BGL A Grubu'ndan kısa kısa (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

BGL A Grubu'ndan kısa kısa (Efe Can Önal)

19-02-21 13:52
Basketbol okuyucularının uzun yazılara pek rağbet etmediğini biliyorum çünkü bir yerde konudan kopabiliyorlar ya da uzunluğunu görüp daha en baştan vazgeçiyorlar okumaktan. Ben de size kısa bir şekilde BGL ile ilgili izlenimlerimi aktaracağım. Bugün A Grubu, yarın ise B Grubu'nu konuşacağız.

A Grubu’nun zirve takımları ile başlayalım. Efes TBL’de oynamanın etkisiyle ligin favorisi konumda ve bunu da herkese hemen hissettirdi. Son hafta oynayacakları Tofaş maçına kadar gerçek bir test ile karşılaşacaklarını düşünmüyorum. Tofaş’a geçelim hemen. 3’de 3 yapmış olsalar da son 2 maç beklentilerin altında kaldıklarını kanaatindeyim. Batın’ın sonraki turlarda katılacağını varsayarsak belki biraz daha kıpırdanabilirler ama ne olursa olsun Efes maçına kadar kayıpsız geleceklerini düşünüyorum. Nijerya asıllı devşirme oyuncu Ege Demir’in de blok aksiyonlarının dışında hücumda daha üretken olması gerekli. Bu arada bu devşirme oyuncu konusundaki görüşlerimi 2017’de yazımda belirtmiştim, ilgililer BURAYA tıklayıp okuyabilirler. 

Grubun bir diğer 3’de 3 yapan takımı ise TED Ankara Kolejliler. Her maçı neredeyse son topta kazandılar. 2002’li Eyüp Can’ın ileriki maçlarda pota altını biraz daha domine edeceği kanısındayım. İlk günün yıldızı Can Sayın’ın da sakatlık sebebiyle diğer 2 maçı kaçırmasının da ritmlerini bozduğunu belirtmek lazım. Gaziantep Basketbol bence A Grubu’nun en çok keyif veren takımlardan birisiydi. Banvit ile yıllarca başarılı iş yapan koç Ali Yıldırım’ın oyuna hakimiyeti en büyük artıları. 2002’li uzunları Emir Gündüç’ün de sakatlık sebebi ile ilk maçları kaçırdığını düşünürsek ben grubu ilk 4’te bitirip çeyrek finale yol alacaklarına eminim. 

Pınar Karşıyaka 2 sezon önce yıldızlarda yarı final oynadığı kadronun tüm iskeletini kaybetmiş durumda. Haktan, Şevket, Eray, Bona’nın olmadığı bir takım var ellerinde ve çok yetersiz kalıyorlar özellikle fizik olarak. Ne kadar 2 galibiyet alsalar da grubun en zayıf 2 takımı ile mücadele ettiklerini göz ardı etmemeliyiz. 

Gaziantep ile beraber grubun bir diğer keyifli takımına gelelim: Bahçeşehir Koleji. İlk 2 maçı son topta kaybetseler de oynadıkları basketbol keyif verdi. Üç kontenjan isim de gerçekten lider gibi oynadılar ancak ben özellikle Ata Ülkü Özben’in geçen sezona göre inanılmaz bir sıçrama yaparak kariyeri adına çok önemli bir hamle yaptığını düşünüyorum. Close-out atakları, düzgün şut mekaniği ile elden çabuk çıkarılan şutlar keyif verdi. 

Grubun bir diğer İzmir takımı olan Gelişim Koleji tek galibiyette kalmış olsa da ligin en genç takımı. "Gençler liginde ne kadar daha genç?" diyebilirsiniz fakat 2004’lülerin esas süreleri aldığı bir takımlar ve hatta ilk beş guardı 2005’li Özgür Cengiz. Geçtiğimiz sezon koronadan dolayı ertelenmese U16’da Türkiye derecesi yapabilecek bir takım bahsettiğim ve topu da sorumluluğu da çok iyi paylaşıyorlar. Ellerindeki bu malzemeyi koruyabilirlerse eğer Gelişim Koleji olarak bu çekirdekle yeniden deplasmanlı liglere doğru bir hamle yapabilirler. 

Galibiyetsiz 3 takıma bakacak olursak Beşiktaş’ta 2002’li bir kontenjan haricinde 03-04’lü bir takımla mücadele etti. Banvit’ten gelenler ve varolan oyuncuların karışımı biraz zaman alacaktır fakat maçlardan bu kadar erken kopmamaları gerekiyor. Gelişim Koleji ile kıyasladığımızda bir iki isim hariç o bahsettiğim hava yok. Daha doğrusu uzunlar ve Emir Adıgüzel ön planda diyelim. Bir de ileriki turlarda Alperen, Furkan ve Ömer Yasir kontenjan olarak kullanılabilir gibi iddialar var ki çok mantıksız bir hamle olur bu. 

Büyükçekmece ve Afyon Işık ise grubun en zayıf 2 takımı olarak gözüküyorlar. Büyükçekmece’de bu sezon Saray Belediyesi ile TB2L oynayan Can Kurt ön plana çıkarken, Işık Okulları Afyon ise her maçını farklı kaybetti ve yerel lig takımı tadında kaldılar. Geçtiğimiz sezonda18 maçta 2 galibiyet alan Işık organizasyonunun basketbol kültürü ve geçmişinin kalitesi göz önüne alındığında daha rekabetçi ve başarılı olmasını bekliyoruz. 

A GRUBU
İlk fanusun takımı: Empera Halı Gaziantep Basketbol
İlk fanusun koçu: Ali Yıldırım (Empera Halı Gaziantep Basketbol)
İlk fanusun oyuncuları: Ata Ülkü Özben (Bahçeşehir Koleji), Koray Çekici (Empera Halı Gaziantep Basketbol)

ALTIN KARMA:
Enes Bayraktar (Anadolu Efes)
Ata Ülkü Özben (Bahçeşehir Koleji)
Barış Levent Ünlü (TED Ankara Kolejliler)
Koray Çekici (Empera Halı Gaziantep Basketbol)
Hüseyin Emre Yılmaz (Empera Halı Gaziantep Basketbol)

GÜMÜŞ KARMA
Ömer Ege Peksarı (Tofaş)
Murat Osman Dere (Pınar Karşıyaka)
Emre Girgin (Gelişim Koleji)
Berke Büyüktuncel (Tofaş) 
Tarık Sezgün (Anadolu Efes)

Yorumlar Okunma: 2509