot basından bu yana serisini 16-4’e kadar getirerek maçın bitimine 4:45 kala 51-46’lık üstünlüğü yakalamayı başardı. Fakat bu serinin daha da fazla uzamasına izin vermeyen Tofaş, hücumlarda rakibine yaptırdığı hatalarla birlikte farkı azaltmaya başladı. Tofaş’ta önce faul çizgisine gelen DeVaughn Akoon Purcell ardından da Semaj Christon, çizgiden 1/2 isabetle ayrıldı. (61-58) Her ne kadar Empera Halı Gaziantep Basketbol, faul çizgisinden 1/2 isabetle ayrılsa da Tofaş'ta Semaj Christon, bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte son 2 dakikalık bölüme girilirken farkı 1 sayıya kadar indirdi. Bitime 1:10 kala tekrar sahneye çıkan Semaj Christon, bulduğu turnikeyle birlikte Tofaş’ı öne geçirmeyi başardı. (62-63) Empera Halı Gaziantep Basketbol hücumunda Semaj Christon bir kez daha sahneye çıktı ve yaptığı blokla rakibine sayı şansı vermedi. Tofaş hücumunda ise DeVaughn Akoon Purcell, bulduğu turnikeyle birlikte bitime 47 saniye kala takımını 3 farklı üstünlüğe taşıdı. (62-65) Karşılıklı faullerle geçilen bölümün ardından bitime 18 saniye kala skorda 64-67’lik Tofaş üstünlüğü vardı. Bu bölümde Empera Halı Gaziantep Basketbol’da, Muhsin Yaşar'ın yaptığı faulle birlikte çizgiye gelen Trevis Simpson serbest atışların ilkini sayıya çevirdi. Simpson, her ne kadar ikinci atışı kaçırsa içeri erken giren Cem Ulusoy'la ribaundu alan Empera Halı Gaziantep Basketbol, Ömer Can Uğur Öğüt'ün üçlüğüyle tekrar öne geçti. (68-67) 4 saniye kala çıkılan Tofaş hücumunda Rashard Kelly son saniyede Semaj Christon'ı blokladı. Tofaş cephesinden gelen yoğun basket itirazlarına rağmen pozisyonu uzun süre izleyen hakemler, bloğun temiz olduğuna karar verdi ve Empera Halı Gaziantep Basketbol Tofaş karşısında sahadan 68-67’lik galibiyetle ayrılmayı başardı.

Öne çıkanlar...
Gaziantep Basketbol: Rashard Kelly 12 sayı, 14 ribaund, 2 blok, Doğan Şenli 10 sayı, 4 ribaund
TOFAŞ: Paul Purcell 19 sayı, 7 ribaund, Jeremy Simmons 10 sayı, 6 ribaund, Semaj Christon 10 sayı, 2 ribaund, 3 asist

 

Yorumlar Okunma: 1630