İsveç'i 8'le yendik, Eurobasket'e yaklaştık - BasketFaul.com

İsveç'i 8'le yendik, Eurobasket'e yaklaştık

20-02-21 19:13

İSTATİSTİK:

 

FIBA 2022 EUROBASKET ELEMELERİ
D GRUBU
O
G
M
PUAN
Hırvatistan
4
4
0
8
Hollanda
4
2
2
6
Türkiye
5
2
3
7
İsveç
5
1
4
6

Eurobasket 2022 elemelerinde İsveç’i 88-80 yendik ve 7 sayıyla kaybettiğimiz rakibimizi 8 sayıyla yenip Eurobasket’e bir adım daha yaklaştık.

Günün diğer maçında Hollanda, Hırvatistan’ı yenerse üçlü averaj ihtimali ortadan kalkacak ve ilk maç 7 sayıyla kaybettiğimiz İsveç’e karşı ikili averajı aldığımız için Eurobasket 2022’ye katılacağız. Hırvatistan’ın Hollanda’yı yenmesi halinde ise Hırvatlar dışındaki üç takımın arasında üçlü averaj ihtimali devam edecek ve Pazartesi günü Hırvatistan’ı yenersek ya da Hollanda İsveç’i mağlup ederse yine gruptan çıkacağız. 

Alperen’e top indirerek onun 1x1 opsiyonları üzerinden maça başladık. Sertaç’ın şutları ve Alperen’in boyalı alan efektifliğiyle hücumu şekillendirdik ancak boş şutları sokamayınca ilk 5 dakikada sadece 6 sayı bulabildik (6-13). Fizik olarak bize üstün kalan ve Larkin’e agresif müdafaa yapan İsveç, Larkin’in baskıyı kırıp topa yön vermeye başlamasıyla Alperen’i daha rahat bulmamıza engel olamadı fakat bizim 3 numaradaki zaafımızı da çok iyi değerlendirdiler. Özellikle bize göre daha tempolu ve akışkan hücum etmeleri dengemizi bozdu. Oyuna girdiğinde şutları sokamasa da savunmada topa baskıyı artıran ve savunma kaynaklı sayı bulmamızı sağlayan Buğrahan, yaşanan teknik aksaklıktan sonra ritm bulmamızı sağladı ve Berk’in çeyrek biterken attığı üçlükle ilk periyodu 18-17 önde tamamladık. Penetre pas tempomuzun artması ve Jerebko’nun kenarda olduğu süreci iyi değerlendirmemiz artı hanemizde yer aldı. 

2.çeyreğe savunmadaki baskımızı taşıdık ve 1-2 basit top kaybımızın ardından bunu skora da yansıttık (31-25). İsveç kısa devrilmeler üzerinden opsiyonlar yaratmak istese de topta baskının şiddetini aşmakta çok zorlandı. Beşiktaş’ta olduğu gibi burada da Şehmus-Alperen ikilisi özgüvenleri ve atakları ile fark yaratan ikili oldu. Alperen’in faul çizgisinde sorun yaşaması farkı daha da açamamamıza neden oldu ve Sertaç-Samet ikilisi de üçer faul aldılar. Alçak post hücumlarını forse eden İsveç, Birgander'in bizim 4 kısalı düzenimize karşı boyalı alandan fark yaratmasıyla bu çeyrek hep tek top bandında seyretti. Millilerimiz ise Melih’in şutlarıyla önde kalmayı başardı ve soyunma odasına 39-35 önde giren taraf olduk. İlk yarının en etkili ismi 14 sayı 7 ribaundla Alperen oldu. 

2.yarıya Borg’un liderliğiyle başlayan İsveç, 2 dakika içinde bu ismin 7 sayısıyla skoru lehine çevirdi. Jerebko’nun pop out ile bulduğu 3 üçlük de eklenince bir anda 5 sayı geriye düştük (46-51). Topa baskı arttıkça bulduğumuz kolay geçiş hücumu sayılarıyla tekrar oyunu lehimize çevirdik (57-53). Özellikle Sertaç’ın oyuna geri dönmesi ile boyalı alandaki durumu dengelemeyi başardık çünkü Alperen tek kaldığı zaman çok sıkıntı yaşıyorduk bir de üstüne Jerebko’nun dörtlemesi ile oyunun tüm kontrolü bize geçti ve final periyoduna 62-57 önde girdik. 

Son çeyreğe 4-0 ile başlayıp tam maçı koparıyor muyuz derken yaptığımız basit top kayıpları, tenis tabiriyle “unforced error” ile maçı koparma ve istediğimiz farkı yakalama şansını kullanamadık. 5 dakika  kala 4 guard ve Sertaç’a döndük ve bizi üstün kılan parametre Buğrahan’ın şutlarıyla bulduğu 8 sayı oldu. Bitime 3 buçuk dakika kala farkı ilk kez çift hanelere çıkardık (78-67). Maçın sonunda hücum anlamında panikleyen ve tam anlamı ile durağanlaşarak kilitlenen takımımız, İsveç’in dışarı açılmalar ile bulduğu üçlüklere engel olamayınca 40 saniye kala fark 6’ya düştü (81-75). Moladan çok çabuk 5 sayıyla döndük ve 21 saniye kala skor 86-75’e geldi. Maçın sonunda bir 13 farkı kovaladık İsveç ise 7’nin altına indirmek istedi ve maç 88-80 sona erdi.

Alperen Şengün 24 sayı (7/14 serbest atış, 1/2 üçlük, 7/11 ikilik), 12 ribaund, 3 asist, 2 top çalma, 1 blok, Buğrahan Tuncer 19 sayı (4/5 üçlük), 3 asist, 1 ribaund, Sertaç Şanlı 14 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Shane Larkin 9 sayı, 7 asistle oynadı.

Yorumlar Okunma: 3737