Ene: 3+2'ye ben de inanıyorum ama... - BasketFaul.com

Ene: 3+2'ye ben de inanıyorum ama...

15-01-21 18:17
Milli Takım Antrenörü Orhun Ene, Fanatik's Spor kanalında basketbol röportajları yapan Nejat Sayman'ın konuğu oldu.

Ene'den pasajlar...

* Bizi çok etkileyecek iki maçlık organizasyonu için oyuncularla antrenman yapamasak da onları kafaca hazırlamak için sürekli konuşuyoruz.
* Matematiksel olarak oyun kuruculardan daha fazla antrenör çıktı, bunun da nedeni kısaların maç sırasında sürekli antrenörle işetişim halinde olması. Kısalar uzunlardan daha akıllı olduğu için değil, saha içinde daha sosyal olmak zorunda oldukları için onların antrenörlüğe geçişi daha kolay oluyor. Kısalar iletişim avantajını kullanıyorlar çünkü maç içinde onlardan sürekli konuşmalarını, diğerleriyle iletişim kurmasını istiyoruz. Hatta bazen koçun yerine geçerek seti seçiyorlar.
* Türkiye'de Euroleague seviyesindeki oyuncularımızı geliştiremiyoruz çünkü süre almıyorlar. Antrenörler de haklı, onlar kazanmak zorunda. Bu bir dünya gerçeği Hiçbir koç oyuncu yetiştirmek için Euroleague'de maç kaybetmeyi göze alamaz. 
* Oyuncular da mazeretlerin arkasına saklanmamalı, oyuncuların Milli Takıma geldikleri andan itibaren başka bir kimliğe bürünmeleri gerekiyor.
* Şubat maçlarından önce daha fazla bir araya gelme şansımız var, bu nedenle daha önceki iki maçtan farklı olacağımızı düşünüyorum.
* Oyuncular Türkiye'deki 3-4 takımda değil, daha büyük düşünerek dışarıdaki iyi takımlarda oynamayı hayal etmeli.

* (3+2 yabancı formülü daha iyi olur mu? sorusu üzerine...) Micic ile bir yıl beraber çalıştık, bir hedefi vardı. Çünkü o Sırbistan ekolünden geliyor. Bizim oyuncular en büyük paraları gençken kazanıyor, sonra aynı paraları alamıyorlar. Ailesinin de yönlendirmesi ile yanlış kariyer planlamaları yeteneklerin kaybolmasına neden oluyor. Bizim bakış açımız eksik, kültürel olarak da oyuncuları besleyemiyoruz. Kültürel olarak gelişmiş ülkelerde oyuncular daha çok antrenörlerine inanıyorlar, orada antrenörün ağırlığı menajer ve aileden daha fazla. 3+2 kuralına ben de inanıyorum ama kulüplerin ne düşüneceği konusunda bir şey söyleyemiyorum ama mevcut durumdan milli takımın zarar gördüğü ortada.18-22 yaş arasındaki gençlerin sorumluluk alıp oyunu yönlendireceği bir alan yok, dolayısıyla devşirme konusu dışında da sorunlarımız var. 

Yorumlar Okunma: 1672