Ormanspor 7 maç sonra galip... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Ormanspor 7 maç sonra galip... (Doruk Sözen)

06-03-21 17:23

İSTATİSTİK

Basketbol Süper Ligi 23. Hafta mücadelesinde Ormanspor sahasında, Halloway’in son saniye basketiyle, Tofaş’ı 77-76 mağlup etti. Bu skor ev sahibinin 7 maçlık mağlubiyet serisini ve konuk ekibin 3 maçlık galibiyet serisini sona erdirdi. İki takımın da hiç sayı atamadığı uzun bölümlere sahne olan maçta, Tofaş son periyotta farkı 8’e kadar çıkartmış olmasına rağmen Alihan Demir’in yanına bir skorer daha ekleyemeyince maçı dramatik bir şekilde kaybetti. İki takımın da birlikte ritim bulup, birlikte krize girdiği ilginç bir maç izledik. İlk yarıda 5 üçlük atan Tofaş, ikinci yarıda yayın gerisinden hiç isabet kaydedemedi. Boyalı alana gömülen maçta görece pota altı mücadelesinde daha zayıf gözüken taraf olan Ormanspor, fazladan attığı 4 üçlük ve serbest atışlarla maçı son topa taşımayı başardı. Ardından da çok daha rahat kazanabileceği maçı, Kloof’un kaçırdığı serbest atışlarla zor soksa da kümede kalabilmek adına çok değerli bir galibiyete imza attılar. 

 
Maçın başında Ormanspor’un iki taraftaki taktiği oldukça netti. Hücumda Kikanovic, Kloof ikilisini sol tarafta yalnız bırakıp onların ikili oyunları üzerinden üretmeye çalışıyorlardı. Savunmada ise toplu oyuncu yarı sahayı geçer geçmez ikili sıkıştırma uygulayarak rakibinin rahat oyun kurmasını engellemek istiyorlardı. Fakat Tofaş kısalarının ilk 5 dakikada hiç top kaybetmemesi, ikili sıkıştırmadan çıkıldıktan sonra hem içeriden hem dışarıdan kolay sayıları beraberinde getirdi. İlk 5 dakikanın sonunda 16-11 üstünlüğü elinde bulunduran Tofaş, yayın gerisinden de 3/4 ile atıyordu. Televizyon molası dönüşünde uygun atışların kaçtığı 2 dakika süren skorsuz bir aralık geçirdik. Ormanspor çembere atak etmeye ve topu yayın gerisinde akıcı bir şekilde dolandırmaya başlamasıyla bu sorunu çözerken, Tofaş ise savunma ribaundunu alır almaz diğer sahaya fırlıyor ve hızlı karar vererek kolay sayı kovalıyordu. İlk çeyrek 24-22 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlanırken, 7 sayıyla Berkan ve Purcell ön plana çıktı. Ergi Tırpancı ise basketfaul aldığı sert smacıyla birlikte 5 sayıya ulaşarak takımının en skorer oyuncusu oldu. 
 
İkinci periyotta da Ormanspor’un savunmada boyalı alana fazla gömülmesini klasik penetre + pas metoduyla çok rahat cezalandıran Tofaş, boş üçlükleri bulmaya devam ediyordu. Ormanspor ise rakibine el üstü üçlüklerle karşılık verince fark açılmadı. Cevher Özer sorumluluk alıp hem içeriden hem dışarıdan attığı basketlerle takımını tekrar öne geçirirken, çift hanelere de ulaşan ilk oyuncu oldu. Bu dakikalarda oyun iyice boyalı alana gömülürken, forvetlerden 45 katını yapan oyuncular iki potada da isabeti kaydediyordu. Üçlük atmayı ilk hatırlayan Ormanspor, köşelerde şuta hazır bekleyen Erol Can ve Kadir Bayram’ı bularak üst üste 2 üçlüğü yolladı ve farkı 4’e çıkarıp molayı aldırdı. Dönüşte Purcell’i handoff sonrası ikili perdelemeden geçirip bomboş turnikeyi bulan Tofaş, tabelayı 50-48’e getirip yarının skorunu belirledi. Benchten gelip iki buçuk dakikanın üzerinde süre alan bütün Ormanspor’lu oyuncular sayı üretirken, bu alanda rakiplerine 26-12’lik üstünlükleri bulunuyordu. Tofaş ise rakibinden 3 top kaybı az yaparken, top kaybından atılan sayılarda 14-6’lık üstünlüğe sahipti. Cevher 12, Purcell de 13 sayıyla takımlarının en skorer oyuncuları oldular. 
 
