Telekom iyi başladı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Telekom iyi başladı (Kağan Tolun)

02-03-21 21:56

İSTATİSTİK

FIBA Şampiyonlar Ligi K Grubu ilk hafta mücadelesinde Türk Telekom ile SIG Strasbourg, Ankara Arena’da karşı karşıya geldi. Maçta bastan sona üstün bir oyun sergileyen Türk Telekom, maç içinde rakibini SIG Strasburg’un bulduğu serilere her seferinde cevap vererek skorda kendilerini yakalamalarına izin vermedi ve sahadan 83-76'lık galibiyetle ayrılarak Son 16 turu K Grubu'na galibiyetle başlamış oldu.

Maçın başında iki takım da sayı bulmakta zorlandı. Maçın ilk basketi, SIG Strasbourg'ta Ike Udanoh ile gelse de Türk Telekom, Kyle Wiltjer'in üçlüğü ile birlikte ilk 2 dakikalık bölümü 3-2 önde geçen taraf oldu. Bu bölümde iki takım da üstünlüğü birbirine vermek istemeyince ortaya çıkan kontrollü oyunların sonucunda ilk 4 dakikalık bölüm 9-9’luk eşitlikte geçildi. Fakat bu bölümde hücumda vites arttıran Türk Telekom’da önce Nick Johnson'un üçlüğü ardından da Muhammed Baygül’ün faule rağmen zor pozisyonda bulduğu turnikeyle birlikte gelen 5-0’lık seriyle periyodun bitimine 4:45 kala farkı 5 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (14-9) SIG Strasbourg, her ne kadar önce Ike Udanoh’ın 2 sayılık basketi ardından da DeAndre Lansdowne'nin üçlüğü ile birlikte son 3 dakikalık bölüme 14-14’lük eşitlikle girmeyi başarsa da Türk Telekom’da oyuna dahil olan Marcus Foster'ın üst üste 5 sayısı ve periyodun bitimine 10 saniye kala Erdi Gülaslan'ın üç sayılık isabetiyle birlikte SIG Strasbourg karşısında ilk periyodu 25-20’lik üstünlükle tamamladı.

İkinci periyotta ilk sayılar, SIG Strasbourg’ta potaya yüklenen Bonzie Colson'un turnikesiyle birlikte geldi. Bu bölümde pota altını savunmakta zorlanan Türk Telekom’a karşı SIG Strasbourg, Bonzie Colson’un smacı ve yine Bonzie Colson’un asistinde DeAndre Lansdowne’nin basketiyle birlikte serisini 6-0’a çıkartarak maçta uzun bir aranın ardından yeniden üstünlüğü yakalayınca (25-26) periyotta sadece 1,5 dakika geride kalırken Türk Telekom molasına gidildi. Fakat mola dönüşünde yeniden toparlanan ve ibreyi dış atışlara çeviren Türk Telekom, önce Can Korkmaz ardından da Nick Johnson ile üst üste 2 üçlük bularak farkı 5 sayıya kadar çıkartınca (31-26) ilk yarının bitimine 7,5 dakika kala bu sefer de SIG Strasbourg molasına gidildi. Mola dönüşünde iki takımda sayı bulmakta zorlanırken kilidi bitime 6:10 kala Türk Telekom’un Amerikalı pota altı Johnny O'Bryant açmayı başardı. (33-26) Bu baskete karşılık, SIG Strasbourg’ta her ne kadar Leo Cavaliere ile gelse de (33-28) tempoyu arttıran Türk Telekom, önce Nick Johnson’un üçlüğü ardından da Marcus Foster’ın 2 sayılık isabetiyle birlikte farkı çift hanelere kadar çıkarınca (38-28) ilk yarının bitimine 5:05 kala SIG Strasbourg bir mola daha almak zorunda kaldı. Fakat bu mola da konuk ekipte işleri düzeltmeyince Marcus Foster'ın 2 sayılık basketi ardından da Johnny O’Bryant'ın üçlüğü ile Türk Telekom farkı bir anda 15 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (43-28) Fakat bu bölümde toparlanan SIG Strasbourg, önce Brandon Jefferson ardından Jaromir Bohacik ve yine Brandon Jefferson’un üçlükleriyle birlikte 9-0’lık seri yakalayınca (43-37), ilk yarının bitimine 2:10 kala Türk Telekom molasına gidildi. Mola dönüşünde savunmasını sertleştirerek farkın daha da azalmasına izin vermeyen Türk Telekom, ilk yarının bitime 8 saniye Marcus Foster’dan gelen üçlükle birlikte SIG Strasbourg karşısında soyunma odasına 46-37’lik üstünlükle girdi.

