Şiir Gibi Oyun, Üst Üste 5. Galibiyet... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Şiir Gibi Oyun, Üst Üste 5. Galibiyet... (Doruk Sözen)

15-01-21 22:17
Euroleague 20. Hafta karşılaşmasında Fenerbahçe sahasında Panathinaikos’u 100-74’lük skorla yendi. Üst üste 5. Galibiyetini alan temsilcimiz bu sene ilk defa 100 sayıya ulaştı. Son 5 maçta 4. Mağlubiyetini alan Panathinaikos’ta ise Kattash ilk maçından mağlubiyetle ayrıldı. Kısalarının fizik avantajını çok iyi kullanan ev sahibi ekip, low postta çok verimli bir maç geçirdi. 2. Periyodun başındaki kısa bir dönem hariç savunma planının tıkır tıkır işlemesinde, show-uplarda topa yapılan baskının şiddeti sayesinde guardın geri püskürtülmesi ve ikinci pasın uzuna inmesinin engellenmesi kritik noktalardı. Son haftalarda ikili savunma kurgusunu tamamen bunun üzerine kuran temsilcimizin, planlarının her geçen gün daha iyi işlediğini görmek mutluluk verici. Panathinaikos adına ise Nedovic’in takımdan soyutlanarak hiç oyunun içine girememesi başlıca sıkıntıydı. Çoğunluğu boş atışlardan gelen üçlükleri %62.5 (15/24) gibi inanılması güç bir oranla fileden geçiren Fenerbahçe haliyle farka gitti. Üç farklı oyuncu üç üçlük isabeti kaydetti. (Guduric 18 sayı, Ulanovas 15 sayı, Brown 15 sayı) Yeşil beyazlılar adına ise bu oran %26 (6/23) idi. İç dış dengesini maç boyu çok iyi sağlayan temsilcimiz bunu 24 asist yaparak taçlandırdı. Ayrıca Pierre 3 blok koyarak kariyer rekorunu kırdı. 
  Maçın ilk bölümünde her şey Nedovic’in üzerinden şekilleniyordu. Fenerbahçe, oyuncuyu yıpratmak için Guduric’le low-post üzerinden üretmeye çalışırken, diğer tarafta ise beklenildiği gibi Nedovic topa yön veren tek oyuncuydu. Temsilcimizin orta mesafedeki yüksek yüzdesi skorda önde olmasının birincil sebebiydi. Panathinaikos’un ise fark yarattığı nokta rakibinin potasındaki 7 ribauntun 5’ini almış olmasıydı. İlerleyen bölümde konuk ekip üst üste basit top kayıpları yaparken, bunu topun kıymetini bilip pota altından garanti basketlerle cezalandıran Fenerbahçe farkı yavaş yavaş arttırdı. Eddie’nin yayın 1 metre gerisinden el üstü attığı üçlük de farkı çift hanelere çıkarttı ve Kattash’a yeni takımının başındaki ilk molasını aldırdı. Dönüşte koçun çizdiği seti bozmak adına tam saha pres yapılırken bu sefer de topu çalan Eddie fark yaratan isimdi. Geride kalan dakikalarda Guduric dripling üstü şutlarıyla skor üretirken, takım halinde yapılan kusursuz savunmayı Pierre’in bloğu süsledi. İlk çeyreği 31-12 ev sahibi ekip önde kapattı. Panathinaikos 5/19 ile şut atarken, bu oran Fenerbahçe için 13/17 idi. Bu sayıların 7 asist üzerinden gelmesi ise çok kıymetliydi. 
