Maç sonunda da asılı kalması dileğiyle (Ebru Erdoğan) - BasketFaul.com

Maç sonunda da asılı kalması dileğiyle (Ebru Erdoğan)

30-05-21 13:25
Yıl 1996. Aldığı ilk Avrupa kupası ile Türk Basketbol tarihine –klişe olacak ama-ismini altın harflerle yazdıran bir takım var. Aydın Örs’ün yönetiminde, Tamer Oyguç, Petar Naumoski, Volkan Aydın, Ufuk Sarıca, Conrad McRae, Mirsad Türkcan ve Murat Evliyaoğlu gibi isimlerin kadroda olduğu, Koraç Kupası’nı Türkiye’ye getiren EFES PİLSEN.

Takvimler 2000 sezonunu gösterirken Efes basketbol tarihimizde yeni bir ilke imza atar ve Final Four’a kalır. Sonrasında Efes ile kupa sevinci yaşayamayız belki ama Avrupa arenasından hiç eksik olmayan bir takımımız olur. Hatta öyle bir sezon gelir ki iki önemli Türk takımı Avrupa’nın en önemli kupasında yarı final oynama başarısını gösterir. Bu gelişmeler Türk basketbolunun Avrupa’da neler başarabileceğini göstererek farklı sayfalar açar ve bu hiç küçümsenmeyecek olan başarılarla basketbolu seven ve takip eden nesillere ilham olunur.

Geçtiğimiz Euroleague sezonu temsilcimiz Efes kupaya en yakın olduğu sezonu yaşamıştı. Ama dünyamızı ciddi derecede sarsan COVİD-19 salgınından etkilenen Euroleague Beyaz Sezon ilan eder.

Takvimlerimiz 30.Mayıs.2021. Yer Almanya – Köln. Basketbolda Avrupa’nın en önemli kupası olan Euroleague kupası için sahada yine bir Türk takımı ter döktü. Bu sene finalin adı Anadolu Efes – Barcelona oldu. Tarih tekerrürden ibarettir sözü tam da burada aklıma geliyor. İsim Anadolu Efes olarak değişmiş olsa da 25 sene sonra Efes Pilsen ruhu ve o takımdan yetişen bir Türk antrenör ile Euroleague kupası ülkemize geldi.

Ben basketbol sevgimi Koraç Kupası'nı ülkemize getiren efsane Efes Pilsen ile pekiştirdim dersem abartmış olmam. Hatta bu cümleyi okuyan birkaç basketbolseverin de bana katılacağından eminim. İşte bu düşünceler eşliğinde yine yeni yeniden Avrupa kürsüsünün en üstünde yerimizi aldık diyebilmek çok heyecan verici. Tabii ki şampiyonların ve onların en yakınlarının hislerini anlayabilmek mümkün değildir. Ama en azından şu zor ve bunaltan günlerde evlerimizde izlerken bize verdikleri mutluluk ve gurur ile bu başarıdan ilham alabilecek yeni nesillerin yetişeceğini paylaşabilmek çok değerli değil mi?

Belki biraz erken bir yazı oldu... Ama maç sonrasında da geçerliliğini koruyup asılı kalması ümidiyle... 

Yorumlar Okunma: 2352