İlk yarıda Türk Telekom adına farkın oluşmasında etkili isimler, 14 sayı, 5 ribaundluk performansıyla Nick Johnson ve 3/3 ikilik, 2/2 üçlükle gelen kusursuz şut performansıyla 12 sayı bulan Marcus Foster oldu.

İkinci yarıda açılışı, SIG Strasbourg’ta Brandon Jefferson bulduğu üçlükle yaptı. (46-40) Bu baskete karşılık Türk Telekom’da Nick Johnson ile gelse de (48-40) SIG Strasbourg’ta Leo Cavaliere bulduğu basketle birlikte farkı yeniden 6 sayıya çekti. (48-42) Fakat Türk Telekom’da bu bölümde sahneye çıkan isim Kyle Wiltjer oldu ve bulduğu üçlükle birlikte ikinci yarıda daha 3 dakika geride kalırken farkı 9 sayıya kadar çıkardı. (51-42) Bu bölümde konuk ekip SIG Strasburg’un geri dönüş çabaları sonuç vermeyince periyodun bitimine 6:10 kala mola almak zorunda kaldılar. (53-44) Mola dönüşünde savunmada Türk Telekom’u durdurmayı başaran SIG Strasbourg’ta takımı hareketlendiren isim Bonzie Colson oldu. Bonzie Colson, önce iki isabetli serbest atış ardından onun kaçan şutunda Leo Cavaliere’in tipi ve sonrasında da orta mesafeli isabetiyle birlikte gelen 6-0’lık seriyle birlikte periyodun bitimine 4:45 kala farkı 3 sayıya kadar indirince (53-50) Türk Telekom molasına gidildi. Mola dönüşünde sahada tam anlamıyla Can Korkmaz şov vardı. Can Korkmaz üst üste 2 hücumda faul alarak çizgiye gitti ve 4/4 isabetle ayrıldı. Ardından bir de üçlük bulan Can Korkmaz, 7-0’lık seriyle birlikte periyodun bitimine 3,5 dakika kala farkı yeniden çift hanelere çıkardı. (60-50) Periyodun geri kalan bölümünde de hata yapmayan Türk Telekom, SIG Strasbourg karşısında son periyoda 64-56’lık üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyodun başında Türk Telekom her ne kadar Kyle Wiltjer’in pota altından bulduğu basketle birlikte farkı yeniden çift hanelere çekse de (66-56) skorda geri için çabalayan SIG Strasbourg’ta sırasıyla Bonzie Colson’un üçlüğü, Ike Udanoh’ın faule rağmen bulduğu iki sayılık isabeti ve faul çizgisinden gelen tek isabetle birlikte son periyotta 1,5 dakika geride kalırken farkı 4 sayıya kadar indirmeyi başardı. (66-62) Bu bölümde sahneye çıkan Johnny O'Bryant, önce 2 sayılık isabeti ardından da faule bulduğu basket ile gelen 4-0'lık seriyle birlikte maçın bitimine 7:22 farkı yeniden 8 sayıya çıkardı. (70-62) Türk Telekom bu bölümde önce Marcus Foster’ın iki sayılık isabeti ardından da Can Korkmaz'ın çaldığı topta Muhammed Baygül’ün boş pozisyonda bulduğu turnikeyle birlikte bitime 4,5 dakika kala farkı 12’ye kadar çıkardı. (74-62) Fakat maçta geri adım atmayan SIG Strasbourg, Jaromir Bohacik’ten önce üçlük ardından da iki sayılık isabet bulunca (74-67) maçın bitimine 3:25 kala Türk Telekom molasına gidildi. Mola dönüşünde Türk Telekom hata yapmayarak bitime 1 dakika farkı 11 sayıya kadar çıkarsa da (83-72) 55 saniye kala SIG Strasbourg’ta DeAndre Lansdowne üçlüğü bulurken bu sırada Türk Telekom’da Muhammed Baygül’ün faulü geldi. Lansdowne, faulden doğan tek serbest atışı da sayıya çevirerek farkı 7 sayıya kadar indirse de (83-76) konuk ekibin bu çabaları sonuç vermedi ve Türk Telekom sahadan 83-76'lık galibiyetle ayrılmayı başardı.

Türk Telekom
Nick Johnson: 21 sayı (4/5 üçlük), 6 ribaund, 4 asist, Marcus Foster: 16 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Kyle Wiltjer: 14 sayı, 8 ribaund, 2 asist, Johnny O’Bryant: 11 sayı, 6 ribaund, 1 asist, Can Korkmaz: 10 sayı, 3 ribaund, 5 asist

SIG Strasbourg
Bonzie Colson: 18 sayı, 7 ribaund, 3 asist, Brandon Jefferson: 15 sayı, 1 asist, DeAndre Lansdowne: 12 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Jaromir Bohacik: 10 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Ike Udanoh: 7 sayı, 10 ribaund, 3 asist

 


 

Yorumlar Okunma: 1026