Brown Eski Takımının Fişini Çekti... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Brown Eski Takımının Fişini Çekti... (Doruk Sözen)

07-01-21 23:18
Euroleague 18. hafta karşılaşmasında Nikolic Hall’de Fenerbahçe, Kızılyıldızı 73-71’lik skorla yendi. Galibiyeti getiren basket bitime 0.1 saniye kala Lorenzo Brown’dan geldi. Bu skorla Fenerbahçe üst üste 3. galibiyetini alırken, Kızılyıldız ise yeni koçu Radonjic ile çıktığı 2. Maçında ilk mağlubiyetini aldı, ayrıca Fenerbahçe rakibine karşı 2’de 2 yapmış oldu. Maçı çok daha kolay bir şekilde koparabilecekken, rakibine uzun süre sayı attırmadığı aralıklarda basit hatalar yüzünden seri yakalayamayan Fenerbahçe işini zora soktu. 6/22’lik facia üçlük yüzdesi de bunun bir diğer sebebiydi. Yapılan 15 top kaybı da bunu tasdikliyordu. Kızılyıldız’ın pas trafiğinin bu kadar aksadığı bir akşamda maçın içinde kalabilmesinin bir diğer sebebi de 20/22’lik serbest atış performansları ve sıkışan sete set hücumların sonunda gelen üçlüklerdi. İkili oyunlarda hem içeri devrilerek hem de dışarı açılarak tehdit yaratabilen O’Bryant, low postta da oyunu iyi okuyunca maçın Kızılyıldız adına en etkili ismi oldu. 17 sayı 10 ribauntluk performansıyla double double da yaptı. Vesely ise sahadayken takımı adına her şeyi değiştiren bir performans sergiledi. Ayrıca Pierre’in ayaklarının savunmada çok hızlı olması, stance pozisyonunda adamını takip etmede sıkıntı yaşamaması oldukça etkileyiciydi.   
Maçın başında Fenerbahçe, pota altını ince ince işlerken, Barthel ve Vesely’nin oyun görüşü fark yaratan ana unsurdu. Kızılyıldız ise fizik avantajını sırtı dönük oyunlar üzerinden kullanma planı, Barthel’in uzunun arkasında kuvvetli kalabilmesi sayesinde suya düştü. Temsilcimiz hızlı karar verdiği her hücumdan sonuç alırken, hücum süresi 10 saniyenin üzerine çıktığında yaratmakta zorlanıyordu. Çalınan topların hepsi De Colo’nun oyunu doğru okuması sayesinde sayıyla sonuçlanırken sahada tempoyu belirleyen ve oyununu kabul ettiren taraf Fenerbahçe’ydi. Ev sahibi ise üçlükler ve hücum ribauntları sayesinde skorun açılmasını engelledi. Televizyon molasına girilirken tabela 15-10’u gösteriyordu. Mola dönüşü Ahmet, Vesely değişikliği pas trafiğini aksatınca yarı sahadaki üretkenlik durdu. Top kayıpları da üst üste gelmeye başlayınca, tam sahadaki boşluklardan yararlanan Kızılyıldız oldu. Bu dakikalarda Brown’ın oyun kurucu olarak sahadayken, topu elinden acele bir şekilde çıkarması da takıma yardımcı olmadı. İki buçuk dakika sonra ilk saha içi isabeti Melih’den gelirken, çeyreğe Colom noktayı koydu. Hamilton’ın elinin üstünden üçlüğü gönderen tecrübeli oyuncu, skoru 22-18’ getirdi. Kızılyıldız 3 üçlükte isabet sağlarken bu sayı, Fenerbahçe için 0’dı. Ahmet iki dakika içerisinde 2. Faulünü alarak kenara erken geldi. 
 
İkinci periyoda Brown liderliğinde 5-0’lık seriyle başlayınca koç Radonjic 1 dakika geçmeden molayı aldı. Temsilcimizin ilk üçlük isabeti de bu seri içerisinde Pierre’den geldi. Mola dönüşü sonrası Kızılyıldız O’Bryant merkezli ikili oyunlarla sayı üretmeye çalışıyordu. Toplu oyuncuya boyalı alanda ya da tepede yapılan ikili sıkıştırmaların sertliği ise o pozisyonun sayı olup olmadığını belirleyen en önemli faktördü. Temsilcimiz ise savunma ribaundu sonrası yarı sahayı hızlı geçip, birinci ya da ikinci pasta boş atışı buluyordu. Atışlar çember altında sayı oluyor, yayın gerisinden ise kaçmaya devam ediyordu. Sonraki dakikalarda De Colo’nun kötü pas tercihleri, Kızılyıldız’ın üçlükleriyle birleşince momentum tekrar ev sahibinin tarafına geçti. Pierre’in adamının karşısında çok iyi durması ve ikili sıkıştırmaya gelirken ki enerjisi işleri tersine çeviren etmen oldu. Bitime 1.20 kala gerçekleşen, Vesely’nin serbest atış çizgisi üzerinde pas istasyonu olduğu pozisyon ise, bu yeteneğinin Fenerbahçe’nin oyununda yarattığı farkın ispatı niteliğindeydi. İlk yarıya da noktayı yine Colom, bu sefer ikilik atarak koydu. 20 dakikanın sonunda skor 39-38 ev sahibi lehineydi. 
 
