Yazlar: BGL'nin 2. etabında oyuncu performansları daha fazla konuşulacak - BasketFaul.com

Yazlar: BGL'nin 2. etabında oyuncu performansları daha fazla konuşulacak

08-03-21 18:54
Gelişim Koleji Genel Menajeri Namık Yazlar, Bolu'da pandemi şartları altında fanus şeklinde düzenlenen Basketbol Gençler Ligi'nin ilk etabını değerlendirdi. "Uzun bir aranın ardından oynanan seriye katılan her takımın ilk amacı, bulaş riskinden uzak durmak, sakatlık yaşamamak ve aylar sonra yeniden uyum sağlamak oldu" vurgusu yapan Yazlar, "Maçların üç gün üst üste olması ve maçlara yaklaşık 1 yıl  ara verilmiş olması kondisyon sorununu beraberinde getirdi. Deplasmanlı liglerde  oynayan 2-3 takımın daha hazır olduklarını varsayarsak bunların haricindekiler gerçekten beklentilere paralel bir ilk etap geçirdiler" dedi. 

TBF'nin yaptığı detaylı hazırlığın  takdir edilmesi gerektiğini de ifade eden Yazlar şöyle devam etti: 
"Kafilelerinin hangi şartlarda otele geleceği, sonrasındaki tüm aktivitelerin önceden  planlanmış olması, alınan sağlık önlemleri ve COVID-19 tespiti durumunda izlenecek protokollerin belirlenmiş olması mükemmel düşünülmüştü.

Özellikle ilk gün antrenör ve oyuncuların hepsinde biraz şaşkınlık vardı. Sonuçta kimse teknik kusursuzluk aramadı, uyum sağlamaya çalıştı. Bu yaklaşım, maçları yöneten hakemlere olan davranışlara kadar yansıdı. Ciddi sakatlıklar olmadı, pozitif vaka ile karşılaşılmadı ve çok sayıda maç inanılmaz çekişmeli geçti. Örneğin TED Koleji üçte üç yaparak geçtiği ilk fanustaki iki maçını uzatmada kazandı. Şimdi 2. fanus maçları oynanacak, haliyle takımların beklentileri biraz daha farklı olacak. Oyuncu ve takım performansları daha çok konuşulacak." 
 

BGL'nin ülke basketboluna önemli bir eksikliği kapattığını da sözlerine ekleyen Yazlar, "Dördüncü sezonu oynuyoruz ve artık yararlılığı hakkında konuşmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra konuşulması gereken 18-22 yaş arası oyuncuların nasıl daha verimli hale getirileceğidir.  Bunun için yapılması gerekenler bence Deplasmanlı Ümitler Ligi veya BGL’nin üst yaş sınırını yükseltmek değil kesinlikle. 18-19 yaşına gelmiş bir oyuncunun NBA/A milli potansiyeli olup olmadığı artık belirlenmiş oluyor. O oyuncular zaten kendine BSL’de yer buluyor ama bunların sayısı zaten normal olarak çok çok az. Bu oyuncuların dışında BGL’de oynamayı bitirmiş BSL düzeyine çıkabilecek ama gelişimini henüz tamamlayamamış, 5 yabancılı ligde oynamaya henüz hazır olmayan ama 2-3 sene sonra olabilecek oyuncular var. Bu oyuncular için TBF’nin yapabilecekleri de var ama bence daha çok yol haritasını belirleyecek olanlar kulüpler! BGL gibi her şeyin TBF tarafından hazırlandığı bir organizasyon içinde olunması verimliliği kesinlikle düşürecektir. TBF’den beklenilecek olan yönetmelik, kural düzenlemeleri yaparak kulüpleri kendi çözümlerinin peşinde koşturacak yolları bulmalarını sağlamak ve teşvik etmek olmalı" dedi. 

Yorumlar Okunma: 1138