Orhun Ene, Ahmet Çakı, Alperen Şengün (Cem Akdağ) - BasketFaul.com

Orhun Ene, Ahmet Çakı, Alperen Şengün (Cem Akdağ)

21-02-21 10:47
Cem Akdağ
Önce bu zor durumdan başarıyla çıkmayı beceren, Orhun Ene, Ahmet Çakı başta olmak üzere teknik ekibimizi, oyuncularımızı ve emeği geçen herkesi kutlarım. 

Bence bir koç için en zor şeylerden biri az antrenman ve az hazırlık maçı yaparak önemli bir maça çıkmak. Yeni bir takım, yeni bir kimya oluşturmanın ne denli önemli olduğunu bu durumu yaşayan her koç bilir. Ancak ve maalesef, bu durum genellikle üçüncü şahıslar tarafından "aynı şartları, diğer koçlar da yaşıyor ama…" şeklinde değerlendiriliyor. Eeeeh, üçüncü kişilerin maksadı, üzümü yemek değil de bağcıyı dövmekse söyleyecek pek fazla bir şey yok.
 
Yepyeni bir kimya oluşturan teknik heyetimiz on sekiz yaşında yıldız oyuncumuzun yanına en tecrübeli dört oyuncumuzu koyarak bir kimya yaratmış.  
Modern basketbolun en etkili pozisyonlarından biri olan üç numaradaki oyuncularımızın NBA'de olması nedeniyle, üç kısa iki uzunlu bir beşi tercih etmiş ki, bence çok yerinde bir tercih. Larkin, Melih, Göksenin, Sertaç ve Alperen.

Dünkü maçın başında, birbirlerine ve bu kurguya alışık olmayan bu beş, ilk sorunu geriye koşmakta yaşadı . 
İkinci sorunu ise dört numara tutmaya alışık olmayan uzunlarımızın savunmasında idi ancak en çok dikkat çeken sorun hücumda tıkanmamız oldu. 

İlk molaya kadar dış adamlarımızın hiç sayı bulamaması, sadece pota altından Alper ile sayı bulmamız ve yüksek posttan da destek gelmemesi, farkın bir anda aleyhimize açılmasına neden oldu. 

Girmeyen dış şutlar ve kısır hücumun tek çözümü, içeri drive etmek olduğu için dört kısaya döndük ve bir süre sonra karşılığını aldık. 

Bu değişiklik sayesinde, rakibin hızlı hücumları etkisini kaybetti ve yaptığımız baskılı savunma ile kısa sürede maçın kontrolünü ele aldık. 

Daha sonra birçok git-gel yaşamamıza rağmen, ana stratejimizden vaz geçmeden maçın sonunu getirdik ve istediğimiz neticeyi aldık. 

Herkes gibi ben de genç ve agresif oyuncularımızın İsveç takımını ezip geçmesini isterdim. Ama bu işler o kadar kolay değil . 

Daha üç sene önce jenerasyon değişikliği diyerek yola çıktığımız ekibimizin iki oyuncusu, NBA'da mücadele ederken, yeniden daha genç oyuncularla mücadeleye girmek ve bunu kısa bir hazırlık döneminde yapmak oldukça zor bir iş. 

Eğri oturup doğru konuşalım. Kendi takımlarındaki rollerini en iyi şekilde yapan oyuncuların bir araya gelmesi ile oluşturulan bu takımın doğru dürüst hazırlık maçı oynamadan yaşadığı aksaklıklar bence son derece normal. 

Bir iki tanesi dışında, kendi takımlarında yabancı oyuncuların yedeği olan oyuncuların bir anda sahaya çıkıp sorumluluk almasını beklemek biraz fazla iyimserlik olur. 

Oyuncuların birbirine alışık olmaması nedeniyle o kadar basit hatalar oldu ki... Buna örnek olarak Larkin'in iki sert pasını Berk'in tutamamasını hatırlatmam yeterli sanırım.  

Her ne olursa olsun sonunda bulunmamız gereken yerdeyiz ve bundan sonra neler olacak biraz da bunu konuşalım.

NBA'den gelecek oyuncularımız ile üç numara eksiğimizi kapattığımız zaman bu takımın iyi işler yapacağına inanıyorum ve inanmak istiyorum. 

ALPEREN DÖRT NUMARA OYNAR MI? 

Uzun zamandır Alperen gibi bir oyuncuya sahip olmamıştık. Tek kelime ile dominant bir oyuncu.
 
Bence en büyük özelliği kendine güveni. 

Şu anda kulübünde mecburiyetten dolayı beş numara oynamasına rağmen çok ciddi bir dört numara potansiyeli olduğu gözüküyor. 

Bunu attığı bir iki üçlük nedeni ile söylemiyorum. Alperen'in önemli bir pasör olduğu apaçık ortada, arkası dönük saha görüşü bu kadar iyi bir oyuncunun, yüzü dönük çok daha yaratıcı olabileceğini tahmin etmek çok da zor değil. 

Bence bu durumda, Alperen'i rahatlatmak için genç ve potansiyel beş numaralarımıza yeterli tecrübe kazandırmamız gerektiğini düşünüyorum.

Tekrar teknik ekibimizi oyuncularımızı ve emeği geçenleri kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 

Yorumlar Okunma: 4077