Sertaç ve Efes alev aldı - BasketFaul.com

Sertaç ve Efes alev aldı

02-03-21 22:18

İSTATİSTİK

Euroleague'de 27. ve 28. hafta maçlarının oynanacağı çift maç haftasının ilk maçında Anadolu Efes evinde Valencia'yı ağırladı. Sertaç Şanlı attığı 20 sayı ile kariyer rekorunu kırarken Anadolu Efes ikinci yarıdaki etkili oyunu ile Valencia'yı 99-83 geçti ve 18 üçlükle kulüp rekorunu kırdı. 

Anadolu Efes maça Micic-Larkin-Simon-Singleton-Dunston beşi ile başlarken Valencia maça Van Rossom-Sastre-Kalinic-Williams-Dubljevic beşi ile başladı. 

Valencia maça etkili başlayan taraf oldu. Post-up'ta Kalinic'le iç-dış dengesini kuran konuk ekip üç sayı gerisinden de Dubljevic ile etkili oldu ve skorda üstünlüğü ele aldı. Anadolu Efes hücumda topu çevirmeyi başarsa da Singleton ve Simon bulduğu boş atışları sayıya çeviremedi. İlk çeyrek yüzdeli oynayan Valencia'nın 23-18'lik üstünlüğü ile geçildi.

İkinci çeyreğe Anadolu Efes hücumda daha iyi başladı. Sertaç'ın hem içeriden hem de üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu basketler ile hücumda rahatlayan Efes skorda Valencia'yı yakaladı. Valencia Dubljevic'in kenarda olduğu bölümde Mike Tobey ve Prepelic ile etkili oldu. Anadolu Efes'te Sertaç'a Larkin-Beaubois ikilisinin eşlik ederken Vasilije Micic'de topa doğru şekilde yön vererek hücumdaki verimi yukarı çekti. Çeyrek sonunu Beaubois ve Micic ile daha iyi oynayan Efes devreye 46-40 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe Anadolu Efes iyi başlamadı ve Kalinic-Williams ikilisinin iyi oyunuyla Valencia 7-0 seri yakalayarak öne geçmeyi başardı. Bu andan itibaren Ergin Ataman Dunston'ı oyundan alıp Sertaç'ı oyuna sürdü ve Efes hücumda rahatladı. Sertaç oyunun iki tarafında da etkili olurken Simon üç sayı çizgisinin gerisinden üst üste isabetler bularak Efes'i skorda tekrar üstün hale getirdi. Valencia Kalinic ve Dubljevic ile nefesini Efes'in ensesinde hissettirmeye devam etti. Ancak çeyrek sonunda Larkin ve Sertaç'tan gelen üçlüklerle Efes farkı ilk kez çift hanelere çıkardı ve son çeyreğe 68-58 önde girdi.

Son çeyreğe Beaubois'nın üst üste bulduğu üç üçlükle başlayan Anadolu Efes farkı 10 sayı bandında tutmaya devam etti. Valencia Prepelic ile geri dönmeye çalışırken bitime 5.43 kala Prepelic'in 4 faule ulaşmasıyla savunmada gevşedi. Beaubois'ya hücumda Micic ve Singleton eşlik ederken bitime 3.52 kala Beaubois bu çeyrekte dördündü üçlüğünü atarak 12 sayı üretti. Kalan bölümde Valencia tamamen kırıldı ve maçın son bölümünde Larkin'in üst üste bulduğu üçlüklerle Anadolu Efes farkı 20 sayı üstüne kadar çıkardı ve maçı da 99-83 kazandı. 

Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Shane Larkin 15 sayı (5/9 üçlük), 3 ribaund, 6 asist, Rodrigue Beaubois 19 sayı (5/7 üçlük), 1 ribaund, 3 asist, Sertaç Şanlı 20 sayı (3/3 üçlük), 2 ribaund, 2 asist, Vasilije Micic 16 sayı, 4 ribaund, 4 asist, Krunoslav Simon 14 sayı (2/3 üçlük), 2 ribaund, 1 asist
Valencia: Klemen Prepelic 13 sayı (4/6 üçlük), 2 asist, Mile Tobey 12 sayı, Bojan Dubljevic 15 sayı (2/3 üçlük), 6 ribaund, 3 asist, Derrick Williams 13 sayı (2/3 üçlük), 2 asist

 

Yorumlar Okunma: 1282