Eran: Yabancı sayısını 4'e düşürmenin zamanı - BasketFaul.com

Eran: Yabancı sayısını 4'e düşürmenin zamanı

29-05-21 16:26
Darüşşafaka Tekfen Genel Menajeri Ahmet Eran, kulüplerin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve yerli oyuncuların gelişimi açısından önümüzdeki sezon yabancı sayısının dörde indirilmesinin yararlı olacağını söyledi.

Aynı öneriyi geçen yıl da yaptıklarını ancak yeterli taraftar bulamadıklarını belirten Eran şöyle konuştu:
"İçinde bulunduğumuz şartlarda bütün kulüpler bütçelerini küçültmek mecburiyetinde. Dolar gün itibariyle 8.5 lira ve sezon içinde hangi seviyeye geleceğini kestirebilmek kolay değil. Doğal olarak kulüpler geçmiş yıllara göre daha ucuz, yani fazla yüksek kalitede olmayan yabancılara gidecekler. Bunun da basketbolumuza büyük faydası yok. Transfer bedeli 100 bin dolar olan ama vergileri, menajeri, uçağı, eviyle birlikte maliyeti 150 bin dolara ulaşan bir yabancı için kulüpler 1.3 milyon TL ödemek durumunda. Buna karşılık birçok genç oyuncu fırsat bulamadığı için yeterli süre alamıyor. Yabancı sayısının 5'ten 4'e düşürülmesi, 16 yerli oyuncuya fırsat gelmesi demek. Böyle bir operasyona milli takımlar açısından da ihtiyacımız var. Yabancı sayısı azaltırsak negatif durumu fırsata çevirebiliriz. Hem maliyetler azalır, hem de Türk çocuğuna fayda sağlanır.

Beşiktaş örneği ortada. Gerçi aynı kalitede yerli oyuncu bulabilmek kolay değil ama çocuklar oynadıkça ne kadar gelişebileceklerini gösterdiler." 

Yorumlar Okunma: 2585