Alper Yılmaz: NBA'e gitmek isterlerse engelleyemeyiz - BasketFaul.com

Alper Yılmaz: NBA'e gitmek isterlerse engelleyemeyiz

04-06-21 23:43
Turkish Airlines EuroLeague’de şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes‘in genel direktörü Alper Yılmaz, yayıncı kuruluşa bir röportaj verdi.

Şampiyonluk sonrasında eski takım arkadaşı Nikola Prkacin’le olan eğlenceli anısı:

“Maçtan sonra bine yakın tebrik mesajı geldi. Çok sevdiğim yakın arkadaşım Nikola Prkacin mesaj attı, ‘Yanımda Alper Yılmaz – Ömer Onan yerine, Micic – Larkin oynasa bende Avrupa şampiyonuydum.’ diye… Haklısın dedim (gülüyor).”

Shane Larkin’in Efes‘e alışma süreci:

“2019 yılbaşına kadar Larkin’in bir alışma problemi vardı. Çok kolay değil. Avrupa’ya gel; iyi bir sezon geçirip NBA’e git. Sonra bilmediğin bir ülkeye gel. Larkin’le ayrılmaya yaklaştığımız oldu ama ona olan inancımızı hiç kaybetmedik, o da bizi yanıltmadı. Türkiye’yi çok seviyor, ‘Milli Takım’ı Tokyo Olimpiyatları’na götüreceğim.’ diyor.”

Vasilije Micic ve Shane Larkin’in transfer durumu:

“Kalmalarını istiyoruz. Ama sonuçta NBA’e gitmenin bu kadar kolaylaştığı bir ortamda, bu kadar başarılı oyuncuların gitmesini nasıl engelleriz bilmiyorum. NBA’de oynama istekleri var, sonuna kadar da hak ediyorlar. İyi bir teklif gelirse giderler mi, onu bilmiyorum ancak kulübümüzde mutlu olduklarını biliyorum. NBA’e gerçekten gitmek isterlerse yapabileceğim bir şey yok ancak bize bu kadar yardımcı olmuş oyuncuların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak gerektiğini düşünüyorum. Tabii yerlerini nasıl dolduracağımız konusu biraz zorlayıcı bir mesele ancak gitmelerini tercih etmiyoruz. Eğer giderlerse elimizden geleni yapacağız.”

Fenerbahçe Beko rekabetleri:

“İyi bir rakip olmalı ki biz yatırımı arttıralım, devam ettirelim. Maurizio Gherardini çok sevdiğim ve çoğunlukla fikir danıştığım bir insan. Biz veya Fenerbahçe Beko; bir takım devamlı kazanırsa rekabet ve yatırım yapma gereksinimi kalmaz. Sonuçta mücadele edebilecek takımlara ihtiyacımız var. Fenerbahçe ve Gherardini özelinde söyleyebilirim ki; her ne kadar sahada kıran kırana mücadele etsek ve oyuncular arasında zaman zaman gerilimler olsa da benim fikirlerine çok değer verdiğim bir insan. Basketbolun büyümesi için beraber çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Hem EuroLeague, hem Türkiye ve hem de genel basketbol çerçevesinde biz birbirimizle mücadeleden beslenen ekipleriz. Onların yarattığı bir değer bana kapı açarken benim yarattığım bir değerse onlara kapı açar. Pınar Karşıyaka; Galatasaray, Beşiktaş Icrypex veya TOFAŞ için de bu böyle. Her ne kadar sahada dişe diş mücadele etsek de hepimizin beraber, uyum içerisinde hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Seneye Fenerbahçe’nin de tekrar Final Four’da olacağını düşünüyorum. Bizim için de zor olacak ancak orada olmak için elimizden geleni yapacağız.”

Başantrenör Ergin Ataman’la ilgili görüşleri:

“Ergin Ataman, konsantre olduğunda Avrupa’nın en iyi antrenörlerinden biri. Ben oyuncusu olarak, genel direktörü olarak ve takım menajeri olarak çalıştım. 25 senedir aralıklarla çalışıyoruz. Dolayısıyla ne zaman gerildiğini veya bir şeyleri kabul edeceğini biliyorum. Biz hiçbir zaman sürtüşme yaşamadık. Zaten saha içinde ben onun kararlarına ne karışırım ne de bir şey yaparım. Bu kişilik yapısında olmasa 4 farklı Avrupa kupasını kazanabilecek bir antrenör olacağını düşünmüyorum. Yapabileceğine inandığı şey konusunda sonuna kadar mücadele ediyor ve başarıyor. Oyuncuların neler yapabileceğini de çok iyi biliyor. Oyuncularından nasıl verim alabileceğini biliyor. O özgürlüğü de verdiği zaman oyuncular daha da keyif almaya başlıyor. Ergin ağabeyin basketboluna alışınca oynamak da oyuncu için zevklidir.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 2450