Pierre’in takıma getirdiği enerji alınan 8 ribaundunda kendini gösteriyordu. 10/5(Fenerbahçe), 9/9(Kızılyıldız) asist top kaybı oranı ve 2/12(Fenerbahçe), 7/15(Kızılyıldız) 3FG istatistikleri ilk yarıyı birlikte özetliyordu. Kızılyıldız’ın ana planı yarı sahada ya içeriden dışarı çıkarılan paslar sonrası üçlükler ya da kısalarının kendi şutunu yaratması üzerine kuruluydu. Fenerbahçe ise tam sahada, hızlı karar verip birinci ya da ikinci pasta skora gitmeye çalışıyordu. O’Bryant’ın 7 sayı 5 ribauntluk performansına karşılık, Vesely’nin 10 sayı, 3 ribaundu dikkat çekiyordu.   
 
İkinci yarıya savunmadaki enerjisi çok üst düzeyde başlayan Fenerbahçe rakibini üst üste 3 pozisyonda top kaybına zorladı. Fakat De Colo’nun topun kıymetini bilmeyip, kararsızlık yüzünden hatalar yapması yüzünden fark açılmadı. Bitime altı buçuk dakika aranan üçlüğün en sonunda Brown’dan gelmesi Radonjic’e televizyon molasını beklemeden molayı aldırdı. (45-39) Ev sahibinin ilk sayıları ise 4 dakika 45 saniye sonra Colom’dan basketfaul üzerinden geldi. Bu faulün Ahmet’in 4. Faulü olması ise Fenerbahçe adına en büyük sıkıntıydı. Brown’ın hem bitirici rolde hem de topu yönlendirmedeki başarısızlığı takımın da üretkenliğini de dibe çekti. Kızılyıldız da rakibinin pas kanallarına yaptığı baskı yüzünden oldukça aksıyordu. Düşük skorlu 30 dakika sonunda skor 53-53’dü. 
 
Kötü oyununu son çeyrekte de değiştirmeyen De Colo üst üste hücumları hoyratça harcamaya devam edince hemen kenara geldi.  Kızılyıldız 2 dakika 10 saniye içerisinde gelen 7-2’lik seriyle üstünlüğü eline aldı. Fenerbahçe’nin faul hakkı üç buçuk dakika içerisinde doldu. Melih’in O’Bryant’la faulü yapmakta gecikip basketfaule sebep olması, Guduric’in üçlük atışı esnasında Dobric’e yaptığı faul acemi hataların savunma tarafıydı. Konuk ekip bu krizden ise yine tam saha oyunuyla çıktı. Önce ilk pasta Barthel’in üçlüğü geldi. Ardından da topu çalan Brown diğer tarafta basketfaulle bitirdi. Bu basket sonrası molaya gidilirken tabela 66-64’ü gösteriyordu. (Bitime 4.48) Sonraki dakikalarda Vesely’nin enerjisi ve Guduric’in bitiriciliğiyle uzun bir aradan sonra ilk defa öne geçti Fenerbahçe. Fakat maç boyunca olduğu gibi bunu bir seriye çeviremeyi başaramayınca, bitime 1.30 kala gelen Davidovac’ın üçlüğü Kokoshkov’a molayı aldırdı. Mola dönüşü iki takım da en garanti tercihi yaptı. Fenerbahçe Pierre’in sırtı dönük oyunundan faulü çıkarırken, Kızılyıldız O’Bryant’la aynı şeyi deneyip istediğini alamadı. Bitime 31 saniye kala De Colo el üstü zor bir atışta isabeti kaydedemedi. 8 saniye kala diğer potada ise bu sefer Colom el üstü atışı kaçırdı. Ribaundu çeken De Colo’dan topu aldığı gibi fırlayan Brown, 0.1 kala elinden çıkardığı atışla maçı kazandırdı. 73-71’lik skorla kazanan Fenerbahçe oldu.   
Öne Çıkanlar:
Fenerbahçe:
Vesely: 10 sayı, 6 ribaunt, Pierre: 13 sayı, 3 ribaunt, 3 asist, Guduric: 11 sayı, 8 ribaunt, Barthel: 10 sayı, De Colo: 2 sayı, 4 ribaunt, 3 asist
Kızılyıldız: 
O’Bryant: 17 sayı, 10 ribaunt, 4 asist, Dobric: 12 sayı, Colom: 10 sayı, 5 asist, Davidovac: 11 sayı, 4 ribaunt

 

Yorumlar Okunma: 1924