Kadın Basketbolundan Notlar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadın Basketbolundan Notlar (Hayri Pekergin)

22-02-21 22:43

Kadın basketbolunda “Süper Lig” Herbalife Nutrition KBSL’nin son haftalarına giriliyor. 

Ligin üst bölümünde oynanan 21 maçın ardından Fenerbahçe Öznur Kablo takipçisi Galatasaray ile olan puan farkını arttırıyor ve ligi zirvede bitirmeye artık çok yakın. 

ING BSL’de finali kim oynar sorusunu yüz kişiye sorarsanız muhtemelen %100 oranında Fenerbahçe – Anadolu Efes finali beklendiği yanıtını alırsınız. 

Aynı soruyu Herbalife Nutrition KBSL’yi takip edenlere sorduğunuzda yine %100’e yakın bir oranda Fenerbahçe Öznur Kablo – Galatasaray finali beklendiği yanıtını almak şaşırtıcı olmaz. 

Bu hafta Ankara’da oynanan Çankaya Üniversitesi – Galatasaray maçını, dar rotasyonu ve yüksek yaş ortalamasına rağmen 4. çeyrekteki etkili oyunu ile geriden gelerek 66-65 kazanan Çankaya Üniversitesi olunca, “KBSL play-off’ları böyle sürprizlere sahne olur mu?” sorusunu soranların sayısı bir miktar artmış olsa gerek.  

Galatasaray bu sonuçla ligdeki 3. yenilgisini alsa da 2. sıradaki yerini oldukça rahat bir puan farkı takipçileri Nesibe Aydın SK ve Çankaya Üniversitesi önünde koruyor. 

Herbalife Nutrition KBSL’de sezon ortasındaki sarsıntılı dönemi bu sezon iyi bir çıkış yakalayan 25 yaşındaki oyun kurucu Alperi Onar’ın önemli katkısıyla atlatan OGM Orman Spor 3 haftadır kazanarak sıralamada 5.liğe yükseldi. 

Kısıtlı yabancı rotasyonu ve yerli rotasyonda bu sezon yaşanan uzun süreli sakatlıklara rağmen BOTAŞ 6. sırada yer alıyor. 

Bununla birlikte Ankara ekibinin son altı maçta yalnız bir kez kazanmış olması, yeni bir ivme kazanmazsa play-off için tehlike çanlarının çaldığını işaret ediyor. 

Teknik ekipte yapılan değişiklik ardından göreve gelen coach Ekin Baş ile üst üste altı maç kazanma başarısı gösteren Hatay BŞB, bu maçlardan son dördünde 6 sayı ve altında farklarla galip geldi. 

Bu hafta play-off mücadelesindeki rakiplerinden İzmit Belediye Spor’u deplasmanda 97-96 yenmeyi başaran Hatay ekibinin gelecek hafta sahasında oynayacağı ÇBK Mersin Yenişehir Belediye maçı oldukça önemli. 

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Iagupova’nın Fenerbahçe Öznur Kablo’ya gidişi ardından gücünden çok şey kaybetse de bu ayrılık ardından gelen maçlarda sahada mücadeleden geri adım atmamıştı. 

Mersin ekibinde son haftalarda, takımın elde kalan iki yabancı oyuncusundan Naumenko da forma giymeyince Bellona Kayseri Basket maçında erken gelen bir teslimiyet yenilgi serisini dört maça çıkardı.    

Gelecek haftalarda kendi bölgesindeki takımlarla kritik üç maç oynayacak ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oldukça zorlu geçecek bu sınavlardan gelecek galibiyetler ile adını play-off listesine yazdırabilir.   
    
İzmit Belediye Spor play-off sınırının bir basamak altında yukarı çıkmanın hesaplarını yaparken ardından gelen rakipler ile arasındaki üç puanlık farkın avantajını yaşıyor. 

EuroCup Women Son 16 Turunda sonucu merakla beklenen eşleşmenin tarafları Birevim Elazığ İl Özel İdare ve Bellona Kayseri Basket için play-off hedefi, önlerindeki bütün maçlardan galibiyet çıkartmaları halinde gerçek olabilir. 

Açıkça belirtmek gerekir ise Kayseri – Elazığ EuroCup Women eşleşmesinden çıkan takımın, iyi bir hava ve odaklanma ile birlikte muhtemel rakipleri Macar Szekzsard önünde şanslı olacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte Herbalife Nutrition KBSL’de 10. sırada yer alan Elazığ ekibinde Milli Takım arasından bu yana forma giymeyen Kelsey Mitchell’ın yokluğu, özellikle Avrupa hedefi için önemli bir handikap. 

Bu sezon hiç üst üste maç kazanamayan 11. sıradaki Bellona Kayseri Basket ise gelecek hafta EuroCup provasında buluşacağı Elazığ İl Özel İdare önünde bir seri başlatmayı hedefleyecek. 

Beşiktaş küme düşme sınırının bir basamak üstünde yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde takımın saha içi lideri konumundaki çok yönlü ABD’li oyuncu ile yollarını ayıran siyah beyazlılar hafta içinde oynayacakları Büyükşehir Belediye Adana Basketbol maçından galibiyet ile ayrılmayı hedefliyor. 

