Zalgiris'in Serisi Moskova'da Sona Erdi... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Zalgiris'in Serisi Moskova'da Sona Erdi... (Doruk Sözen)

13-01-21 22:06
Euroleague’in 19. Hafta karşılaşmasında Cska sahasında Zalgiris’i 83-73 mağlup etmeyi başardı. 3120 seyirci maçı Megasport arenada takip etti. Cska’da Clyburn ve Hackett sakatlıkları nedeniyle forma giyemediler. Bu sonuçla Zalgiris’in 6 maçlık galibiyet serisi son bulurken, Cska geçen hafta 12 maçlık serisi Baskonia’da sona erdikten sonra tekrar galibiyete ulaştı. Rakibine karşı bariz bir size avantajı olan ev sahibi maç boyunca bunu akıllıca kullandı, bunun en bariz örneği de ribauntlardaki 44-26’lık üstünlüktü. Zalgiris ise alışık olduğu yarı saha oyunundan, rakibinin değişme savunmasını yapabilmeye çok müsait kadro yapısı yüzünden beklediği verimi almakta zorlandı. İkinci yarıda daha enerjik ve düzenli bir görüntü çizseler de James’in kritik bölümlerde sorumluluk almaktan çekinmemesi olası bir geri dönüşü engelledi. Bütün bunlara rağmen Zalgiris’in sadece 6 top kaybı yapmış olması takımın iletişim anlamında çok üst düzeyde olduğunu gözler önüne serdi. James bu sezon 8. Kere 20 sayının üzerinde skor üretirken, Milutinov ise 10 sayı, 14 ribauntla double double’ı tamamladı. Kurbanov da 7 asist ile kariyer rekorunu kırdı. İki takımın da yayın gerisinden alıştığımız görüntüsünde olmadığını da belirtmeden geçmeyelim. (Cska: %31.8, Zalgiris: %34.6) Grigonis’in 16, Walkup’ın 14 sayı, 5 asistlik performansı galibiyet için yeterli olmadı.   
 
 Maçın başında Cska pota altındaki üstünlüğünü, iç-dış-iç metoduyla kullanırken, Milutinov ön plana çıkan oyuncuydu. Zalgiris ise sadece pick and rollere güvenirken, topsuz hareketliliğinin hiç olmaması üretkenliklerini bitirdi. Bireysel yeteneklere bakıldığında Zalgirisli oyuncuların ikili oyunlarda fark yaratmalarını beklemek onlara da haksızlık olurdu. 3 dakika dolmadan 8-0’lık seri tamamlanınca Schiller molayı aldı. Mola dönüşü Grigonis, perde çıkışı üçlüğü bulurken, Walkup da perde sonrası içeri devrilmek yerine şut atmayı tercih edip ritim bulunca fark kısa sürede kapandı. (12-11, bitime 4.34) Son bölümde iki takım da çabuk karar verip, bulduğu ilk uygun şutta cezayı kesmeye çalışıyordu. Zalgiris’in ana tercihi dış atışlar, Cska’nın ise sırtı dönük birebirlerdi. Orta mesafeli atışlarla fark yaratan oyuncu Mike James oldu. Zalgiris acele kararlar verince, ritmini kaybetti ve son dört buçuk dakikada hiç sayı üretemedi. İlk çeyrek 18-11 ev sahibinin üstünlüğüyle tamamlandı. Milutinov 6 sayı, 8 ribauntla inanılması güç bir performans sergiledi. 
 