  İkinci çeyreğin ilk dakikalarında Hamilton süre almaya devam ederken, onun kısanın karşısında kalamaması ve yardıma gecikmesi sebebiyle rotasyonlar aksamaya başladı. Panathinaikos’un 5-0’lık mini serisi hem kaçan basit atışlar hem de üst üste gelen bloklar sayesinde daha fazla büyümedi. Fakat moladaki Vesely, Perez değişikliği de gidişatı değiştirmeyince fark 9’a kadar indi. Israrla çembere saldıran konuk takım, hücum ribauntları üzerinden de ciddi skor katkısı aldı. Perez yerine giren De Colo dripling üstü üçlüğüyle seriye son verdi. (36-24, bitime 5 dakika) Sonraki iki dakika boyunca saha içi isabeti gelmezken, Fenerbahçe’nin toplu oyuncuya karar verme anında yaptığı ikili sıkıştırmalar rakibin düzenini bozdu. Panathinaikos’un ise adam değişme savunması uzunların kısalara geçilmemesi sayesinde temsilcimizi kitledi. Son dakikalarda Ahmet’in sırtı dönük oyun üzerinden hücumu kurgularken onun asistinde Brown’dan gelen üçlük ev sahibini oldukça rahatlattı. Diğer tarafta ise Papagiannis ile oynanan pick and roller oyuncunun oyun görüşü sayesinde hep sayıyla sonuçlanıyordu. İlk yarının son topunu Pierre’in 5 numara oynadığı bir beşle savunan Fenerbahçe, 20 dakika sonunda 48-34 öndeydi. Hücumda Nedovic’in tuttuğu oyuncu üzerinden hücum ederek onun işi kişiselleştirmesinin sağlanması, oyuncu el üstü şutlar deneyerek şut ritmini de bulamayınca çok etkili bir taktik haline dönüştü. (0/5 FG, 2 sayı) Ribauntlarda Panathinaikos’un 20-15’lik üstünlüğü bulunurken, Fenerbahçe’nin %71,4 ile ikilik kullanması bunu önemsiz kıldı. (15/21) Panathinaikosa ise yayın gerisinden %25 ile şut attı. (3/12)
  Üçüncü periyodun başında oyuna sertlik getirmek isteyen konuk ekip, topa yaptığı baskının dozajını arttırdı. Bunu nizami bir şekilde yapmayı beceremeyince faul hakları bir buçuk dakika içerisinde doldu. Temsilcimizin ilk 6 sayısının 4’ü çizgiden gelirken, Panathinakos ise kısalarıyla çembere atak ederek sonuç alıyordu. Televizyon molasına girilmeden önce pas trafiğini arttıran sarı lacivertliler, ekstra pası yapmaya başlayınca iki tane üçlük art arda geldi. Bitime 4.45 kala televizyon molasına girilirken skor 60-42 idi. Dönüşte ilk savunmada ev sahibi rakibine çemberi göstermezken, sonraki hücumda da yine içeriden dışarı çıkarılan pasta üçlüğü bu sefer Ulanovas yolladı. Geride kalan dakikalarda ikili sıkıştırmaları doğru oyunculara getirerek, şut atmasını istediği oyuncuyu seçen Fenerbahçe oynadığı kumarı kazandı. Üçlüklerin de ardı arkası kesilmeyince fark 20’nin üzerine çıktı. Son çeyreğe girilirken tabela 74-55’i gösteriyordu. 5 saniye kala Melih’in topu kenardan çıkarırken verdiği tembel pas fazladan bir smaç olarak Panathinaikos hanesine yazıldı. 
  Son çeyreğin başında üst üste gelen top kayıpları ve konuk ekibin tempoyu yükseltme çabası birleşince oyun tam sahada oynanmaya başladı. Farkı korumak adına direksiyona geçen De Colo akıllıca tempoyu düşürdü. Vesely’nin bu dakikalarda pota altındaki her atışı bozması ise takdire şayandı. Savunma konsantrasyonunu hiç kaybetmeyen sarı lacivertliler, ikili sıkıştırmalardaki topa yaptığı baskının şiddetini hiç düşürmedi. Maçı da 100-74’lük skorla ev sahibi kazandı.  
Öne Çıkanlar:
Fenerbahçe: 
Guduric: 18 sayı, 4 asist, Brown: 15 sayı, 5 asist, Ulanovas: 15 sayı, De Colo: 12 sayı, 5 asist, Vesely: 12 sayı, 7 ribaunt, Ahmet: 9 sayı, 5 ribaunt, 4 asist
Panathinaikos:
White: 13 sayı, 4 ribaunt, Mitoglu: 12 sayı, 7 ribaunt, Sant-Ross: 10 sayı, 3 asist, Papagiannis: 10 sayı
 

Yorumlar Okunma: 1960