Beşiktaş bu maç ile birlikte sezonun kalan maçlarında kadrosundaki genç oyuncularına daha çok sorumluluk vermeyi hedeflemeli. 

Sonuçta bu sezon yapılan kadın basketbol takımına yapılan yatırımın karşılığı ligi 12.sırada bitirmek değil, genç oyuncuların gelecek sezonlara taşıyacağı katma değer ve güven olacak.  

Ligin son sıralarındaki Canik Belediye ve BŞB Adana Basketbol için kısıtlı kadroları dikkate alındığında son maçların bir formalite niteliğinde geçeceğini öngörmek çok büyük haksızlık olmaz. 
  
******

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’de normal sezonun ortalarındayız. 

Lider Bursa Büyükşehir Belediyesi Emlak Konut SK’nın bir puan önünde yenilgisiz liderliğini sürdürüyor. 

Bu iki takımın kendi aralarında oynayacağı ikinci maç çok büyük önem taşısa da bu karşılaşmaya kadar iki ekibin de önünde zor mücadeleler var. 

TKBL’yi yakından takip edenlerin bildiği gibi bu ligde dengeler, değişen yabancı oyuncular, yaşanan sakatlıklar ve alınan sürpriz sonuçlar ile kısa süreler içinde çok büyük farklılıklar gösterebiliyor. 

Bursa ekibinin geçmişte kötü oynadığı günlerde bile sahadan galibiyet çıkarması ve kadrosunun kalite / derinlik parametrelerinde çoğu rakibinden daha dengeli olması önemli avantajlar. 

Lideri bir adım geriden takip eden Emlak Konut doğrudan KBSL vizesi almak için Bursa BŞB’nin hata yapmasını bekleyecek. 

Emlak Konut takımının önünde Çeşme ve Edremit gibi iki zor deplasman var. Bu maçlardan gelecek sonuçlar TKBL’nin üst sıralarının şekillenmesini sağlayacak görünüyor. 

TKBL’de zirveyi takip eden takımlar Ferhatoğlu Edremit Belediyesi Güre Spor ve Antalya 07 Basketbol. 
Her iki takım, play-off hedefi için ara transfer döneminde kadrolarındaki yapısal sorunları gidermek adına önemli fırsatları tam olarak kullanmasa da 11’er galibiyet ile zirve takibine devam ediyor. 

TKBL’de Çeşme Basketbol ve Yalova VİP 5. ve 6. Sırada yer alıyor. Her iki takımın  kadro yapıları dikkate alındığında bulundukları konumu başarı olarak görmek mümkün. 

Ligde Urla Belediyesi’nin bir maçı eksik bulunurken 7.sıradaki MEÜSK BŞB GSK ile son sıradaki Ceyhan Belediyesini yalnızca 3 puan ayırıyor. 

Ligin alt sıralarının gelecek haftalarda çok sert mücadelelere sahne olacağını şimdiden belli oluyor.   
   
******

Kadın basketbolunda oyuncu havuzunun boyutu ve faaliyetin daha geniş bir coğrafyaya yayılması adına önem taşıyan KBBL’de takımların artan transfer ve hazırlık çalışmaları TBF’nin Mart ayı içinde bu ligi başlatmayı planladığına işaret ediyor. 

Bana göre çok geç kalınmış olan KBBL’nin başlama kararının en kısa sürede verilmesi, ligin formatında ise “formalite olarak oynanıyor” düşüncesi oluşmaması için geçen senelere göre bir farklılaşma yapılmaması gerekiyor. 

*******

Gelecek hafta Garanti BBVA Kızlar BGL’nin ilk maçlarını izliyor olacağız. 

Katılan takım sayısının kısıtlı olması, takımlara görece yetersiz hazırlık süresi verilmesi, gerileme dönemindeki kadın basketbolunun ve genç oyuncuların hak ettiğinin çok altında olsa da oyuncuların yaklaşık bir yıldır süreden beri ilk kez resmi maç oynayacak olması hiç yoktan iyidir dedirtiyor. 

Erkekler BGL Ligini izleyen çoğu basketbol severin ortak görüşü 5-6 takım dışında takımların hazır olmadığı ve genel seviyenin geçmiş sezonların çok altında olduğuydu. 

Bir yıldan bu yana maç oynamamış olmak genç oyuncular için elbette çok büyük etkileri olan bir handikap. 
  
Fransa gibi ülkeler altyapı liglerini en azından Ekim ayının ortasına kadar oynatarak buradaki hasarın etkisini azaltmayı başarmıştı. 

Ben buradan bir kez daha bu organizasyonda yer alacak takımların coachlarını, bir yıldır resmi maç yapmayan oyuncuları, kısa süre içinde artan çalışma temposu ve çoğu takım için yüksek rakımda oynanacak maçları düşünerek sakatlıklara karşı uyarmak istiyorum. 

 

Yorumlar Okunma: 2889