  İkinci çeyrekte beklenildiği üzere maç daha fazla yarı sahada oynanmaya başladı. Konuk ekibin dağınık görüntüsü iki tarafta da kendini belli ediyordu. Şut yüzdeleri git gide düşerken, Cska neredeyse her pozisyonda boş atışı bulmaya devam ediyordu. Cska’nın ilk üçlüğü de en sonunda Voigtman’dan geldi. Kurbanov’un pota altında bomboş vurduğu smaç ise farkı çift hanelere çıkarırken, koç Schiller’e de molayı aldırdı. (29-18, bitime 4.21) Mola dönüşü, ilk çeyrektekine benzer bir organizasyonla Grigonis üçlüğü yine gönderdi. Ev sahibinin ana planı ise, pick and rolleri kenardan oynayıp, 3 oyuncuyu da ters köşeye yerleştirip, içeri devrilen uzuna alan açmak üzerineydi. Bu anlayış Shengelia’ya da ilk saha içi isabetini getirdi. Son bir buçuk dakikada ise bu sefer fark yaratan Hilliard oldu. Skorer guard 2/2 üçlükle farkı tekrar çift hanelere çeken isim oldu. İlk yarı 45-32 ev sahibinin üstünlüğüyle tamamlandı. Mola dönüşü hücum eden tarafın hep sayı çıkarması oyuncuların, koçlarının setlerini ne kadar iyi benimsediğinin göstergesiydi. İlk yarı boyunca size avantajını kullanarak her zaman olduğu gibi pota altını domine eden Cska’nın ribauntlarda rakibine 26-12’lik üstünlüğü bulunuyordu. Zalgiris potasındaki 17 ribaundun 8’inin hakimi Cska idi. Asist alanında da 12-5 yine ev sahibi üstündü. Ligin en yüzdeli üçlük atan takımı Zalgiris’in, yayın gerisinden %30.8 ile oynaması şut seçiminde normalde olduğu kadar titiz olmamalarından kaynaklanıyordu. Hilliard 12 sayıyla ilk yarının en skorer ismi olurken, onu 9 sayıyla Shengelia ve Walkup takip etti. 
 
Devre arası dönüşünde Zalgiris yarı sahada organize olmakta zorluk çekiyordu. Bunda toplu oyuncuya yapılan üst düzey savunmanın da etkisi büyüktü. Bir buçuk dakika boyunca hiç sayı kaydedilmezken, sessizliği üst üste iki basketle Shengelia bozdu. 4-0’lık mini serideki enerji düşüklüğü Zalgiris molasını getirdi. Mola dönüşü topa baskının dozajını arttıran konuk ekip, üst üste birkaç pozisyonda istediğini de aldı. James oyundayken farkın kapanmasına izin vermezken, o çıktıktan sonra Cska oldukça ilginç bir beşle sahadaydı. (Strelnieks, Bolomboy, Voıgtman, Khomenko, Antonov) Bu beşten beklenileceği üzere akışkanlığı oldukça düşen Cska, serbest atışlar dışında sadece 2 sayı kaydedebildi. Jokubaitis’in de kararlılıkla potayı zorlaması Zalgiris hücumlarını rahatlattı. Son çeyreğe girmeden fark tek hanelere kadar indi. (60-52) 
 
Son periyoda da daha enerjik başlayan Zalgiris farkı çok kısa sürede tek topa indirdi. Savunma planını Shengelia üstüne kuran konuk ekip, onu üçlükte riske ederken, sırtı dönükken ise top almasına izin vermiyordu. Fakat üst üste hücumları Jokubaitis ve Lekavicius yanlış karar vererek harcayınca, savunmadan alınan momentum boşa gitmiş oldu. Cska’yı krizden çıkaran Hilliard ve James oldu. Zalgiris’in uzun beşine karşı kendilerinden bekleneni yapan ikili farkı tekrar çift hanelere çıkarttı. (72-62, bitime 4.43) Yine de Jokubaitis’in geri adım atmaya niyeti yoktu. Üst üste iki pozisyonda uzunu karşısına alıp, el üstü şutu yollayan yıldız oyuncu takımını maçın içinde tutmaya devam etti. Fakat kimse skorer oyuncuya eşlik etmeyince maç bitime 2 dakika kala koptu. 83-73’lük skorla kazanan ev sahibi ekip oldu. 
Öne Çıkanlar: 
Cska:
James: 21 sayı, 5 asist, Shengelia: 18 sayı, 7 ribaunt, Milutinov: 10 sayı, 14 ribaunt, Hilliard: 17 sayı, 4 ribaunt, Kurbanov: 2 sayı, 7 asist
Zalgiris: 
Grigonis: 16 sayı, Walkup: 14 sayı, 5 asist, Rubit: 4 sayı, 7 ribaunt, Lekavicius: 11 sayı, 4 asist
 

Yorumlar Okunma: 616