Akhisar 10-0'lık finalle Final'i yendi - BasketFaul.com

Akhisar 10-0'lık finalle Final'i yendi

09-01-21 16:37
TBL'de 14. haftanın açılış maçında Finalspor evinde lider Akhisar'ı ağırladı. Son ana kadar çekişmeli geçen maçta Akhisar bitime dört dakika kala koçu Levent Demirci'nni iki teknik faul ile atılmasına rağmen yakaladığı 10-0'lık seri ile deplasmanda 75-72 kazandı ve ligin ilk yarısını lider bitirmeyi garantiledi.

Boyalı alan sayılarında Finalspor 42-18, üç sayı isabetinde Akhisar 12-5 üstünlük sağladı, Akhisar'da Marvin Jefferson bu karşılaşmada da oynamadı.

Finalspor maça Ömer Faruk-Doğancan-Göktürk-Murat-Harris beşi ile başlarken Akhisar maça Franklin-Can.-Berkay-İlker-Yavuz beşi ile başladı.

Akhisar diğer maçlarda olduğu gibi bu maça da hızlı giren taraf oldu ve Troy Franklin'in hücumda takımı iyi yönetmesi ile üç sayı çizgisinin gerisinden yüzdeli oynadı ve çeyrek sonuna doğru farkı çift hanelere kadar çıkarmayı başardı. Finalspor ise topu boyalı alanda Chris Harris'e indirdiği anlarda etkili olsa da Akhisar'ın pick and roll'lerde alttan geçmesine dengesiz hücum ettiler ve ilk çeyreği Akhisar 24-14 önde geçti.

İkinci çeyreğe Alpaslan Uruk ile Finalspor etkili başladı. Alpaslan ile farkı tek hanelere indirmeyi başaran Finalspor'a Akhisar cevap veremedi. Alihan ve Doğukan'ın çabaları ile Akhisar skor üstünlüğünü elinde tutsa da Finalspor takım halinde hücumda etkili bir çeyrek çıkardı. Devreye 38-35 Akhisar üstünlüğü ile girildi.

Üçüncü çeyrekte Finalspor Gurur-Harris ikiisinin üst üste bulduğu sayılar ile 5-0'la girdi ve öen geçti. Akhisar Troy ve Berkay ile rakibine cevap verse de Alpaslan Uruk ve Chris Harris ikilisini iyi kullanan Finalspor skordan hiç kopmadı ve tempoyu da lehine çevirmeyi başardı. Akhisar hücumda zorlandığı bu çeyreği Yavuz Koça'nın son saniyede bulduğu basketle 51-48 önde kapattı.

Finalspor bu çeyreğe de takım halinde çok etkili başladı. İçeriden ve dışarıdan isabetler bulan ev sahibi Akhisar'ı tamamen düzen dışına çıkardı. Dış şutlardaki etkinliği düşen Akhisar boyalı alanı da etkili kullanamadı. Bitime dört dakika kala skor 63-61 Finalspor lehineyken Akhisar koçu Levent Demirci hakeme itirazlarından ötürü iki tane üst üste teknik faul alarak diskalifiye edildi. Finalspor son 2.30'a 72-65 önde girerken bu bölümden sonra Akhisar 10-0'lık seri yakaladı ve iyi savunması ile rakibine sayı şansı vermeyerek maçı da 75-72 kazanmayı bildi.

Öne çıkanlar...
Finalspor: Chris Harris 18 sayı, 14 ribaund, Terrell Allen 12 sayı, 1 ribaund, 2 asist
Akhisar Belediyesi: Troy Franklin 20 sayı (5/12 üçlük), 3 ribaund, 7 asist, Can Urşan 11 sayı, 1 ribaund, 1 asist, Alihan Deniz Genç 11 sayı, 1 ribaund, 2 asist

Yorumlar Okunma: 786