Öldük öldük dirildik... Ama finaldeyiz... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Öldük öldük dirildik... Ama finaldeyiz... (Doruk Sözen)

28-05-21 21:22

İSTATİSTİK: 

Euroleague Final 4, ilk maçında Cska Moskova’yı 89-86’lık skorla mağlup etmeyi başaran Efes ilk finalist olmaya hak kazandı. Baştan sona Efes’in üstünlüğünde oynanan karşılaşmada Cska son periyodu 31-18 önde bitirince yüreğimiz ağzımıza geldi fakat yine de kazanmayı bildik. Micic ve Simon’un yönlendirdiği ikili oyunların neredeyse hepsinden sayı üretilmesi ve Beaubois’in hem perde çıkışlarında, hem de dripling üstü şutlarla kendi skorunu üretmekte sıkıntı çekmemesiyle son periyoda kadar çok rahat geldi Efes. Yine de Real serisiyle kabusumuz olan son çeyrekte, Itoudis’in Voigtman’ı beş numaraya çekip 4 kısayı oyuna sürmesiyle yine ecel terleri döktük. Fakat o maçların aksine koç Ataman’ın gününde olmayan Larkin de ısrar etmeyip büyük bir bölümde kenarda oturtması ve Beaubois’in, Micic 5 faulle oyundan atıldıktan sonra sorumluluk alması sayesinde galibiyete uzandık. 

Efes’te 5 farklı oyuncu çift hanelere ulaşırken, Micic 25 sayı, 6 asist, Sertaç 19 sayı, 8 ribaunt, Beaubois de 15 sayıyla yıldızlaştı. Cska’da ise Clyburn 26, son çeyrekte öne çıkan Hackett 17, Lundberg de 15 sayıyla maçı noktaladı. İki koçun da oyun planı yıldızlarına alan açmak ve doğru ikili oyunları, eşleşmeleri seçip onların üstüne oynanamak olduğundan dolayı takım istatistik alanları üzerinden bir analiz yapmanın bu maç özelinde sağlıklı olacağını düşünmüyorum. 

Micic direksiyondaysa sıkıntı yok. 

Maç iki takımın da savunma hamleleri sayesinde yüksek tempolu başladı. Efes çaldığı toplar ve bloklarla yakaladığı açık sahayı MVP Micic, Beaubois ikilisinin liderliğinde iyi değerlendirdi. Cska ise Eric, Voigtman değişikliği sonrası spacingini toparlayınca, low postta yardım getirilmeyen sırtı dönük birebirleri rahat bitirerek krizden çıktı. Yine de Micic’in kendine açılan alanı savunmasından çok rahat sıyrılarak kullanması, onun penetresinden sonra dışarı çıkardığı topun devamının da alıştığımız Efes standartlarında getirilmesi, 5/5 3FG ile birleşince fark daha 8 dakika geçmeden çift hanelere çıktı. İlk çeyrek 25-15 temsilcimizin üstünlüğüyle noktalandı. Beaubois 9 sayı (3/3 3FG), Micic 7 sayı, 4 asistle sistemi işleten başlıca isimler idi. 

Efes savunmasıyla farkı korudu. 

İkinci çeyreğe çok enerjik başladı Efes. Ortaya düşen her topa atlıyor, hücum ribauntlarını sonuna kadar kovalıyorlardı. Sahadaki her oyuncu rakibini birebirde zorluyor, ters eşleşmeler ise zamanında yardım getirilerek etkisiz hale getiriliyordu. Hücumda ise Larkin, Micic ikilisi el üstü üçlükleriyle farkı açmaya devam ediyordu. Itoudis molası sonrası yarı sahadaki pas temposunu arttıran CSKA maçta ilk defa 3 hücumdan üst üste sayı çıkarttı. Fakat Shengelia, Kurbanov, Hilliard üçlüsünden hiçbirisinin dış atış ritmini bulamayıp, Sertaç da boyalı alanı karartınca bu seri daha fazla uzamadı. Son dakikalarda ise Larkin deliciliğiyle ön plana çıkarak momentumu tamamen lehimize çevirse de ilk yarıya takımı adına ayakta kalan tek isim Clyburn çok zor atışlarla kaydettiği 4 sayıyla noktayı koydu. 20 dakikanın sonunda tabela 49-37 Efes lehineydi. Micic ve Larkin özellikle forvetten oynanan ikili oyunlar sonrası içeri çok rahat drive ediyor, bu da Efes adına her şeyi kolaylaştırıyordu. İki takım da ağırlıklı olarak birebirler üstünden oynayınca assist sayıları normalin altında seyretti. (Efes:8, CSKA:6) Efes’in fark yarattığı alan ise üçlük yüzdesi ve top çalma+blok istatistikleri oldu. Clyburn 15 sayıyla devrenin en skorer oyuncusu olurken, Micic de 14 sayı, 5 asistle Efes’i taşıyan isimdi. 

