TOFAŞ şansını sürdürdü (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ şansını sürdürdü (Kağan Tolun)

06-01-21 21:44
FIBA Şampiyonlar Ligi B Grubu 4. Hafta mücadelesinde Tofaş, Güney Kıbrıs temsilcisi Keravnos ile Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçın başından sonuna kadar skor üstünlüğünü elinde tutan Tofaş, Keravnos karşısında sahadan 78-67’lik galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu sonuçla birlikte Tofaş, Fiba Şampiyonlar Ligi B grubunda oynadığı 4. maçında 2. galibiyetine ulaştı. TOFAŞ kalan iki maçını da kazanırsa gruptan çıkmayı garantileyecek, bir maç kazanacak olursa rakiplerinden birinin (Dijon veya Nymburk) Kıbrıs Rum takımına yenilmesini bekleyecek.

Karşılaşma, iki tarafın da karşılıklı üçlükleri ile başladı. Maçta açılışı Keravnos’ta Brandon Rozzell yaparken Tofaş karşılığı Semaj Christon ile verdi. (3-3) Tofaş her ne kadar Berkan Durmaz’ın basketiyle birlikte ilk 3 dakikalık bölümü 5-3’lük üstünlükle geçse de Keravnos’ta Brandon Rozzell, bir üçlük daha bularak takımını yeniden öne geçirdi. (5-6) Karşılıklı basketlerle geçilen bölümün ardından ilk periyodun bitimine 3:45 kala skorda 11-13'lük Keravnos üstünlüğü vardı. Bu bölümde savunma sertliğini arttıran Tofaş, hücumda önce Semaj Christon’un orta mesafeli basketi ardından Tomislav Zubcic’in 2 sayılık basketi, DeVaughn Akoon Purcell’in 2 serbest atışı ve periyodun sonunda Tarik Phillip’in bulduğu basketle yakaladıkları 8-0’lık seriyle birlikte ilk periyodu 19-13’lük üstünlükle tamamlamayı başardı.

İkinci periyotta ilk sayılar, Keravnos’ta Andy King'in orta mesafeli basketiyle geldi. (19-15) Ardından Tofaş, önce DeVaughn Akoon Purcell ardından da Muhsin Yaşar’ın 2 sayılık basketleriyle birlikte 4-0’lık seri yakalayarak bir anda farkı 8 sayıya kadar çıkarınca ilk yarının bitimine 7:22 kala Keravnos molasına gidildi. Etkili oyununu mola dönüşünde de sürdüren Tofaş, Berkan Durmaz’ın 2 ve DeVaughn Akoon Purcell’in 3 sayılık basketleriyle birlikte ilk yarının bitimine 6 dakika kala farkı 11 sayıya kadar çıkardı. (28-17) Fakat bu bölümde toparlanan Keravnos, Tofaş'ın hücumda tıkanmasından da yararlanarak üst üste sayılar buldu ve ilk yarının bitimine 2:20 kala farkı 4’e kadar indirmeyi başarınca Tofaş molasına gidildi. (32-28) Mola dönüşü geri kalan süre karşılıklı basketlerle geçildi ve Tofaş, Keravnos karşısında soyunma odasına 36-32’lik üstünlükle giden taraf oldu.

Tofaş, üçüncü periyoda hızlı başladı. Periyodun başında Tomislav Zubcic’in 4, Semaj Christon, Tarik Phillip ve Berkan Durmaz'ın 2'şer sayı bulduğu bölümde yakaladıkları 10-0’lık seriyle birlikte periyodun bitimine 7:38 kala farkı bir anda 14 sayıya kadar çıkardı. Tofaş, periyodun geri kalan bölümünde de skor avantajını koruyarak farkı çift hanelerde tuttu ve Keravnos karşısında son periyoda Jeremy Simmons’un son saniyede bulduğu isabetle birlikte 63-49’luk üstünlükle girdi.

Son periyotta Keravnos’un geri dönüş çabaları vardı. Periyodun başında yaptığı atakla birlikte Keravnos, maçın bitimine 7 dakika kala farkı 9 sayıya kadar indirmeyi başardı. (65-56) Ne kadar Tarik Phillip, bulduğu orta mesafeli basketle birlikte farkı yeniden 11 sayıya çıkartsa da (67-56) Keravnos, Anthony King'in üst üste bulduğu 4 sayıyla birlikte farkı 7 sayıya çekti. (67-60) Fakat bu bölümde toparlanan Tofaş, yakaladıkları 5-0’lık seriyle birlikte farkı yeniden 12 sayıya kadar çıkarınca (72-60) maçın bitimine 4:16 kala Tofaş molasına gidildi. Maçın geri kalan bölümünde skor üstünlüğünü korumayı başaran Tofaş, Keravnos karşısında sahadan 78-67’lik galibiyetle ayrılmayı başardı.

Tofaş
Tomislav Zubcic: 17 sayı, 10 ribaund, 3 asist, 2 top çalma, Semaj Christon: 15 sayı, 4 ribaund, 9 asist, 2 top çalma, Tarik Phillip: 11 sayı, 9 ribaund, 3 asist, 2 top çalma, DeVaughn Akoon Purcell: 11 sayı, 4 ribaund, 2 asist, 2 top çalma, Berkan Durmaz: 10 sayı, 9 ribaund, 3 asist

Keravnos

Brandon Rozzell: 17 sayı, 2 ribaund, 5 asist, Andre Williamson: 13 sayı, 9 ribaund, 2 asist

 

Yorumlar Okunma: 1597