Efes'ten Khimki'ye 39 Sayılık Fark... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Efes'ten Khimki'ye 39 Sayılık Fark... (Doruk Sözen)

14-01-21 22:27
Euroleague 20. Hafta karşılaşmasında Efes sahasında Khimki’yi 99-60’lık skorla mağlup etti. Bu sonuçla Efes çift maç haftasını kayıpsız geçerken son 5 maçta 4. Galibiyetini almış oldu. Khimki’nin ise mağlubiyet serisi 11 maça çıktı. Simon, Pleiss ve Jovic sakatlıkları dolayısıyla forma giyemediler. İkinci periyodun son bölümünde ve ilk yarının ilk dakikalarında hücumda akışkanlığı yakalayan, savunmada da biraz sertliği arttıran Efes maçı sıkıntı yaşamadan kazandı. 41 ribaunt alarak bu sezon en çok ribaunt aldığı maçı oynayan temsilcimiz, blok hariç bütün istatistiklerde rakibine üstünlük sağladı. Khimki’nin bu durumunun taktiksel olarak herhangi bir şekilde açıklanamayacağını düşünüyorum. Bu sezonu kafalarında bitirdikleri her hallerinden belli. Sertaç 19 sayıyla Euroleague rekorunu kırarken, Micic de 1500 sayı barajını geçti.  
  Maça Efes toplu, topsuz agresif bir şekilde çembere saldırarak başlarken, Khimki zayıf taraftaki üçlükleri kovalıyordu. Ev sahibi rakibinin savunma defoları sayesinde rahat skor üretirken, rakibi boş şutlarda çember dövünce ilk 3 dakika sonunda 7-2 Efes üstünlüğü vardı. Televizyon molası öncesindeki bir buçuk dakikalık bölümde ise Efes de rakibine uyup savunma yapmamaya karar verince mücadele seviyesi iyice düştü. Larkin’in sağ köşeden yolladığı 2 üçlük üstüne top çalıp attığı boş turnike oyuna tekrar hareket getirirken, Kurtinaitis’e de molayı aldırdı. (19-10, bitime 3.49) kalan dakikalarda temsilcimizin ana planı boyalı alanda ters eşleşme yaratıp onları işlemekti. Khimki’de ise Shved bireysel yeteneğiyle fark yaratan isimdi. Çeyreğe noktayı Voronov’un üçlüğü koydu. Bu isabetin hem sağ hem sol tarafta hareketliliğin olduğu, bolca false action içeren çok güzel bir set üzerinden geldi. İlk periyot 26-19 Efes üstünlüğüyle tamamlanırken, Larkin 11 sayıyla öne çıkan oyuncuydu. Konuk ekibin 2/8 3FG ile oynadığını ve bu atışların neredeyse hepsinin bomboş olduğunu belirtmeden de geçmeyelim. 
  İkinci çeyreğin ilk dakikalarında Khimki bulduğu boş atışlarda isabet kaydetmeye başlarken, Shved de tekrar ısınınca Ergin ataman 3 dakika dolmadan molayı aldı. Dönüşte Dunston’ın enerjisi fark yaratan faktördü. İlk olarak alışık olduğumuz Efes pick and rollerinden birinde uzun oyuncu smacı vururken, ardından da show-up’taki agresif savunması sayesinde topu çalıp asisti yaptı. Fakat Efes’in konsantrasyonunu kısa aralıklarda bile korumakta sıkıntı çekmesi farkın tekrar 2’ye kadar düşmesine sebebiyet verirken, sıkıntıyı çözen isim Buğrahan oldu. Köşe üçlüğünü yolladıktan sonra özgüveni yerine gelen guard bir asist bir de ikinci şans sayısıyla önemli bir katkı verdi. Bitime 1.21 kala Dunston üçüncü faulünü yaparken, Efes’in de faul hakkı dolmuş oldu. Buna rağmen, kenara gelmeyen Dunston, ilk yarıyı sürpriz bir son saniye üçlüğüyle noktaladı. (52-36) Efes ikili oyunlardaki temposunu yüksek tuttuğu her pozisyondan sayı çıkarırken, Khimki savunmada hiç varlık gösteremediği için ilk çeyrekte kaçırdığı üçlükleri fazlasıyla aradı. Temsilcimizin ribauntlardaki 21-13’lük üstünlüğünün yanı sıra 7 hücum ribaundu almasının da yardımı oldu. Larkin 14, Dunston 12, Shved ise 13 sayıyla ön plana çıktı.
  İkinci yarıya çok hızlı başlayan Efes, Doğuş’un savunma gayreti sayesinde rakibini basit hatalara zorladı. Diğer tarafta da kısaların driveları sonrası iç dış dengesini çok iyi kuran Efes neredeyse hiçbir hücumdan boş dönmedi. Khimki’nin de konsantrasyon kaybı yaşaması Efes’in işini oldukça kolaylaştırdı. Fark kısa sürede 20’nin üstüne çıktı. (62-39, bitime 6.50) Bu bölümden sonra her pozisyonda Khimki ben lig sonuncusuyum ve asla yükselmek istemiyorum mesajını veriyordu. Efes kısaları elini kolunu sallayarak sayı kaydederken, Micic de Euroleague’de 1500 sayıya ulaştı. Periyot sona ermeden Efes, farkı 30’a çıkarırken son periyoda da 75-46’lık skorla girildi.
  Formalite icabı oynanan son çeyrekte, Khimki mücadele seviyesi düşmüş olmasına rağmen bile tuğla atmaya devam etti. Konuk ekibin ilk faulünü 6 dakika sonra yapmış olması her şeyi anlatıyordu. Temsilcimiz adına ise bu periyottaki en olumlu nokta Buğrahan’ın performansı oldu. Sertaç da 19 sayıyla kariyer rekorunu kırdı. Son bölümde normalde Euroleague rotasyonunda bulunmayan Erten Gazi, Yiğitcan Saybir gibi oyuncular da süre bulurken, Erten hariç 11 oyuncu da skor üretmiş oldu. Maçı da temsilcimiz 99-60 kazandı.  
Öne Çıkanlar:
Efes:
Sertaç: 19 sayı, 3 ribaunt, Larkin: 15 sayı, 5 ribaunt, 5 asist, Buğrahan: 12 sayı, 5 ribaunt, 4 asist, Dunston: 12 sayı, Moerman: 9 sayı, 6 ribaunt
Khimki: 
Shved: 13 sayı, Mickey: 14 sayı, Booker: 10 sayı, 8 ribaunt
 

Yorumlar Okunma: 2681