Efes tıkır tıkır, fark 20…

Üçüncü çeyreğe fırtına gibi başladı Efes. Micic ve Simon’un hem oyun görüşü hem de topsuz hareketliliği, penetre için gereken alanı açıyor, Sertaç da doğru zamanda devrilerek X faktör olmaya devam ediyordu. Micic, Simon ikilisi zor atışları da sayıya çevirince çeyreğin ilk 5 dakikası 15-6 ile geçildi. Micic maçın başından beri yedirdiği perdenin tersi yönüne gittiği pozisyonlardan birinde sportmenlik dışı faulü alıp, çizgide hata yapmayınca fark 20’ye kadar çıktı. 1.20 kala gerçekleşen Cska hücumu Efes’in maç boyunca uyguladığı üst düzey savunmanın top noktasıydı. Top içeriye indiği an çok iyi kapanan, ikili sıkıştırma sonrası rotasyonlarda aksamayan ve close outları kusursuza yakın uygulayan Efes, Shengelia’yı opsiyonsuzluktan topu yere bırakmaya zorladı. Üçüncü çeyrek sonunda skor 71-55 Efes lehineydi. 

Kabus gibi bir son çeyrek. Yine de kazanan Efes.

Son çeyreğe Lundberg ve Ukhov zayıf taraftan bulduğu iki üçlükle başlayınca koç Ataman 1 dakika dolmadan molayı aldı. Dönüşte tempoyu kontrol ederek sabırla hücum eden temsilcimiz, agresif savunma yapan rakibini akıllıca cezalandırarak iki buçuk dakikada faul haklarını doldurttu. Cska daha derli toplu hücum eden taraf olup, ekstra paslar üzerinden boş şutları bulsa da Efes faul almaya devam ederek farkı sabit tuttu. Fakat Cska’nın daha agresif bir şekilde Clyburn ve Hackett’la bitirmek için potaya gitmeye başlaması gidişatı değiştirdi. Koç Ataman’ın, Itoudis’in kısalmasına Singleton’ı 5, Anderson’ı 4 numaraya koyarak çektiği rest başta işe yaramış gibi gözükse de Larkin’in top kaybı sonrasında Hackett’ın basketfaulü alması farkı 5’e kadar düşürdü. (81-76, 3.47 kala) Ardından da 5. Faulünü alarak Micic oyundan ihraç edildi. Fakat oynadığı birbirinin kopyası iki tane ball-screen sonrası orta mesafeden isabeti kaydeden Beaubois krizin çok daha büyümesini engelledi. İki takım da üst üste hücumlardan boş dönmezken seriyi bozan 1.27 kala Larkin oldu. Dönüşünde faulü alan Kurbanov, çizgide hata yapmayınca fark 1’e indi. Diğer potada Beaubois dengesiz attığı orta mesafeyi kaçırdıktan sonra ribaundu Dunston 3 Cska’lının üstünden çekti fakat bu sefer de Larkin’in üçlüğü kaçtı. Cska da aynı senaryoyla boş dönerken üçlükleri kaçıranlar Clyburn ve Hilliard, ribaundu çeken ise Voigtman’dı. Hilliard’ın daha 14 saniyeleri varken acele bir şekilde topu potaya yollaması ise facia bir karardı. Larkin savunma ribaundu sonrası ok gibi karşı potaya fırlayıp faulü aldı fakat çizgiden 2’de 1 ile döndü. Mola dönüşü 7 saniye kala isolationda topu Clyburn’e teslim eden Cska, o el üstü üçlük atıp kaçırınca maçtan boynu bükük ayrıldı. Ribaundu alan Larkin çizgiden yine 2’de 1 yaparak maçın skorunu belirledi. 89-86 

Öne Çıkanlar: 

Efes: 

Micic: 25 sayı, 6 asist, Sertaç: 19 sayı, 8 ribaunt, Beaubois: 15 sayı, Larkin: 11 sayı, Simon: 10 sayı, 6 ribaunt, 3 asist

Cska: 

Clyburn: 26 sayı, 7 ribaunt, Hackett: 17 sayı, Lundberg: 15 sayı, Shengelia: 10 sayı, 7 ribaunt

 

 

Yorumlar Okunma: 2322