Tofaş üçüncü çeyreğe 8-2’lik küçük bir seriyle başlarken, ilk 5 dakikaya 5 top kaybı, kaçan bomboş 7 tane üçlük ve pota altı atışlar sığdı. Skor 7.55’ten 3.35’e kadar 56-52’de sıkışıp kaldı. Bu krizi Simons ve Kikanovic pota altı atışlarıyla çözdü. Kikanovic’in low postta topu aldığı her pozisyonda yardım getirmeyi tercih eden Tofaş, onun kafasını kaldırmayıp sürekli atışı zorlaması sayesinde istediğini aldı. Fakat ilk maçına çıkan Payne, üçlük çizgisinin 2 adım gerisinden 2 isabet bulunca Ormanspor Kikanovic’in hatalarını dengelemiş oldu. Bu çeyrekte hiç üçlük isabeti bulamayan konuk ekip, kısaların aldığı ribaunt sayısının artmasıyla oyunu tam sahada daha rahat kuran taraf oldu. Üçüncü periyot 66-62 Tofaş’ın üstünlüğüyle noktalandı. 
 
Son çeyreğe Alihan Demir 4 sayıyla başlayınca daha 2 dakika olmadan Korhan Aydanarığ’a molayı aldırdı. 4 dakika boyunca hiç saha içi isabeti bulamayan Ormanspor’da asıl problem, ikili oyunlarda kısadan uzuna giden pas kalitesinin yerlerde sürünmesiydi. Buna zorlayan Simmons’ın savunmasını da takdir etmeden geçmeyelim. Tofaş da rakibine ayak uydurunca, hiç sayı atılmayan kısa bir bölümü daha geride bıraktık. Ev sahibi ikinci şans sayıları ve geçiş hücumlarıyla geri dönerken, Tofaş sıcak el Alihan’a gitmeyi tercih ediyordu. Genç oyuncu takımının ilk 8 dakikada attığı 8 sayının hepsini kaydeden isimdi. 1.14 kala Ergi Tırpancı, Kikanovic’in ona açtığı koirdoru değerlendirip smacı vurdu. (73-74) Sonraki hücumda da Kloof çembere gidip faulü aldı ve çizgiden hata yapmayıp takımını öne geçirdi. 18 saniye kala maçın en önemli hücumlarından birinde top zor pozisyonda Phillip’in elinde kaldı, o da airball attı. Kloof taktik faul sonrası yine çizgiye gelirken, bu sefer stresi kaldıramadı ve 2’de 0 attı. Tofaş’ın guardı Purcell ise rakip uzunun üstüne yüklenip turnikeyi bıraktı. (76-75) Son top için 6 saniye kala molaya gidildi. Dönüşte kenardan topu oyuna sokan Kloof, sağ köşeye bomboş koşu yapan Erol Can Çinkoya pas vermeyip, Holloway’e topu teslim etmeyi tercih etti. Maç boyunca 1 tane saha içi isabeti olan Holloway de bu sefer orta mesafeden kullandığı zor atışı çemberden geçirmeyi başardı ve maçı takımına kazandırdı. (77-76) 
Öne Çıkanlar: 
Ormanspor: 
Cevher: 12 sayı, 4 ribaunt, Holloway: 12 sayı, 4 ribaunt, 4 asist, 2/8 FG, Hagins: 7 sayı, 5 ribaunt
Tofaş: 
Purcell: 19 sayı, 5 ribaunt, 4 asist, 4 top çalma, Berkan: 13 sayı, 5 ribaunt, Alihan: 11 sayı, 3 ribaunt, Simmons: 10 sayı, 7 ribaunt

  
 

Yorumlar Okunma: 1653